Пенсії за вислугою років, що потрібно знати?

Згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення” – пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто, особи, які працюють у спеціальних установах, закладах або організаціях та виконують певну, специфічну роботу – наділяються правом на отримання пенсії за вислугою років.

Наприклад, такими особами можуть бути:

– Окремі працівники авіації та льотно-випробного складу, залізничного, морського транспортів, водії вантажних автомобілів, шахтарі

– Працівники експедицій, геологічних робіт, геофізичних, гідрологічних тощо

– Деякі категорії артистів театрів та інших театрально-видовищних підприємств і колективів

– Працівники освіти, охорони здоров’я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів

– Спортсмени

Тобто, коли особа досягла відповідного року життя та відпрацювала за цей проміжок часу певну кількість років, а також певну кількість років на відповідній роботі (спеціальний стаж), тоді, якщо в робітника збігаються зазначені пункти – він отримує право на набуття пенсії за вислугою років.

Наприклад, працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи – з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року – не менше 28 років.

Спеціальний стаж роботи  визначається  лише за основним місцем роботи у відповідності із записами у трудовій книжці. Час роботи за сумісництвом до такого стажу не зараховується. Якщо особа була народжена у відповідні дати, то вона, відпрацювавши зазначений період часу, також набуває права на зазначену пенсію. Сума пенсії обчислюється аналогічно до пенсії за віком, за допомогою двох показників:

– тривалості страхового стажу;

– середньомісячного заробітку, з якого сплачено страхові внески (єдиний внесок).

Варто зазначити, що пенсія за вислугою років призначається безпосередньо з дня звернення, однак лише за умови звільнення з посади, що дає право на таку пенсію. Якщо ж особа знову влаштується на роботу за спеціальністю, то виплата пенсії припиняється і поновлюється з наступного дня після звільнення.

Крім того, особи мають право на отримання грошової допомоги. Відповідне положення знайшло своє місце у Постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1191 Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати”, в якій зазначено:

Грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” – “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували  будь-яку пенсію.

До того ж, особа має право на вільний вибір пенсії. Як зазначено у Законі України “Про пенсійне забезпечення”, а саме ст. 6 – особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов’язку. Тому, людина завжди може вибирати, який вид пенсії їй підходить більше або вигідніший.

 

Посилання на нормативно-правові акти:

– Закон України “Про пенсійне забезпечення” – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1788-12#Text

Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/stru#Stru

Постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1191 Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати” – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1191-2011-%D0%BF#top

 

Автор: Червяков Микита

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

177 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *