Платіжні системи та системи розрахунків відіграють провідну роль в економіці країни, забезпечуючи здійснення суб’єктами економіки переказу коштів і розрахунків за зобов’язаннями, що виникають у процесі економічної діяльності. Визначення поняття «платіжна система» міститься у ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», відповідно до якої це – платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов’язковою функцією, що має виконувати платіжна система. Існують внутрішньодержавні та міжнародні платіжні системи.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» Національний банк України має право створювати системи міжбанківських розрахунків, системи роздрібних платежів та інші види платіжних систем. На сьогодні в Україні функціонують дві державні платіжні системи, платіжною організацією та розрахунковим банком яких є Національний банк України:
– Система електронних платежів (СЕП);Національна платіжна система;
– «Український платіжний ПРОСТІР».
НБУ за результатами проведеного моніторингу діяльності платіжних систем у 2019 році, визначив перелік системно важливих, соціально важливих та важливих платіжних систем в Україні. Єдиною системно важливою платіжною системою в Україні, як і в минулі роки, залишається СЕП.
Статус соціально-важливих платіжних систем отримали:
– «MasterCard», MasterCard International Incorporated, США;
– «Visa», Visa International Service Association, США;
– «Western Union», Western Union Financial Services Inc.США/Western Union Network, SAS, Франція;
– «FORPOST» (на сьогодні – NovaPay), ТОВ «Пост Фінанс»;
– «Поштовий переказ», ПАТ «Укрпошта».
Наразі до важливих платіжних систем України належать: «RIA», «MoneyGram», «Фінансовий світ», «INTELEXPRESS», «City 24», «FLASHPAY».
Загалом НБУ здійснює регулювання платіжних систем, а також на нього покладено функції з створення, контролю та координації їх діяльності.
Водночас сфера платіжних систем відноситься до однієї з ризикових сфер діяльності. Яким ж тоді чином перевірити надійність обраної платіжної системи?
В першу чергу потрібно перевірити на офіційному сайті НБУ наявність ліцензії та інших дозвільних документів на провадження фінансових операцій на території України відповідної платіжної системи. Ці відомості містяться в Реєстрі платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.
Але, якщо звертати увагу та не, яка ж краща платіжна система потрібно виходити з певних її характеристик. Пропоную на прикладі лідерів за списком соціально-важливих платіжних систем «MasterCard» і «Visa» проаналізувати дані характеристики:
Цей аспект важливий для тих, хто планує подорож, адже під час оплати карткою сума у валюті держави, де ви знаходитеся, конвертується в євро або долари за поточним курсом, при тому банк додатково може стягувати власну комісію. Зокрема, «Visa» використовує американські долари, а «MasterCard» переважно євро. Іншими словами, перебуваючи в Америці – раціональніше буде використовувати «Visa», а в Європі – «MasterCard».
Залежно від того, яку комісію використовують банки, будучи партнерами тої або іншої платіжної системи. За останніми статистичними даними «Visa» використовують 30% карт, а «Mastercard» – 16%.
Основними рівнями карток цих платіжних систем є класичні, середнього класу та преміум класу.
Головна відмінність класичних карток на базі відповідної платіжної системи – це CVV-код: у «Visa» – CVV, а у «Mastercard» – CVC. Переваги карток початкового рівня полягають в демократичній платі за їх обслуговування.
Картки середнього класу даних платіжних систем фактичних відмінностей не мають. Обидві застосовують для отримання готівки в банкоматах, оплати товарів при покупках через інтернет, такими картками можна користуватися і за кордоном.
Щодо преміум карток різниця між «Visa» і «MasterCard» більш помітна. У платіжної системи «Visa» набагато більше послуг і програм, наприклад, екстрена допомога при втраті або викраденні картки під час перебування за кордоном. У «MasterCard» є подібні програми, але їх потрібно підключати за додаткову плату.
Автор: Мельник Марія
Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.
0 коментарів