Зміна по батькові??

Зміна по батькові??

Верховна Рада України 03.11.2020 р. ухвалила законопроєкт №2450 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права фізичної особи на зміну по батькові” , який набирає чинності з 1 січня 2021 року.

Слід зазначити, що чинне законодавство дозволяє українцям міняти своє ім’я та прізвище за власним бажанням, а от по батькові лише у разі усиновлення чи його скасування або ж якщо батько змінив своє ім’я чи відомості про нього, як про батька, були вилучені з актового запису про народження (ст.295 Цивільного кодексу України; ст.149 Сімейного кодексу України). На думку ініціаторів законопроєкту, це порушує норми статей 21 і 22 Конституції України.

Тож, Законом №2450 передбачаються наступні зміни:

– фізична особа, яка досягла 16 років, матиме право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові;

– фізична особа, яка досягла 14 років, матиме право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою батьків;

– у разі якщо над фізичною особою, яка досягла 14 років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені, та (або) по батькові такої особи здійснюється за згодою піклувальника;

– фізична особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері;

– у разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішувати орган опіки і піклування або суд. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.

Щоб змінити ім’я, прізвище або по батькові потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг.

Автор: Анна Піскуровська

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору»

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

86 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *