Куди зникають гроші з вашої кредитки?

Банк, картка, кредитний ліміт 5 000 грн. Доволі поширена ситуація, яка була точкою відліку у справі, яка сьогодні пропонується Вашій увазі. Так, особа отримала кредитний ліміт на картку, яку використовувала близько 8 років. Однак, згодом особа виявила, що з її картки були несанкціонована зняті грошові кошти, про що було повідомлено банк та орган досудового розслідування.

Тим не менш, банк продовжив нараховувати відсотки на прострочену заборгованість особи, а згодом відхилив заяву особи про припинення таких дій. Згодом, справа дійшла до судового розгляду, в ході якого суди усіх підтримали власницю картки: було витребувано інформацію в мобільного оператора Відповідачки. Оператор повідомив, що в день несанкціонованого зняття коштів з картки були зафіксовані махінації із виданням дублікату сім-картки з номером власниці картки. Дана обставина, а також наявність кримінального провадження, в якому особу було визнано потерпілою від шахрайства, були враховані судами, які відмовили у задоволенні позову банку.

Банк, не полишаючи спроб повернути собі гроші, подав касаційну скаргу, натомість суд касаційної інстанції підтримав рішення судів попередніх інстанцій та, серед іншого, зазначив таке:

«Встановивши, що позивачем не доведено вчинення відповідачем дій чи бездіяльності, які сприяли втраті, незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера (коду) або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції за кредитною карткою, а відповідач, виявивши безпідставне списання коштів, невідкладно повідомила позивача та правоохоронні органи про цей факт, врахувавши наявність кримінального провадження, у межах якого встановлюється особа, яка протиправно заволоділа грошовими коштами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ПАТ КБ «ПриватБанк».

Тож звертаємо Вашу увагу на порядок невідкладних дій, які слід вчинити одразу після виявлення несанкціонованих Вами операцій з Вашою карткою, а саме: невідкладно повідомити про такі дії банк (наприклад, телефоном на гарячу лінію або за допомогою інтернет-банкінгу), після чого одразу ж звернутися до органів Національної поліції із заявою про вчинення щодо Вас шахрайських дій. Отримавши в найкоротший строк витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (згідно законодавства видається протягом 24 годин з дня отримання Вашої заяви про вчинення злочину), слід звернутися до банку із повідомленням про шахрайські дії та надати копію згаданого витягу. Після цього слід спрямувати свою увагу на здобутті процесуального статусу потерпілого у кримінальному провадженні, яке буде розпочате за Вашою заявою. Про набуття такого статусу також рекомендуємо повідомити банк.

Рішення ВС/КЦС від 20.06.2018 у справі 691/699/16-ц

 

Підготував:                                                                                Трофімов Богдан

 Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

178 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *