Ваша кредитна історія: що це таке і навіщо вона потрібна

Ваша кредитна історія: що це таке і навіщо вона потрібна

Кредитна історія потенційного клієнта – один із головних критеріїв у процесі перевірки банком інформації щодо клієнта для надання кредиту, і виявлення у ній певних недоліків є суттєвою підставою для відмови кредиту. У цьому аспекті ми пропонуємо розглянути, що ж таке кредитна історія, з якою метою вона формується і як її перевірити пересічному громадянину.

Кредитна історія становить собою сукупність інформації про всі ваші кредити та правомірність їх погашення, яку у свою чергу отримує такі бюро як Українське бюро кредитних історій, Міжнародне бюро кредитних історій, Перше всеукраїнське бюро кредитних історій та Українське кредитне бюро. Ця інформація надходить до них безпосередньо від банків, страхових компаній та інших фінансових установ.

Варто також наголосити на існуванні так званого кредитного рейтингу, місце в якому і випливає з вашої кредитної історії. Чим вчасно ви погашаєте кредит, тим вище у вас місце в рейтингу і тим більше шансів отримати заявлену суму. Слід зазначити, що у 80% випадків відмови стала саме погана кредитна історія, і щоб уникнути таких відмов надалі необхідно ознайомитися з історією кожному, хто прагне у подальшому брати кредит у банку. Яким же чином це зробити?

Перевірка своєї кредитної історії здійснюється за допомогою вище зазначених бюро. Для початку в Єдиному реєстрі кредитних історій ви маєте змогу дізнатися саме в якому із бюро зберігається ваша кредитна історія. Наприклад, Українське бюро кредитних історій містить 68 млн кредитних історій. Отримати інформацію безперешкодно можна в он-лайн режимі на сайті, відправивши копії паспорта та ідентифікаційного коду, а також заяву на кредитний звіт. Ця послуга надається безкоштовно один раз на рік, наступні рази будуть коштувати 50 грн. Щодо Міжнародного бюро кредитних історій, то на сайті потрібно буде заповнити анкету, заплатити 25 грн і надати нотаріально завірені документи з підписом власника, копії паспорта та ідентифікаційного коду, а також заяву на отримання таких даних. Також це можливо зробити безкоштовно один раз на рік, але якщо ви приїдете безпосередньо в їх офіс з оригіналами документів. Аналогічна ситуація із Першим всеукраїнським бюро кредитних історій, де ви маєте безкоштовну можливість отримати інформацію в офісі, або підключити послугу моніторингу в електронному кабінеті, яка буде коштувати від 95 до 390 грн на півроку. В Українському кредитному бюро така операція перевірки буде коштувати до 35 грн.

Слід зазначити, що перевірка кредитної історії не тільки забезпечить безпроблемне отримання кредиту, а й мінімізує ризики шахрайства з вашою карткою! Тому дотримуйтесь платіжної дисципліни і перевіряйте свою кредитну історію!

P.S. Закріпимо для вас сайти, за допомогою яких ви зможете отримати усю необхідну інформацію стосовно своєї кредитної історії:

Єдиний реєстр кредитних історій  ̶  https://www1.creditua.com/ernki.php

Українське бюро кредитних історій  ̶  https://www.ubki.ua/

Міжнародне бюро кредитних історій  ̶  https://credithistory.com.ua/ua/

Перше всеукраїнське бюро кредитних історій ̶ https://www.pvbki.com/ukr/

Українське кредитне бюро  ̶  https://creditua.com/

 

Автор: Потапова Лоліта

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

1 643 переглядів

2 коментарі

  • Avatar
    Ціпіньо Світлана Юріївна 21.04.2025 at 19:52 | Відповіcти

    Доброго дня компанія біт кепітал я брала 150 usdt відала 200 вони не списують проценти що робити

    • Avatar
      Потапова Лоліта 28.04.2025 at 15:11 | Відповіcти

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідаючи на Ваше питання варто зазначити, що для початку Вам необхідно зібрати усі документи, які підтверджують факт позики та її погашення (договір, квитанції про переказ коштів, листування). Відповідно до ч. 1 ст. 1047 Цивільного кодексу України договір позики має бути укладений у письмовій формі, якщо його сума перевищує десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
      Також згідно зі ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику в строк та в порядку, що встановлені договором. Виходячи з Вашої інформації Ви виконали своє зобов’язання, повернувши більшу суму, ніж позичали. Відповідно до ст. 545 Цивільного кодексу України прийняття кредитором платежу підтверджується видачею розписки або іншого документа. Вимагайте від компанії документального підтвердження отримання коштів та закриття заборгованості.
      Крім того, надішліть офіційну претензію до компанії “Біт Кепітал” з вимогою припинити нарахування відсотків та надати підтвердження повного погашення позики. Згідно зі ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” термін розгляду звернення становить до одного місяця з дня його надходження.
      У разі відсутності відповіді протягом 30 днів (ст. 20 Закону України “Про звернення громадян”) або отримання неадекватної відповіді Ви маєте право:
      1) звернутися зі скаргою до Національного банку України на підставі ст. 21 Закону України “Про фінансові послуги та фінансові компанії”;
      2) подати скаргу до Держпродспоживслужби відповідно до ст. 26 Закону України “Про захист прав споживачів”;
      3) звернутися до кіберполіції, якщо є ознаки шахрайства (ст. 190 Кримінального кодексу України).
      Також, за відсутності реакції на претензію, відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України Ви маєте право на судовий захист своїх порушених прав, включаючи: визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Згідно зі ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, якщо Ваші права порушено, Ви маєте право звернутися до суду за їх захистом. За наявності доказів повного погашення позики можна підготувати позовну заяву відповідно до вимог ст. 175 ЦПК України.
      Стосовно операцій з криптовалютами, то відповідно до Закону України “Про віртуальні активи” (набув чинності 15.03.2022), компанії повинні мати спеціальний дозвіл для надання послуг, пов’язаних з віртуальними активами. Перевірте, чи має компанія відповідні дозволи.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *