Овердрафт: переваги та недоліки

 

За своєю природою овердрафт складається з двох англійських слів «over» – понад, та «draft» – проект, з чого випливає, що овердрафт – це кредит на певний строк.

Отже, овердрафт – це короткостроковий кредит, що надається банком клієнту в межах обумовленої суми шляхом оплати розрахункових документів клієнта на суму, що перевищує фактичний залишок на цьому рахунку.

Овердрафт як вид кредитування функціонує, перш за все, на основі норм Цивільного кодексу України, листах та роз’ясненнях Національного банку України, зокрема Лист Національного банку України від 31.05.2013 № 48-104/1280/6433 та Роз’яснення щодо відображення в бухгалтерському обліку кредитів “овердрафт” від 31.10.2001 № 12-111/1355-6569. До того ж поняття «овердрафт» використовується і в Податковому кодексі України, хоча це вже податковий овердрафт, який пов’язаний з початком електронного адміністрування податку на додану вартість.

Однак на локальному рівні кожен банк обирає свою кредитну політику в питаннях щодо того, чи іншого порядку надання овердрафту, спираючись на положення законодавства. Овердрафт починає діяти на підставі договору з банком, в якому мають бути вказані ліміти суми, умови використання, відсотки та відповідальність за повернення боргу не у передбачений договором термін. Варто знати, що відсотки за овердрафтом нараховуються на дебетовий залишок за рахунком за заздалегідь визначеною процентною ставкою.

Зазвичай поняття «овердрафт» плутають з іншими кредитами, однак є певні ознаки характерні саме для овердрафту:

1. По-перше, овердрафт це короткостроковий кредит.

2. По-друге, кредитний експерт вирішує ліміти овердрафту на підставі суми заробітної плати, регулярності виплат, а тому і сам овердрафт може встановлюватися на рахунки карт із заробітною платою.

3. Погашення заборгованості під час овердрафту відбувається автоматично під час надходження суми, що поступають на рахунок, зокрема, під час надходження заробітної плати.

4. Для даного кредиту характерним є використання усіх коштів з рахунку для погашення боргу, а обсяг кредиту може варіюватися залежно від надходження цих коштів.

5. Овердрафт передбачає сплату боргу одразу, а не частинами протягом якогось терміну.

Виходячи з даних положень, варто сказати, що овердрафт має багато переваг перед кредитом, серед яких варто виділити наступні:

– Використання коштів для різноманітних цілей, наприклад, для господарської діяльності пов’язаною з виплатою заробітної плати, сплатою податків та інших нагальних платежів. Тобто, овердрафт являє собою нецільовий банківський кредит.

– Швидке автоматичне погашення кредиту.

– Проценти за користування коштами наданими банком можуть не сплачуватися у випадках сплати заборгованості у день, коли саме виникли зобов’язальні відносини.

– Банк у разі овердрафту не застосовує процедуру отримання застави, що звільняє від додаткових витрат для оформлення заставного майна.

Однак існування переваг для деяких осіб протиставляється деяким негативним характеристикам овердрафту для інших. Це, наприклад, і високі відсотки, і надання овердрафту тільки так би мовити перевіреним і надійним клієнтам, а також сплата суми боргу одним платежем, без розстрочки.

Отже, такий вид кредитування як овердрафт набув широкого застосування різними банківськими установами, оскільки має ряд переваг і має попит серед багатьох клієнтів, зокрема у підприємницькій діяльності.

 

Автор: Чала Катерина

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

193 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *