Отримання аліментів на дитину без розлучення

Отримання аліментів на дитину без розлучення

Не слід боятися подавати позовну заяву на стягнення коштів без розлучення, адже закон передбачає і таку форму отримання аліментів.

Положенням частини другої статті 51 Конституції України та статтею 180 Сімейного кодексу України (надалі СК України) визначено, що батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.
Отримати аліменти можна двома шляхами: домовитися самостійно або скласти позовну заяву до суду, якщо подружжю не може мирно владнати ситуацію.

Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначити розмір і терміни виплат (ст. 189 СК України). Такий договір укладають письмово і обовязково нотаріально посвідчують. У разі не виконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть бути стягнуті на підставі виконавчого напису нотаріуса.

У випадку, коли ви подаєте заяву не розриваючи шлюб, до позовної заяви необхідно додати:
1. Копію заяви, яка згодом буде відправлена судом відповідачу.
2. Копію свідоцтва про шлюб.

3. Копію свідоцтва про народження дитини.
4. Копію паспорта і ідентифікаційного номера позивача.
5. Інші документи, що підтверджують правову позицію позивача.

Зверніть увагу на той факт, що п. 3 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» при подачі позовної заяви про стягнення аліментів позивачі звільняються від сплати судового збору, який згодом буде стягнуто з відповідача, тому нічого платити не потрібно і ніяких квитанцій докладати не потрібно.

Заява має бути складена в письмовій формі відповідно до правил, викладених у ст. 119 Цивільного процесуального кодексу України. Вона повинна складатися з таких відомостей:
1. найменування суду, до якого подається заява;
2. ПІБ позивача і відповідача, їх місця проживання або місцезнаходження, поштового індексу, номерів телефонів;
3. змісту позовних вимоги: що позивач хоче отримати;
4. викладу обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги: наявність спільних дітей, яких відповідач зобов’язаний утримувати, і інші обставини;
5. зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину;
6. перелік документів, які прикладаються до заяви.

Аліменти сплачують тому з батьків, з ким мешкає дитина. Тому в суді мають бути представлені докази того, що дитина проживає з позивачем. Наприклад, довідка про склад сім’ї. Батьки дитини можуть проживати як разом, так і окремо, це не суперечить закону. Більше того, Сімейний кодекс навіть передбачає можливість встановлення режиму окремого проживання подружжя за рішенням суду у разі неможливості або небажання мешкати разом (ст. 120 СК України).

Після отримання рішення, якщо добровільно відповідач його не виконує, вам також необхідно буде звернутися з виконавчим листом до виконавчої служби.

Отже, не слід нехтувати правом на отримання аліментів без розлучення – адже це прямо передбачене законом право того з подружжя, хто займається вихованням і утриманням дитини.

Отримання аліментів на дитину без розлучення

Лобарєва Анастасія

Автор : Лобарєва Анастасія

4 959 переглядів

3 коментарі

  • Avatar
    Эдуард 02.02.2017 at 23:48 | Відповіcти

    Очень похвально, что вы пишите все подробно. Спасибо за полезные советы.

  • Avatar
    Маргітич Галина 27.07.2024 at 22:20 | Відповіcти

    Доброго дня,я хочу подати до суду заяву,про стягнення аліментів з чоловіка,без розлучення.Але чоловік мешкає зараз у Фінляндії,як мені бути,підкажіть, будь ласка.

    • Avatar
      Потапова Лоліта 29.09.2024 at 14:54 | Відповіcти

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Згідно зі статтею 180 Сімейного кодексу України в обов’язок батьків входить утримання своїх дітей, які не досягли повнолітнього віку, при цьому і батько, і мати мають рівні права і обов’язки по відношенню до своєї дитини. Батьківські права зберігаються за ними як в період спільного життя, так і після розірвання шлюбу. Якщо чоловік або дружина не бажають утримувати своїх неповнолітніх дітей, то стягнення аліментів відбувається в судовому порядку, при цьому абсолютно не важливо перебувають батьки в шлюбі чи ні.
      Є 2 способи стягнення аліментів з чоловіка, який мешкає за кордоном.
      1.Отримати рішення про стягнення аліментів у національному суді та подати клопотання до територіального управління юстиції за місцем проживання про його визнання та виконання на підставі Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання (далі – Конвенція), учасницею якої є і Фінляндія.
      Відповідно до статей 183 та 184 Сімейного кодексу України суд визначає розмір аліментів у частці від заробітку (доходу) батька дитини або у твердій грошовій сумі. Вам необхідно звернутися до суду з заявою про стягнення аліментів саме у твердій грошовій сумі, адже багато країн-учасниць Конвенції не виконують рішення, якщо аліменти визначені у відсотку від доходів.
      2. Після набрання рішенням суду законної сили Вам необхідно звернутися до територіального управління юстиції за місцем проживання з заявою та клопотанням про визнання та виконання судового рішення разом з цим судовим рішенням та низкою інших документів.
      Зверніть увагу на те, що усі документи мають бути перекладені на мову тієї країни, де рішення буде виконуватися. Отримані документи Міністерство юстиції України пересилає до відповідного органу іноземної країни для його подальшого виконання.
      Якщо чоловік проживає за кордоном, рішення національного суду щодо стягнення аліментів відсутнє, а врегулювати питання позасудовим способом неможливо, то Ви маєте право подати заяву про стягнення аліментів до суду тієї країни, у якій перебуває чоловік на підставі Конвенції, учасницею якої є і Фінляндія.
      Відповідно до статті 11 Конвенції та розділу ІІІ Інструкції про виконання в Україні Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання (далі – Інструкція) визначається зміст заяви; конкретні дані, які мають бути в ній зазначені; ресурси, які надають приклади форм такої заяви. За наявності, разом із заявою необхідно подати документи, які підтверджують викладені факти. Також відповідно до п.3 розділу II Інструкції до заяви заявник додає довіреність, що уповноважує Міністерство юстиції України діяти від його імені в суді чи інших органах або призначити представника для таких дій. Важливо, що заява та документи, складені українською мовою, мають супроводжуватися перекладом офіційною мовою держави, до якої вони направляються. Такий переклад документів забезпечує заявник.
      Згідно зі статтею 9 Конвенції заява та інші документи подаються до територіального управління юстиції за місцем проживання. Надалі Міністерство юстиції України інформує заявника про хід справи про стягнення аліментів.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *