Порядок дій батька, у якого троє чи більше малолітніх дітей, при врученні повістки

Порядок дій батька, у якого троє чи більше малолітніх дітей, при врученні повістки

Повномасштабне вторгнення рф на територію України спричинило введення воєнного стану та оголошення загальної мобілізації. Однак, деякі категорії чоловіків не підлягають призову на військову службу та можуть звільнитися з неї навіть під час воєнного стану, до яких належить і категорія багатодітного батька.

Варто зазначити, якщо чоловік не підлягає призову під час мобілізації відповідно до закону це не означає, що у нього автоматично є відстрочка, а для її отримання потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи.

Ця заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – військкомату) за місцем військового обліку або призову. Допускається подання заяви про відстрочку при отриманні повістки або при необхідності отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон (ч.5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Підкреслимо, що абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися, до якої повинен додати документи, що підтверджують це право (абз.1 п.75 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. №352 (далі – Постанова)).

Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства (абз.5 п.75 Постанови).

Примітка. Законодавством не передбачено виклик до військкоматів за допомогою телефонних дзвінків чи соціальних мереж. Тому, за несвоєчасне реагування на такі дзвінки або повідомлення юридична відповідальність не настане.

За ігнорування повістки передбачається кримінальна відповідальність за статтею 337 Кримінального кодексу України. Так, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.

Також слід звернути увагу на питання утримання рідних дітей при розлученні батьків та утримання нерідних батькові дітей при спільному проживанні з матір’ю.Якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. У цій ситуації чоловік не буде визнаний тим, хто утримує трьох дітей і норма статті 268 СК України стосовно обов’язку мачухи та вітчима утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, не застосовуватиметься. Відповідно, чоловік не зможе звільнитися з військової служби, але матиме право на відстрочку. Однак, якщо аліменти дітям не надходять або біологічний батько дітей помер, то у такому випадку чоловік має право скористатися звільненням з військової служби як такий, що має на утриманні трьох дітей.

          Отже, чинним законодавством встановлена доволі демократична процедура відстрочки від призову багатодітного батька, для чого достатньо подати відповідну заяву та надати усі підтверджуючі документи, однак за ухилення від призову настають негативні наслідки, під якими розуміють юридичну відповідальність.

          Ключові слова: військова служба, відстрочка, мобілізація, призов.

          Автори: Прокопова Катерина та Росомаха Злата.

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

1 286 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *