Порядок дій батька, у якого троє чи більше малолітніх дітей, при врученні повістки

Порядок дій батька, у якого троє чи більше малолітніх дітей, при врученні повістки

Повномасштабне вторгнення рф на територію України спричинило введення воєнного стану та оголошення загальної мобілізації. Однак, деякі категорії чоловіків не підлягають призову на військову службу та можуть звільнитися з неї навіть під час воєнного стану, до яких належить і категорія багатодітного батька.

Варто зазначити, якщо чоловік не підлягає призову під час мобілізації відповідно до закону це не означає, що у нього автоматично є відстрочка, а для її отримання потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи.

Ця заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – військкомату) за місцем військового обліку або призову. Допускається подання заяви про відстрочку при отриманні повістки або при необхідності отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон (ч.5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Підкреслимо, що абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися, до якої повинен додати документи, що підтверджують це право (абз.1 п.75 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. №352 (далі – Постанова)).

Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства (абз.5 п.75 Постанови).

Примітка. Законодавством не передбачено виклик до військкоматів за допомогою телефонних дзвінків чи соціальних мереж. Тому, за несвоєчасне реагування на такі дзвінки або повідомлення юридична відповідальність не настане.

За ігнорування повістки передбачається кримінальна відповідальність за статтею 337 Кримінального кодексу України. Так, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.

Також слід звернути увагу на питання утримання рідних дітей при розлученні батьків та утримання нерідних батькові дітей при спільному проживанні з матір’ю.Якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. У цій ситуації чоловік не буде визнаний тим, хто утримує трьох дітей і норма статті 268 СК України стосовно обов’язку мачухи та вітчима утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, не застосовуватиметься. Відповідно, чоловік не зможе звільнитися з військової служби, але матиме право на відстрочку. Однак, якщо аліменти дітям не надходять або біологічний батько дітей помер, то у такому випадку чоловік має право скористатися звільненням з військової служби як такий, що має на утриманні трьох дітей.

          Отже, чинним законодавством встановлена доволі демократична процедура відстрочки від призову багатодітного батька, для чого достатньо подати відповідну заяву та надати усі підтверджуючі документи, однак за ухилення від призову настають негативні наслідки, під якими розуміють юридичну відповідальність.

          Ключові слова: військова служба, відстрочка, мобілізація, призов.

          Автори: Прокопова Катерина та Росомаха Злата.

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

22 097 переглядів

256 коментарів

 • Avatar
  Пухальський Максим 11.03.2023 at 13:53 | Відповіcти

  Добрий день ! Ми з дружиною розлучилися після народження першої дитини , а пізніше в нас ще народилося двоє спільних дітей . Я з дружиною і троє неповнолітніх дітей проживаємо разом тому еліменти я не плачу. Чи маю я право на відстрочку. Буду дуже вдячний за аашу відповідь. Дякую.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 17.04.2023 at 16:37 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Ви маєте право на відстрочку, якщо доведете , що утримуєте трьох неповнолітніх дітей (абзац 4 частини 1 статті 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
   Підтверджувати утримання Вашої спільної дитини, не вимагається, оскільки при наявності свідоцтва про шлюб та народження дитини це є достатнім підтвердженням утримання спільної дитини згідно норм Сімейного кодексу України.
   Ці документи допоможуть вам в суді довести факт перебування на утриманні:
   1) свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);
   2) свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
   3) рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком;
   4) рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком.
   5) АБО якщо у Вас є підтвердження проживання дітей з Вами та матір’ю (довідка про зареєстроване місце проживання дітей та їх матері) або у разі, якщо не зареєстровані за однією адресою – акт про фактичне проживання дітей, що складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради або ОСББ (кооперативу), або райдержадміністрації у присутності 3-х або більше свідків.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Кабаненко 17.12.2023 at 19:22 | Відповіcти

    Єслі чоловік і дружина розірвали брак і мають 2 дітей вона може підписать контракт

    • Avatar
     Потапова Лоліта 25.12.2023 at 22:22 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до ст. 19 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», яка визначає загальні умови укладення контракту про проходження військової служби, жінки, які не перебувають на військовому обліку і вирішили вступити на військову службу за контрактом, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов, передбачених ст. 20 цього Закону.
     Про деякі особливості проходження жінкою військової служби зазначено у ч.ч. 11 та 12, ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
     Відповідно до п. 14 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України жінки можуть бути прийняті на військову службу за контрактом за наявності вакантних військових посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями-жінками.
     Згідно зі ст. 141 Сімейного кодексу України (далі – СК України) розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
     Відповідно до ч. 4 ст. 157 СК України батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
     Якщо ж і батько, і матір проходять військову службу в такому випадку згідно з ч. 2 ст. 151 СК України батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам. Тобто батьки можуть залучити інших осіб до виховання дитини, наприклад когось з близьких родичів (дід, баба, сестра, брат).
     Таким чином, жінки мають право проходити військову службу за контрактом в лавах Збройних Сил України на рівні з чоловіками. У цій ситуації вихованням дітей може займатися їхній батько або інша залучена батьками дитини особа.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Ілля 21.01.2024 at 20:20 |

      Доброго вечора підкажіть будь ласка,маю дитину від першого шлюбу,аліменти платив влітку домовився просто висилати кошти,і висилаю , маю з теперішнею дружиною ще двох дітей,чи маю я право на відстрочку в зв’язку утриманням трьох дітей?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 28.01.2024 at 00:50 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Чоловік не підлягає призову під час мобілізації, але відповідно до закону це не означає, що у нього автоматично є відстрочка. Для її отримання потрібно подати відповідну заяву до ТЦК та СП і додати до неї підтверджуючі документи.
      Підставою для надання відстрочки від мобілізації у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства або рішення суду про встановлення батьківства, свідоцтво про шлюб.
      Для підтвердження утримання дитини від першого шлюбу необхідно додатково надати: свідоцтва про народження дітей, рішення суду про розірвання шлюбу та виписку з банку про рух коштів (погодженої суми аліментів) на рахунок дружини. Крім того, бажано додати ще заяву дружини щодо факту відсутності Вашої заборгованості зі сплати аліментів.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Мінакова 15.02.2024 at 14:55 |

      Доброго дня, якщо у нас з чоловіком є двоє спільних дітей,та одна дитина від мого попереднього шлюбу,чи має він право на відстрочку ( батько дитини на війні, аліменти сплачує!?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 27.02.2024 at 22:37 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Тобто вирішальним є саме факт утримання трьох і більше неповнолітніх дітей.
      Згідно зі ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Ст. 181 Сімейного кодексу України визначено, що способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними (брати участь в утриманні дитини в грошовій і (або) натуральній формі) або за рішенням суду (аліменти, які призначаються за рішенням суду).
      Враховуючи все вищезазначене, а також обставини, які Ви зазначили у вашому запитанні, можемо дійти висновку, що Ваш чоловік:
      • утримує двох спільних дітей, оскільки є їхнім біологічним батьком і має обов’язок щодо їх утримання;
      • не утримує Вашу дитину від попереднього шлюбу, оскільки біологічний батько дитини фактично утримує дитину, виплачуючи аліменти.
      Тобто Ваш чоловік не має права на відстрочку на підставі утримання трьох і більше дітей до 18 років.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Мельник Валентин 03.01.2024 at 10:20 | Відповіcти

    Якщо я багатодітний батько прийду до воєнкомату за відстрочкою від призову, а мені скажуть проходити ВЛК, чи мають вони на це право, і чи можу я відмовитись? Тому що були випадки, що хто проходить ВЛК, являються “добровольцями”.

    • Avatar
     Потапова Лоліта 10.01.2024 at 17:24 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до абз. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Ви як чоловік, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років, маєте право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
     Для реалізації Вашого права Вам необхідно звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК СП) відповідно обліковій реєстрації з письмовим зверненням до військового комісара, в якому, посилаючись на зазначену вище норму законодавства, викласти вмотивованість отримання відстрочки. Звернення повинно бути сформовано у довільній формі або відповідно запропонованому зразку та доповнено переліком підтверджуючих документів, який складається з: паспорта громадянина України, ІПН, військового квитка, свідоцтва про народження та ІПН (за наявності) кожної дитини, свідоцтва про шлюб.
     Зокрема, з метою запобігання непорозумінь щодо процедури отримання Вами відстрочки рекомендовано завчасно сформувати замовний (з повідомленням про вручення) поштовий лист з зазначених вище матеріалів та направити його до ТЦК СП в особі військового комісара на розгляд з обов’язковим отриманням підтвердження цих дій. Це надасть можливість попередити Ваш особистий візит, забезпечити оновлення Ваших даних, та унеможливить вчинення стосовно Вас будь-яких дій, які суперечать чинному законодавству. Разом з тим, після виконання встановленого алгоритму дій, Вам буде необхідно звернутися до ТЦК СП з такою самою метою, але вже особисто, тому що дистанційно отримати право на відстрочку неможливо.
     Водночас на момент особистого звернення до ТЦК СП Вас як особу зі статусом військовозобов’язаного можуть відповідно до ст. 39-1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та п. 3.2 Розділу 3 Наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року зобов’язати пройти ВЛК, яка проводиться один раз на 5 років. Відмовитись від проходження ВЛК Ви не можете, тому що за такі дії відносно Вас буде складено відповідну постанову про адміністративне правопорушення, передбачену ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, й направлено до правоохоронних органів для подальшого розгляду.
     У випадку, якщо Ви пройдете ВЛК, але завчасно відповідно вище описаної рекомендації попередите та повідомите військового комісара про наявність законної підстави на відстрочку, Вас не зможуть мобілізувати як «добровольця». Тому мобілізаційні заходи або відмова в наданні відстрочки від мобілізаційного призову після проходження ВЛК у Вашому випадку буде незаконною.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Чергинець Т.І 09.02.2024 at 14:24 |

      Підкажіть будь ласка, якщо у мене з дружиною двоє спільних дітей і одна дитина у неї від першого шлюбу, проживає з нами. Вона на аліменти не подавала. Чи можу я отримати відстрочку

     • Avatar
      Потапова Лоліта 15.02.2024 at 14:34 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Згідно з абз. 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Однак, навіть якщо Ваша дружина не подавала на аліменти, але біологічний батько сплачує аліменти за усною домовленістю або будь-яким іншим чином утримує дитину, то Ви не матимете права на відстрочку.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Коваль 17.03.2024 at 21:50 |

      Добрий вечір. Скажіть будь ласка чи підлягає мобілізації чоловік, якщо ми одружені, в сім’ї виховуємо трьох спільних дітей, старшій виповнилося щойно 18 років, але вона навчається на стаціонарі і ми маємо продовжене посвідчення багатодітних?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 19.03.2024 at 23:12 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Оскільки в Законі вказано, що дітям повинно бути до 18 років, а одній із Ваших дітей виповнилося 18 років, то Ваш чоловік не підпадає під дію Закону і підлягає мобілізації.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Жукова 08.03.2024 at 23:09 | Відповіcти

     Доброго вечора, якщо з першого чоловіка стягують аліменти раз в рік з паю то діти рахуюця на його забиспеченю?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 15.03.2024 at 00:47 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними або за рішенням суду.
      Іншими словами утримання дитини тобто аліменти в розумінні норм сімейного законодавства — це участь батька або матері в утриманні дитини, яка сплачується в грошовій і (або) натуральній формі.
      Згідно з пп. 16 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 26.02.1993 р. № 146 аліменти з працівників утримують з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, у тому числі з доходів від підприємницької діяльності, селянських (фермерських) господарств, кооперативів, об’єднань громадян, а також доходів, що припадають на частку платника аліментів від присадибної ділянки або підсобного господарства.
      Тож у Вашому випадку, якщо стягнення аліментів супроводжується офіційно (судовий наказ про сплату аліментів, договір про сплату аліментів або інший документ), то вважається, що чоловік утримує дитину.
      В іншому випадку для підтвердження факту утримання необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні. Згідно зі ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Погожевська Марія 26.03.2024 at 16:50 | Відповіcти

     Добрий день. Чи має право мій чоловік на відстрочку, коли у нього двоє дітей неповнолітніх зараз у законному шлюбі, та третя дитина 14 років, якій він стабільно та регулярно сплачує аліменти. Дякую

     • Avatar
      Потапова Лоліта 01.04.2024 at 15:43 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» однією з підстав для відстрочки є перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
      Ви будете мати право на відстрочку від мобілізації, однак для цього необхідно подати заяву про відстрочку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку та додати до неї документи, які підтверджують наявність такого права.
      У Вашому випадку для підтвердження утримання двох неповнолітніх дітей необхідно подати свідоцтва про народження дітей та свідоцтво про шлюб.
      Для підтвердження утримання неповнолітньої дитини від минулого шлюбу необхідно подати свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства, рішення суду про розірвання шлюбу; довідку з виконавчої служби стосовно відсутності заборгованості зі сплати аліментів. Крім того, якщо Ваш чоловік сплачує аліменти за усною домовленістю, то бажано додати ще заяву колишньої дружини щодо факту відсутності заборгованості зі сплати аліментів.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Володимир 14.03.2024 at 12:38 | Відповіcти

    Доброго дня ми з дружиною в офіційному шлюбі перша дитина від Її першого шлюбу 12 років батько сплачує елементи 700 гривень за рішенням суду на даний час військовий двоє спільних 2.8 роки і 6 місяців маємо статус в посвідчення багатодітної родини вписаний як батько проживаємо і зареєстровані за однією адресою як переселенці!чи маю право на відстрочку?
    Як можна довести факт утримання не рідної дитини?

    • Avatar
     Потапова Лоліта 21.03.2024 at 11:40 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
     З цього випливає, що отримати відстрочку можуть не лише рідні батьки дітей, а й ті особи, що їх утримують.
     Згідно з ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України (далі – СК України) одним із способів утримання дитини є сплата аліментів, які присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
     Тобто сплата рідним батьком аліментів є свідченням того, що він утримує свою дитину.
     Згідно з ч. 1 ст. 268 СК України мачуха, вітчим зобов’язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
     Водночас, оскільки у Вашому випадку рідний батько сплачує аліменти на утримання дитини, то Ви як вітчим не можете вважатися таким, що її утримує.
     Отже, у зв’язку з цим Ви не матимете права на відстрочку, адже у такому випадку вважається, що на Вашому утриманні перебуває лише 2 дітей, що згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не є підставою для отримання відстрочки від військової служби.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Кравець 20.05.2023 at 18:20 | Відповіcти

   Добрий день!
   Чи має право чоловік на виїзд за кордон, якщо має від попереднього шлюбу одну дитину на яку сплачує аліменти. А в теперішньому шлюбі дві дитини від попереднього шлюбу Дружини.
   Їхній біологічний батько ніякої участі неприймає

   • Avatar
    Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:21 | Відповіcти

    Вітаємо! З приводу вашого питання розʼянюємо Вам наступне:
    Відповідно до п. 2-6 постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» дозволяється виїзд за межі України певних категорій осіб, перелік яких визначено частиною першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
    Абзацом третім частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
    Підтвердити факт утримання трьох і більше дітей можна у судовому порядку. Для цього необхідно звернутись до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.
    Тож, по-перше, слід визначитись стосовно дитини від першого шлюбу :
    Зі змісту ч. 3 ст 181 Сімейного кодексу України виходить, що аліменти – це виплата коштів на утримання дитини. Тобто аліменти є одним зі способів утримання дитини, і наявність обов’язку сплачувати аліменти є таким фактом, що підтверджує утримання дитини.
    Якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною, необхідно надати суду певні документи  для отримання рішення про утримання дитини:
    1.Свідоцтво про народження дитини від першого шлюбу, з зазначенням батьківства чоловіка (оригінал або нотаріально засвідчена копія)
    2.Рішення суду про розірвання шлюбу з колишньою дружиною
    3.Рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини
    4.Довідка з державної виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів.
    По-друге, слід визначитись стосовно дітей від попереднього шлюбу дружини.
    Якщо аліменти є законною підставою утримання, то щодо двох не рідних батьку дітей має бути встановлено факт їх утримання.
    Тож, щоб довести факт утримання дітей слід надати такі документи ( в ЦНАП) :
    1. Свідоцтво про шлюб
    2. Свідоцтво про народження дитини дружини від першого шлюбу
    3. Підтвердження проживання дитини з новим чоловіком та матірʼю дитини(довідка про зареєстроване місце проживання дітей іх вітчима та їх матері) або у разі, якщо не зареєстровані за однією адресою – акт про фактичне проживання дітей, що складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради.
    4. Так як рідний батько не сплачує аліменти та не бере участі у вихованні дитини, має бути органом опіки та піклування складено акт обстежень житлових умов заявника, де вказано, що батько/мати не бере участі у вихованні дитини.
    Отже, у Вашому випадку чоловік зможе виїхати за кордон тільи у разі предʼявленя рішення суду про утримання трьох дітей.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Філіпюк вадим 18.09.2023 at 11:56 | Відповіcти

     Доброго дня якщо в моєї дружини 3 дітей батько 2 не платить аліменти по 3 дитині вона мати одиначка ми в шлюбі як мені довести що вони в мене на утриманні

     • Avatar
      Потапова Лоліта 18.12.2023 at 22:18 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Факт перебування фізичної особи на утриманні заінтересована особа має вирішити у декілька способів: по-перше, особа має право звернутися до органів та організацій за отриманням довідки про підтвердження факту перебування особи на утриманні; по-друге, подати заяву до суду про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку окремого провадження.
      Необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.
      Такими документами можуть бути:
      1) копії свідоцтв про народження дітей (трьох і більше);
      2) копія свідоцтва про народження третьої дитини, де зазначено, що батько записаний зі слів матері;
      3) свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше);
      4) рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з матір’ю;
      5) покази свідків (сусідів) про те, що діти перебувають на утриманні чоловіка;
      6) висновок органу опіки і піклування про те, що діти проживають з матір’ю та її чоловіком, біологічний батько двох дітей не бере участі у їх утриманні і вихованні, аліменти не сплачує, а чоловік сплачує всі витрати на дітей (гуртки, додаткові заняття, одяг, ліки тощо), тобто рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з державної виконавчої служби про заборгованість зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів;
      7) довідка про реєстрацію місця проживання дітей, матері і чоловіка за однією адресою або довідка про спільне проживання дітей з ними без фактичної реєстрації (ЦНАП, ОСББ, виконавчий орган місцевої, сільської, селищної ради);
      8) судовий наказ про встановлення аліментів на двох дітей (за наявності) та довідку з виконавчої служби щодо наявності заборгованості зі сплати аліментів (за наявності).
      Аби підтвердити факт утримання дітей у судовому порядку Вам необхідно звернутись до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.
      Після встановлення факту перебування 3 дітей віком до 18 років на утриманні чоловіка він матиме право на відстрочку відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Павло 27.10.2023 at 15:37 | Відповіcти

     Я багатодітний батько маю всі документи ,мені вручили повістку для проходження медкомісії,а потім коли пройду медкомісію требо подавати документи на відстрочку.Чи можно зразу подати документи на відстрочку чи проходити медкомвссію?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 30.10.2023 at 21:06 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Так як Ви багатодітній батько, тобто маєте на утриманні трьох та більше неповнолітніх осіб, то Ви не підлягаєте мобілізації згідно зі ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
      Оскільки повістка була вручена, то, перш за все, потрібно в обов’язковому порядку з’явитися до військкомату та пред’явити оригінали таких документів: свідоцтва про народження всіх дітей; свідоцтва про шлюб; посвідчення багатодітного батька.
      Відповідаючи на Ваше питання згідно зі ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” наголошую на тому, що зобов’язання проходити медичну комісію, якщо у Вас є підстави для відстрочки, відсутнє.
      Проходження медогляду на ВЛК може бути і не пов’язане з мобілізацією, а проводитися для уточнення облікових даних. Але звертаємо увагу, що спершу обов’язково потрібно подати документи для відстрочки.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Гайова 02.12.2023 at 13:04 |

      Доброго дня! Скажіть будь ласка чи може мій чоловік виїхати закордон якщо в нього двоє неповнолітніх дітей від першого шлюбу.Він розведений,діти живуть з матір’ю і на елементи жінка його не подавала.З чим чоловіком в нас буде спільна дитина.Я вагітна.Які потрібні документи для перетину кордону

     • Avatar
      Потапова Лоліта 05.12.2023 at 18:30 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      У зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні за деякими виключеннями заборонено виїзд за межі країни чоловіків віком від 18 до 60 років.
      За змістом п.2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
      Зокрема, абз. 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію осіб для отримання відстрочки як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Таким чином, визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей.
      Отже, для перетину кордону на даній підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.
      Слід врахувати, що у випадку, якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною (дітьми), необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей). Підтверджуючими документами можуть бути: рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів, свідоцтва про народження дітей.
      Саме тому Ваш чоловік не зможе виїхати за кордон. По-перше, він не належить до категорії осіб, які можуть перетинати кордон. По-друге, його не можна вважати тим, який утримує дітей, якщо наявна відсутність рішення суду про призначення і сплату аліментів. Щодо вагітності дружини, то це також не впливає, аж поки дитина не народиться.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Коржос Іван 17.11.2023 at 10:16 | Відповіcти

     Доброго дня
     Питання таке
     Я офіційно з жінкою розписаний,в нас є троє дітей,один із них в неї від першого шлюбу,і получає еліменти,чи можу я звільнитись зі служби??

     • Avatar
      Потапова Лоліта 19.11.2023 at 22:30 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Це питання стосується утримання рідних дітей при розлученні батьків та утримання нерідних батькові дітей при спільному проживанні з матір’ю. Усі законні підстави для звільнення військовослужбовців передбачено статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу».
      Підпунктом “г” пункту 2 частини четвертої вищезгаданої статті передбачено звільнення військовослужбовця у зв’язку із утриманням ним трьох та більше дітей віком до 18 років. Однак на практиці застосування цього пункту виникає чимало запитань. А саме, якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. У цій ситуації чоловік з теперішнього шлюбу не буде визнаний тим, хто утримує трьох дітей. Відповідно, чоловік не може звільнитися з військової служби.
      Для того, щоб звільнитись з військової служби, необхідно підтвердити факт утримання трьох і більше дітей у судовому порядку. Для цього варто звернутись до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Дон 13.12.2023 at 17:12 | Відповіcти

     Добрий день! Підкажіть будь ласка ми ВПО в нас 5 спільних дітей але двоє записано на чоловіка а 3 на моєму призвищі !Підскажить будь ласка що можна зробити як встановити батьківство і куда звернутися?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 15.12.2023 at 13:24 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Згідно зі ст. 122 Сімейного кодексу України (далі – СК України) дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дружиною дитини.
      Тобто, якщо діти були народженими під час вашого шлюбу, Ви повинні бути записаними батьками дитини в Книзі реєстрації актів про народження. Сам факт наявності іншого прізвища в батька та дитини не свідчить про те, що перший не являється законним батьком останньої.
      Якщо Ви не були одруженими до народження цих дітей, то згідно зі ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
      Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” така заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, – за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
      Разом із заявою про внесення змін до актового запису про народження Вам потрібно подати свідоцтво про народження дитини, яке підлягає зміні.
      Для уточнення Ваших обставин та детальнішої консультації пишіть на нашу пошту: jurclinica@ukr.net.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:22 | Відповіcти

    Вітаємо! З приводу вашого питання розʼянюємо Вам наступне:

    Відповідно до п. 2-6 постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» дозволяється виїзд за межі України певних категорій осіб, перелік яких визначено частиною першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

    Абзацом третім частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

    Підтвердити факт утримання трьох і більше дітей можна у судовому порядку. Для цього необхідно звернутись до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.

    Тож, по-перше, слід визначитись стосовно дитини від першого шлюбу :

    Зі змісту ч. 3 ст 181 Сімейного кодексу України виходить, що аліменти – це виплата коштів на утримання дитини. Тобто аліменти є одним зі способів утримання дитини, і наявність обов’язку сплачувати аліменти є таким фактом, що підтверджує утримання дитини.

    Якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною, необхідно надати суду певні документи  для отримання рішення про утримання дитини:

    1.Свідоцтво про народження дитини від першого шлюбу, з зазначенням батьківства чоловіка (оригінал або нотаріально засвідчена копія)

    2.Рішення суду про розірвання шлюбу з колишньою дружиною

    3.Рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини

    4.Довідка з державної виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів.

    По-друге, слід визначитись стосовно дітей від попереднього шлюбу дружини

    Якщо аліменти є законною підставою утримання, то щодо двох не рідних батьку дітей має бути встановлено факт їх утримання.

    Тож, щоб довести факт утримання дітей слід надати такі документи ( в ЦНАП) :

    1. Свідоцтво про шлюб
    2. Свідоцтво про народження дитини дружини від першого шлюбу
    3. Підтвердження проживання дитини з новим чоловіком та матірʼю дитини(довідка про зареєстроване місце проживання дітей іх вітчима та їх матері) або у разі, якщо не зареєстровані за однією адресою – акт про фактичне проживання дітей, що складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради.
    4. Так як рідний батько не сплачує аліменти та не бере участі у вихованні дитини, має бути органом опіки та піклування складено акт обстежень житлових умов заявника, де вказано, що батько/мати не бере участі у вихованні дитини.

    Отже, у Вашому випадку чоловік зможе виїхати за кордон тільи у разі предʼявленя рішення суду про утримання трьох дітей.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Круть 09.09.2023 at 17:02 | Відповіcти

     Доброго дня!
     Підкажіть будь ласка якщо я живу з чоловіком але ми не розписані у нас є син 2,5рочки і ще у чоловіка від першого шлюбу є двоє діток!
     Скажіть будь ласка чи має право на відстрочку від мобілізації і на скільки часу?
     Колишня дружина на аліменти його не подавала але він сплачує всерівно їй через банк і вказує що це аліменти.
     А ще в мене є старший син від першого шлюбу .
     Можливо нам розписатись з чоловіком воно ще краще буде?
     Щиро дякую Вам якщо дасьте відповідь!

     • Avatar
      Потапова Лоліта 19.12.2023 at 21:29 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. При утриманні трьох дітей до 18 років право на відстрочку діє, поки одна дитина не досягне повноліття.
      Ваш чоловік має право на відстрочку від мобілізації, однак для цього необхідно подати заяву про відстрочку до ТЦК та СП (військкомату) за місцем військового обліку та додати до неї документи, які підтверджують наявність такого права.
      Для того, аби довести факт того, що на його утриманні перебувають троє дітей, Вам необхідно мати певні документи.
      Так, наприклад, якщо Ваш чоловік виплачує аліменти добровільно без рішення суду, то на підставі ст. 189 Сімейного кодексу України йому можна укласти договір з колишньою дружиною про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується – в подальшому разом з розрахунками з банку це буде підтвердженням утримання дітей.
      Варто зазначити, що визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше неповнолітніх дітей. Укладення шлюбу з Вами може позитивно вплинути на ситуацію, оскільки в такому випадку можна довести, що на утриманні Вашого чоловіка четверо дітей. У такому випадку документами для підтвердження такого факту будуть свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини, довідка про склад сімʼї.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Луньов 12.02.2024 at 10:15 | Відповіcти

     Доброго дня, підкажіть будь ласка чи маю я право на відстрочку, якщо ми з дружиною проживаємо з трьома неповнолітніми дітьми, всі діти від іншого шлюбів, однак про аліменти в рішенні суду не зазначено, дружина добровільно не подавала на аліменти, але фактично діти та дружина проживають повністю на моєму забезпеченні, колишні чоловіки не приймають участі у вихованні та фінансовій підтримці дітей, чи можу я довести свій факт утримання в цьому випадку, якими документами це можна підтвердити

     • Avatar
      Потапова Лоліта 22.02.2024 at 14:57 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      З цього вбачається, що Ви матимете право на відстрочку на підставі утримання трьох неповнолітніх дітей.
      Водночас, оскільки Ваша дружина не подавала на аліменти, то Вам потрібно довести факт саме Вашого утримання дітей дружини – встановити факт, що має юридичне значення.
      Отже, довівши факт утримання Вами 3-х дітей, Ви будете мати право на відстрочку від мобілізації відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Вольська Л.В 04.06.2023 at 07:41 | Відповіcти

   Доброго ранку, прочитала в медіа, що з 1 червня 2023 року мають відстрочку від призову громадяни, у яких більш як три дитини віком до 18 років; чи означає це що мій чоловік, який має троє неповнолітніх дітей підлягає призову?

   • Avatar
    Потапова Лоліта 28.06.2023 at 18:40 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне.
    Згідно з чинним законодавством України, призов до військової служби є обов’язковим для чоловіків у віці від 18 до 60 років. Однак, відповідно до абзацу 4 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (редакція від 31.03.2023, зміни за цим пунктом не відбувались), особам, які мають певні сімейні обставини,мають право на відстрочку.
    Зокрема, якщо чоловік є біологічним батьком та/або є утримувачем трьох чи більше дітей, він може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання відстрочки, подаючи документи, що підтверджують його право на таку відстрочку, зокрема, свідоцтва про народження дітей з відповідним вказанням про батьківство або рішення суду про встановлення батьківства чи інші докази утримання дітей. Відстрочка надається на термін дії обставин, які були підставою для отримання відстрочки.

    Отже, чоловіки, які є утримувачами трьох і більше неповнолітніх дітей, призову не підлягають.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Походун 06.09.2023 at 14:34 | Відповіcти

     Доброго дня. Скажіть , будь ласка, якщо в мене від першого шлюбу донька і попередній чоловік не сплачує аліментів вже 8 міс , 2 рази на нього накладали арешт , то чи можу я вважати, що донька знаходиться на утриманні мого теперішнього чоловіка ( від нього в мене 2 діток ще і найменшій лише 1,5роки), крім того в нього від першого шлюбу син , якому він сплачує аліменти ,але добровільно, без рішення суду

     • Avatar
      Потапова Лоліта 19.12.2023 at 21:15 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до ст. 268 Сімейного кодексу України вітчим зобов’язаний утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу. Так як Ваш колишній чоловік не може утримувати Вашу спільну дитину через поважну причину, а саме через арешт майна, то можна вважати, що Ваш чоловік утримує Вашу позашлюбну доньку.
      Зауважимо, що факт утримання позашлюбної дитини буде вважатися чинним, якщо дитина проживає разом з Вами та Вашим теперішнім чоловіком та не має рішення суду або органу опіки чи піклування про проживання дитини з батьком.
      Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Так як це Ваші спільні діти, то для підтвердження достатньо свідоцтва про народження цих дітей.
      Для підтвердження факту утримання без рішення суду позашлюбної дитини Вашого чоловіка потрібно свідоцтво про народження дитини, квитанції про переказ коштів, банківські виписки тощо.
      Отже, маючи відповідний перелік документів, можна довести факт утримання 3-х і більше дітей.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Гуменюк 19.01.2024 at 09:44 |

      Доброго дня!Я проживаю з дружиною в гражданському шлюбі і у нас одна спільна дитина!Ситуація така у дружина є ще двоє дітей !Ми маємо скоро узаконити наш шлюб і чи будучи вважатися багато літним і чи зможу получити відстрочку!

     • Avatar
      Потапова Лоліта 09.02.2024 at 01:23 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Наразі законодавством передбачено тільки факт утримання 3-х дітей, а не багатодітність, тому Вам необхідно довести саме факт утримання цих 3-х дітей, адже відповідно до абз. 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Згідно зі ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Оскільки Ви маєте спільну дитину, то для підтвердження достатньо свідоцтва про народження цієї дитини та свідоцтва про шлюб.
      Якщо у Вашому випадку рідний батько 2-х дітей не утримує або не має можливості утримувати дітей (не сплачує аліменти і має заборгованість; позбавлений батьківських прав), то можна вважати, що саме Ви утримуєте цих дітей при наявності відповідних підтверджуючих документів (чеків, квитанцій тощо).
      Зауважимо, щоб факт утримання позашлюбних дітей вважався чинним необхідно, щоб діти проживали разом з Вами та Вашою майбутньою дружиною та було відсутнє рішення суду або органу опіки чи піклування про проживання дітей з рідним батьком.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Ковальчук 03.10.2023 at 23:48 | Відповіcти

   Доброго дня. Підкажіть будь ласка. Я багатодітний батько у шлюбі. Пішов по повістці в тцк. Служив срочну служби у 2003р. Подивились документи і перед тим як писати заяву на відстрочку наполягають на проходженні ВЛК. Десь читав що має бути навпаки – спочатку відстрочка потім ВЛК і що в запропонованому співробітниками ТЦК порядку, після ВЛК можуть примусово забрать до ЗСУ. Заздалегідь вдячний.

   • Avatar
    Потапова Лоліта 08.10.2023 at 18:55 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Обов’язок проходження ВЛК для отримання відстрочки не встановлено. Відмова прийняти заяву на тій підставі, що Ви не пройшли ВЛК, є неправомірною. ТЦК зобов’язаний прийняти і зареєструвати Вашу заяву. Проходити ВЛК рекомендуємо тільки після прийняття Вашої заяви (з відміткою про її отримання) і документами до неї: таким чином виключається можливість призову без Вашої згоди.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Домбровський 31.12.2023 at 16:20 | Відповіcти

     Доброго дня. У моєї дружини син інвалід дитинства від першого шлюбу,біологічний батько аліментів не сплачувати,чи буде у мене відстрочка від мобілізації?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 11.01.2024 at 11:55 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Головними вимогами для отримання відстрочки є саме виховання дитини та наявність у неї інвалідності.
      Для того, щоб отримати відстрочку на цій підставі, необхідно подати заяву про надання відстрочки від призову на військову службу разом з документами, які підтверджують право на відстрочку, до ТЦК та СП, в якому військовозобовʼязаний перебуває на військовому обліку. Заява заповнюється в довільній формі та подається особисто або засобами поштового звʼязку.
      Але, через те, що в дитини є біологічний батько, Вам потрібно довести факт того, що він не сплачує аліменти і що дитина перебуває саме на Вашому утриманні, тобто що немає інших осіб, на утриманні яких вона перебуває. Отримати довідку про утримання дитини можна на порталі “Дія” або звернувшись до ЦНАП.
      До заяви необхідно додати наступні документи:
      • свідоцтво про народження дитини;
      • свідоцтво про шлюб;
      • паспорт громадянина України матері дитини;
      • документи, які підтверджують реєстрацію місця проживання;
      • довідка про фактичне місце проживання разом з дитиною;
      • посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», в якому зазначено статус «дитина з інвалідністю», або довідку про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, видану структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Сергій 26.02.2024 at 22:08 |

      Доброго дня. У нас с дружиною 2 неповнолітніх дітей, ми подається на розлучення, з дружиною лишається донька а зі мною син. Це дає право на відстрочку?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 04.03.2024 at 16:41 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      У Вашому випадку єдиною підставою, яку ми можемо розглядати, є абз.4 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
      Однак факт самостійного виховання дитини (дітей) віком до 18 років необхідно буде довести.
      Згідно з абз.5 п.75 Постанови КМУ № 352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» підставою для надання відстрочки призовнику, який має дитину (дітей) віком до 18 років і виховує її (їх) самостійно, є свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення факту батьківства призовника, свідоцтво про смерть матері дитини (дітей) або рішення суду про визнання її безвісно відсутньою чи позбавлення її батьківських прав.
      Враховуючи викладене у Вашому повідомленні можемо зробити висновок, що у Вас відсутні докази (підстави) отримання відстрочки на підставі самостійного виховання дитини (дітей) віком до 18 років.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Поркун 27.11.2023 at 00:36 | Відповіcти

   Доброго дня, я батько 3 дітей до 18 років, був у ТЦК і подав заяву на відсрочку. Вже другий місяць не можу отримати ніякі документи, постійно мені кажуть що багато роботи приходьте ще через місяць. Що в такому випадку робити?

   • Avatar
    Потапова Лоліта 30.11.2023 at 21:17 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    У такому випадку можна подати письмовий запит від Вашого імені з проханням надати письмову відповідь стосовно того, чи є у Вас відстрочка від мобілізації, чи ні. Направити запит поштою, з описом вкладення, повідомленням про вручення і бажано кур’єрською доставкою.
    Письмовий запит подається до того ТЦК, в який Ви подавали документи, оформлюється згідно з правилами до інформаційного запиту, зазначається вимога повідомити: «Чи надано ПІБ відстрочку?». Відповідь на запит фактично замінює довідку про відстрочку і її можна показувати на блок-постах чи коли намагаються вручити повістку.
    Відстрочку від призову Вам дає не військкомат, а закон, і вона у Вас є, якщо наявні відповідні положення у ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. До відома військкомату Ви просто доводите відомості про Вашу відстрочку.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Примак 13.12.2023 at 12:22 | Відповіcти

     Доброго дня ! У нас з чоловіком троє дітей .Старшій доньці виповнилося 7 грудня 18 років. Але вона навчається на стаціонарі на державній формі навчання.Чи має чоловік право на відстрочку, так як вона перебуває у нього на утриманні до завершення навчання?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 18.12.2023 at 22:29 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Згідно з ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
      Проте, оскільки Ваша донька досягла віку 18 років, то Вашого чоловіка необхідно вважати таким, хто не підлягає відстрочці, оскільки норма абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поширюється лише на тих осіб, які утримують неповнолітніх дітей, незважаючи на можливе утримання особою повнолітніх.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Ангеліна 24.02.2024 at 20:30 | Відповіcти

     Доброго вечора у я живу з 2 чоловіком в мене було 2 дітей від першого шлюбу у 2 шлюбі родилася ще одна дитина маю посвічення багатодітної родини 1 чоловік офіцер запасу скриваєця 2 рік з дітьми неспілкуєця його батьки сплачують аліменти чи має мій чоловік на відстрочку

     • Avatar
      Потапова Лоліта 04.03.2024 at 16:48 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Згідно з абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Утримання дитини може виражатися у сплаті аліментів, що в розумінні норм сімейного законодавства є участю батьків та/або інших осіб в утриманні дитини, яка сплачується в грошовій формі щомісяця.
      З цього випливає, що Ваш теперішній чоловік матиме право на відстрочку, адже Ваш колишній чоловік аліменти не сплачує та, відповідно, має заборгованість з їх сплати.
      Для отримання відстрочки на підставі утримання трьох і більше дітей необхідно надати підтверджуючі документи.
      Такими документами можуть бути:
      1) свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);
      2) свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше);
      3) рішення суду про розірвання шлюбу;
      4) рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про наявність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів.
      Водночас, якщо батьки Вашого колишнього чоловіка надсилають кошти на дітей, а у призначенні платежу вказують, що це аліменти від їх сина, то Ваш теперішній чоловік не матиме права на відстрочку, оскільки дітей утримує батько.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Дністрян 28.02.2024 at 16:10 | Відповіcти

   Добрий день, чи може мій чоловік мати відстрочку якщо у нас четверо дітей, але троє від першого шлюбу, а в нього офіційно одна дитина, але приписані всі четверо дітей з ним і утримує він усіх дітей, перший чоловік взагалі нічого не допомагає!

   • Avatar
    Потапова Лоліта 11.03.2024 at 16:44 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Відповідно до ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
    Однак, якщо Ви не подавали на аліменти або у Вас немає нотаріально посвідченого договору з біологічним батьком дітей, то Ваш чоловік не матиме права на відстрочку.
    Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а у мачухи та вітчима є обов’язок утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, тільки у тому разі, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу (ст. 268 СК України).

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Городнича 17.04.2024 at 13:59 | Відповіcти

   Доброго дня. Чи потрібно проходити ВЛК при оформленні відстрочки багатодітному батьку? Дякую.

   • Avatar
    Потапова Лоліта 19.04.2024 at 15:24 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі – Порядок) визначено механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, що включає обов’язковість проведення медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби.
    Згідно з ч.6 ст.39-1 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” громадяни України, які призиваються на військову службу, проходять у встановленому порядку обов’язковий медичний огляд.
    Відповідно до абз.1 п.3.2 глави 3 розділу II “Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України”, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402, повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП.
    Відповідно до п. 19 Порядку призовники, військовозобов’язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
    Таким чином, правила військового обліку вимагають проходження медичного огляду військовозобов’язаним та у разі їх порушення настає відповідальність згідно зі ст.210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак, незалежно від висновку ВЛК, особі буде надана відстрочка, якщо особа має право на неї за законом.
    Радимо заздалегіть оформити відстрочку за допомогою направлення документів поштою рекомендованим листом до ТЦК та СП.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Вівчаренко Яна 27.03.2023 at 01:20 | Відповіcти

  доброї ночі.буду вдячна за відповідь на питання ,яке мене хвилює як маму 3х дітей.з чоловіком розлучені 4 роки ,дітей виховую одна ,аліменти колишній не сплачує ,має велику заборгованість .зараз він проживає з жінкою,яка має 3х дітей від попереднього шлюбу.кілька днів тому колишній звернувся до мене з проханням відправити поштою йому свідоцтва про народження наших дітей.я так розумію ,що він хоче отримати відстрочку ,але ж він не є батьком ,який має на утриманні трьох дітей,бо своїх рідних дітей він не утримує,так як жодних коштів включаючи і аліменти діти від нього не отримують.як при таких обставинах він може отримати відстрочку?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 14.04.2023 at 11:18 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Через те, що аліменти Вашим дітям не сплачуються, то це означає, що Ваш колишній чоловік не утримує цих дітей, і відстрочку в такому разі він не отримає.
   Щодо питання як колишній чоловік може отримати відстрочку, то це в залежності від того чи здійснює він утримання трьох дітей жінки, з якою зараз проживає. Згідно зі статтею 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відстрочку можна отримати, якщо на утримані чоловіка є троє і більше дітей, віком до 18 років.
   У такому разі необхідно надати докази утримання трьох дітей, оскільки визначальним є не батьківство, а саме утримання.
   Однак, якщо чоловік є вітчимом трьох дітей та більше віком до 18 років, то це надає право відстрочити військову службу. Згідно зі ст. 268 Сімейного Кодексу України вітчимом особа може вважатися за умови спільного проживання з дитиною. Але утримуватичем він буде, вважатися тільки в тому випадку, якщо біологічний батько цих дітей помер або не бере участь у їх утриманні ( не сплачує аліменти).
   Якщо такі умови існують, то колишній чоловік може просити відстрочку від мобілізації згідно зі статтею 23 Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу».
   Отже, в цьому випадку, чоловікові потрібно довести, що троє дітей жінки, з якою він проживає на сьогодні, знаходяться на його утриманні.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Мельничук 16.05.2023 at 06:07 | Відповіcти

    Доброго дня!

    Допоможіть розібратись у ситуації.

    Хочу звільнитися зі служби по сімейним обставинам, а саме наявність на утриманні 3 дітей.

    Але не всі діти мої рідні (одна дитина жінки від іншого шлюбу).

    Проживаємо всі разом на одній адресі.

    Маємо свідоцтво багатодітної родини.

    У рапорті вказав і надав такі копії документів завірені нотаріально:

    Свідоцтво про шлюб

    Свідоцтва всіх 3 дітей

    Посвідчення багатодітної родини

    Військовий квиток

    Але отримав відмову, зазначено у рапорті 

    Звільненню не підлягає.Оскільки юридично не являюсь батьком дитини дружини від іншого шлюбу. Фактично на утримані 3, а уридично 2.

    Правомірна це відмова?
    Я так розумію що посвідчення багатодітної родини не являється документом, який підтверджує факт утримання з юридичної точки?
    Який документ мені потрібен, щоб довести юридично факт утримання?
    Наперед вдячний

    З повагою,
    Олександр

    • Avatar
     Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:38 | Відповіcти

     Вітаємо!
     У Вашому випадку відмова була неправомірною, адже у підставі для звільнення “наявність на утриманні 3 та більше дітей до 18 років” визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей. В такому разі потрібно лише довести момент утримання дітей.
     Для отримання права на відстрочку до ТЦК потрібно надати копії свідоцтв про народження дітей, а у разі утримання не своїх рідних дітей — документи, що підтверджують утримання дітей. Підтвердити цей факт можна довідкою про склад сім’ї, посвідченням батька багатодітної родини, рішенням суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідкою з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, рішенням суду про встановлення факту утримання, документами, що підтверджують самостійне виховання дітей.
     Оскільки для отримання посвідчення багатодітної сім’ї необхідно надати заяву та певні документи, а саме одним з таких документів є у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу – документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; копія рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька чи матері недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копія свідоцтва про смерть батька чи матері, копія свідоцтва про народження дитини у разі внесення змін у зв’язку з усиновленням). Це посвідчує факт утримання дітей.
     А отже, вам достатньо подати заяву про звільнення з військової служби на підставі утримання трьох і більше дітей до 18 років, надати свідоцтва про народження дітей та посвідчення багатодітної родини, свідоцтво про шлюб.
     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Пневська 06.10.2023 at 00:01 |

      Доброго вечора! Таке питання, у чоловіка троє дітей до 18 років, 27 вересня його забрали, я мати дітей знахожусь за кордоном з 18.08.23. на заробітках, він доглядав за дітьми, порадьте будь ласка чи можливо щось змінити?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 10.10.2023 at 16:27 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації наступні військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Оскільки чоловік вже був призваний на військову службу, то він має право на звільнення на підставі підпункту “г” пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок i військову службу”.
      Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
      У даному випадку необхідно розуміти значення поняття “утримання”. Якщо всі діти рідні для чоловіка або у випадку наявності дитини з попереднього шлюбу, але попередній чоловік не сплачує за дитину аліменти, про що є відповідне підтвердження, то вважається, що чоловік утримує 3-х дітей і має право на відстрочку відповідно до ст. 23 вищезазначеного Закону.
      Якщо Ви утримуєте 3-х дітей, тоді існує 3 альтернативних рішення:
      1. Написання рапорту до начальника військової частини з обов’язковим поданням рекомендованого листа з повідомленням про вручення, щоб мати докази для суду, що рапорт був отриманий і проігнорований або відмовлено у його задоволенні.
      2. У випадку ігнорування або відмови на основі цього рапорту та листа треба звертатися до вищого командування.
      3. У випадку не реагування на рапорт у вищому командуванні – подання позову до суду про оскарження бездіяльності чи рішення про відмову у задоволенні рапорту.
      Для отримання відстрочки Вам необхідно подати наступні документи до рапорту або до позовної заяви:
      1. Свідоцтво про народження усіх дітей;
      2. Свідоцтво про шлюб;
      3. Свідоцтво про багатодітність (за наявності).

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Анатолій 29.11.2023 at 21:10 |

      Доброго дня, від першого шлюбу є двоє неповнолітніх дітей, аліменти виплачуються без затримок і в повному обсязі. В другому шлюбі(в жінки є двоє неповнолітніх дітей від попереднього чоловіка який вже довший час не сплачує аліментів) виховували двох дітей від її попереднього шлюбу, аж поки мене не мобілізували. Чи маю я право на звільнення в такому випадку? Другий шлюб офіційний.

     • Avatar
      Потапова Лоліта 18.12.2023 at 22:10 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби, зокрема, на підставі перебуванні на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років. Отже, при подачі заяви на звільнення військовослужбовцю з рапортом про звільнення необхідно буде представити докази того, що він утримує трьох дітей.
      Якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною необхідно надати документи, які б підтверджували факт утримання такої дитини:
      1) рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини;
      2) довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів тощо.
      Найбільше документів вимагає доведення факту утримання та виховання дітей від минулого шлюбу подружжя, які наразі проживають з Вами. Усіх вищезгаданих документів у такому випадку може бути недостатньо. Додатково потрібно буде підтвердити спільне місце проживання військового з дітьми, довідку про зареєстрованих осіб за певним місцем проживання.
      Також рекомендовано встановити факт утримання дітей.
      Факт перебування фізичної особи на утриманні заінтересована особа має вирішити у декілька способів: по-перше, особа має право звернутися до органів та організацій за отриманням довідки про підтвердження факту перебування особи на утриманні; по-друге, подати заяву до суду про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку окремого провадження (відповідно до ст. 315 Цивільно процесуального кодексу України).
      У такому разі слід із заявою про встановлення факту утримання звернутися до районного суду. До заяви необхідно додати докази того, що діти справді перебувають на утриманні військовослужбовця. Зазвичай такими доказами є:
      • свідоцтво про розірвання шлюбу;
      • свідоцтво про народження дитини;
      • довідка про загальне місце проживання осіб;
      • акт обстеження житлово-побутових умов;
      • рішення суду про позбавлення батьківських прав тощо.
      Важливим є встановлення відсутності сплати аліментів біологічним батьком дітей, які проживають з Вами, тому для цього необхідно: судовий наказ про встановлення аліментів на двох дітей та довідку з виконавчої служби щодо наявності заборгованості зі сплати аліментів (за весь час заборгованості).
      Отже, якщо у військовослужбовця на утриманні перебуває троє і більше дітей віком до 18 років, то він має законне право на звільнення з військової служби. Йому слід зібрати вищевказаний пакет копій документів, скласти рапорт на звільнення та подати командуванню на розгляд.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

    • Avatar
     Кокоткін Сергій 27.10.2023 at 12:05 | Відповіcти

     Доброго дня ! У мене є троє дітей віком до 18 років, я розведений. С дружиною домовились оформити нотаріально договір на утримання дітей. Нотаріус сказав що можна включити в нього що діти проживають зі мною. Буде це офіційно вважатись що у мене на утриманні троє дітей та чи це візьме до уваги ТЦК?

     • Avatar
      Потапова Лоліта 30.10.2023 at 21:01 |

      Вітаємо!

      З цього приводу можемо зазначити наступне:
      Право на відстрочку.
      Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (тобто мають відстрочку) військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
      Що вважається утриманням?
      Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. У цьому випадку мова йде про матеріальне (грошове) утримання. Цей обов’язок виникає вже на підставі батьківства та існує незалежно від наявності шлюбу між батьками, місця проживання дітей, способу такого утримання.
      Отже, утриманням вважається матеріальне забезпечення дитини, а особа, що здійснює таке забезпечення відповідно до наведеної вище статті, вважається такою, що має на утриманні дитину.
      Договір про утримання дітей і його значення в цьому випадку.
      Частина 1 статті 181 Сімейного кодексу України встановлює, що способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. Частина 2 цієї ж статті визначає, що за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій (сплачувати аліменти) і (або) натуральній формі.
      Відповідно до ч. 1 ст. 189 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір про сплату аліментів (коштів на утримання дитини), у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. Очевидно, що саме такий договір Ви уклали зі своєю колишньою дружиною і саме про нього йде мова у Вашому запиті.
      У контексті Вашого запиту слід підкреслити, що подібний договір лише визначає спосіб, розмір чи строки виконання обов’язку по утриманню дітей, який був як до його укладення, так і залишається після, незалежно від змісту договору. Умова про те, де і з ким будуть проживати діти, у такому випадку значення не має, адже головне, що Ви є їх батьком і надаєте матеріальну допомогу на їх утримання. Отже, незалежно від того, де будуть проживати Ваші діти, Ви будете залишатися таким чоловіком, що має на утриманні трьох дітей віком до 18 років.
      Висновок.
      Ви будете вважатися таким, що маєте на утриманні дітей, якщо Ви відповідно до Вашого договору сплачуєте кошти та (або) допомагаєте у натуральній формі, незалежно від місця проживання цих дітей.
      Для ТЦК доказами того, що Ви маєте на утриманні трьох дітей віком до 18 років, можуть бути, зокрема, свідоцтва про народження цих дітей, а також договір між Вами та Вашою дружиною про їх утримання. Як додатковий аргумент до доказів можна додати свідчення про те, що Ви систематично виконуєте умови цього договору, наприклад, квитанції про грошові перекази на виконання умов домовленості.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Барвін 23.09.2023 at 08:49 | Відповіcти

    Доброго дня. Я вдова, виховую трьох неповнолітніх дітей. 2 роки тому познайомилась з чоловіком, живемо разом. Він розлучений, має двох неповнолітніх дітей. Підкажіть, якщо ми офіційно розпишемось, то чи це дасть йому право відстрочки від служби, оскільки він буде вітчимом моїх трьох дітей?

    • Avatar
     Потапова Лоліта 25.12.2023 at 23:16 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до ч. 1 ст. 260 Сімейного Кодексу України (далі – СК України) вітчим/мачуха мають право брати участь у вихованні малолітнього/ої, неповнолітнього/ої пасинка або падчерки, якщо проживають з ними однією сім’єю, але це не є його/її обов’язком.
     Обов’язок щодо утримання вітчимом/мачухою свого пасинка/падчерки може виникати лише за умови, що в них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх сестер/братів або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, і лише у випадку, якщо мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу (ч. 1 ст. 268 СК України).
     Законні підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації закріплюються ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. За таких обставин можемо розглядати таку підставу як утримання особою трьох або більше дітей віком до 18 років.
     Якщо Ваш майбутній чоловік буде утримувати Ваших дітей, то він зможе скористатись цією підставою. Факт утримання має бути доведений у судовому порядку.
     Для встановлення факту утримання дитини у судовому порядку необхідно:
     1. Свідоцтво про шлюб;
     2. Свідоцтво про народження дітей дружини від першого шлюбу;
     3. Підтвердження проживання дітей з новим чоловіком та матірʼю дитини (довідка про зареєстроване місце проживання дітей, їх вітчима та їх матері або якщо вони не зареєстровані за однією адресою – акт про фактичне проживання дітей, який складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради).
     Крім цього, можуть знадобитись:
     1. Свідоцтво про смерть біологічного батька;
     2. Інші докази, що можуть свідчити про матеріальне утримання дитини:
     • квитанції про оплату приватного дитячого садочка з рахунку вітчима;
     • документи, що підтверджують дохід вітчима;
     • документи, що підтверджують відсутність доходу або малий дохід матері тощо.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Понайда 02.10.2023 at 22:20 | Відповіcти

    В мене четверо нє повнолітних дітей, в травні місяці заніс документи які мали занести в моє діло, в вєрисні знайшов роботу сказали в воєному білеті треба щоб поставили пєчать, мені поставили пєчать а свідоцтва про народження дітей які я приносив в травні чомусь не знайшли, сказали принести знов, і відправили мєнє пройти комісію протягом 15днів . Щєй в мирний час нє придатний а військовий час Обмєжєно придатний. Скажіть будь-ласка чи потрібно мєні проходити комісію. Мєні дужє цікаво дє документи які я приносив в травні. Дякую.

    • Avatar
     Потапова Лоліта 19.12.2023 at 21:37 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до абз. 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 р.
     Це означає, що є законна відстрочка, для отримання якої потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи до ТЦК та СП (військкомату) за місцем військового обліку або призову. ТЦК та СП не наділені повноваженнями надавати або не надавати відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією — вони мають повноваження приймати від військовозобов’язаних документи, які підтверджують підстави для відстрочки, та оформлювати її на їх підставі.
     Згідно зі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» немає зобов’язання проходити медичну комісію, якщо у Вас є підстави для відстрочки, але навіть у разі проходження ВЛК та встановлення придатності до військової служби чоловік все одно не підлягає мобілізації у зв’язку з наявністю підстав для відстрочення.
     Тож наразі Вам необхідно подати заяву і документи повторно. Це можна зробити поштою, щоб було зазначено, в який час і коли Ви подали, або ж самостійно віднести документи до ТЦК та СП. При цьому одну заяву залишити там, а другий примірник заяви з відміткою і датою забрати з собою. Це необхідно для того, щоб у разі неодержання відстрочки, порушенні строків розгляду заяви, Ви могли це оскаржити.
     Процедура оскарження відмови чи скарги на бездіяльність в оформленні відстрочки законодавством не передбачена. Натомість за загальним правилом серед варіантів оскарження — подача скарги до вищестоящого ТЦК (тобто до районного чи обласного ТЦК). Крім того, Ви можете звертатися зі скаргою до Генерального Збройних Сил або Міністерства оборони України.
     За Вашим бажанням можете обрати і судовий порядок. Для цього Вам потрібно звернутися до адміністративного суду за Вашою пропискою.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Казімір 23.10.2023 at 15:54 | Відповіcти

    Доброго дня буду вам вдячна за відповідь
    Я Розписалася із чоловіком і в мене є троє дітей я мати одиначка,як моєму чоловікові зробити так щоб виїхати за кордон,робити батьківство потрібно чи робити так що діти на його утриманні?

    • Avatar
     Потапова Лоліта 01.11.2023 at 11:15 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
     Таким чином, для виїзду за кордон Вам достатньо буде довести факт утримання Вашим чоловіком трьох дітей.
     Підтверджуючими документами у Вашому випадку можуть бути: свідоцтва про народження дітей; підтвердження проживання дитини разом з Вами та чоловіком (довідка про зареєстроване місце проживання дітей та їх матері або у випадку, якщо Ви не зареєстровані за однією адресою – акт про фактичне проживання дітей); документ, що підтверджує той факт, що біологічний батько цих дітей не утримує їх та не сплачує аліменти.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Шевченко 31.03.2023 at 11:48 | Відповіcти

  Добрий день! Таке питання: якщо у чоловіка троє дітей але один з них від іншої матері. Аліменти платяться на цю дитину. Які документи потрібно надати до військомату, якщо вручили повістку?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 13.04.2023 at 21:36 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Відповідно до абз. 4 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Таким чином, визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей.
   Призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися, до якої повинен додати документи, що підтверджують це право. (абз.1 п.75 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. №352).
   Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства (абз.5 п.75 Постанови).
   Стосовно аліментів, необхідно надати документи, які підтверджують що немає такої заборгованості. Відповідно до ч.2 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» – заборгованість встановлюється якщо сукупний розмір перевищує суму платежів за три місяці).
   Такими документами можуть бути:
   рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей);
   довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів;
   якщо аліменти сплачувались не в примусовому порядку, а добровільно, то виписка з рахунку зі сплати аліментів, тощо.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Семенюк 06.04.2023 at 13:17 | Відповіcти

  Доброго дня! А якщо батьки розлучені,і батько другий раз одружився та визнав батьківство дитини теперішньої дружини,і від попереднього шлюбу в нього є двоє малолітніх дітей,загалом виходить троє,проте з двома рідними дітьми він не проживає,в їхньому вихованні участі не бере,на аліменти я його не подавала,він просто скидає по 3000 тисячі кожен місяць на банківську карту, він в такому випадку також заслуговує на відстрочку?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 14.04.2023 at 20:44 | Відповіcти

   Вітаємо!
   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   1. Частина 1 статті 31 Цивільного кодексу України встановлює, що малолітніми особами є фізичні особи, які не досягли чотирнадцяти років. Частина 1 статті 32 Цивільного кодексу України встановлює, що неповнолітніми особами є фізичні особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
   2. Абзац 5 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Тобто, у такому випадку право на звільнення від мобілізації поширюється на військовозобов’язаних, на утриманні яких є як малолітні (до 14 років), так і неповнолітні (від 14 до 18 років) особи.
   3. Абзац 12 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлює, що перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років під час воєнного стану є підставою для звільнення з військової служби військовослужбовця.
   Тобто, ця норма є аналогічною зазначеній вище, і різниця полягає лише в тому, що в попередній нормі мова йде про звільнення від призову (до військової служби), а ця – про звільнення військовослужбовця від військової служби (безпосередньо під час військової служби).
   4. Слід звернути увагу, що попередні положення стосуються саме утримання. Чинне законодавство не визначає поняття «утримання», проте, виходячи зі змісту деяких положень законодавства, можна зафіксувати наступне:
   1) частина 3 статті 181 Сімейного кодексу України свідчить про те, що аліменти – це виплата коштів на утримання дитини. Тобто, аліменти є одним зі способів утримання дитини, і наявність обов’язку сплачувати аліменти є таким фактом, що підтверджує утримання дитини;
   Позасудовий порядок встановлення факту перебування особи на утриманні
   2) відповідно до Закону України «Про звернення громадян» заявник має право звернутися до відповідного органу (органів місцевого самоврядування, органів соціального захисту населення) із письмовим зверненням для отримання письмового роз’яснення щодо реалізації своїх прав як особи, яка є утримувачем;
   3) усна домовленість між батьками, або ж нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину є добровільним (досудовим) способом отримання аліментів, а отже може бути визнаним фактом утримання. Відмінність від обов’язку, призначеному судом, або ж від обов’язку сплати аліментів, встановленому в порядку нотаріально посвідченого договору, полягає в тому, що невиконання усної домовленості не тягне за собою юридичних наслідків.
   Законодавством не встановлено жодних обмежень стосовно можливості встановлення факту утримання шляхом подачі відповідних виписок з банку, чеків та інших документів, які б підтверджували те, що грошове забезпечення дітей здійснювалося.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Вікторія Олексіївна 17.04.2023 at 17:06 | Відповіcти

  Вітаю.
  Допоможіть розібратись у ситуації.
  Якщо в багатодітній родині (чоловік та жінка в офіційному шлюбі) 4 дітей – 1 спільна дитина; двоє дітей жінки від другого шлюбу (аліменти не отримує та батько дітей не виховує/не забезпечує), 1 дитина жінки від першого шлюбу (на дитину отримує аліменти). Чи має в такому разі чоловік право на відстрочку від служби та як саме/якими документами можно це довести?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 21.05.2023 at 22:50 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Згідно зі статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я – це сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
   Оскільки чоловік перебуває з жінкою у зареєстрованому шлюбі та разом з нею виховує чотирьох дітей, то вважається, що усі діти перебувають на утриманні чоловіка, окрім дитини, котра отримує аліменти від іншого батька. Однак, відповідно до національного законодавства утримання навіть трьох неповнолітніх дітей є достатньою підставою.
   Отже, для відстрочки необхідно надати документи, що підтверджують факт утримання:
   1) свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);
   2) посвідчення багатодітної сім’ї;
   3) довідка про місце проживання дітей разом з Вами;
   4) свідоцтво про шлюб та інші.
   Отже, на основі наведених вище фактів, відповідно до національного законодавства Ви можете отримати відстрочку, оскільки перебуваєте у зареєстрованому шлюбі та утримуєте трьох дітей.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Ростислав 06.06.2023 at 18:56 | Відповіcти

    Доброго дня!
    Підскажіть будь ласка,якщо я розірвав шлюб з дружиною і в цьому судовому рішенні суд залишив на проживання дітей зі мною,та ще одне рішення про встановлений факт проживання дітей зі мною,мені можуть відмовити у відстрочці ?
    Діти 4 та 8 рочків!

    Чи потрібно позбавляти батькіських прав маму?

    • Avatar
     Потапова Лоліта 22.06.2023 at 19:12 | Відповіcти

     Вітаємо!
     Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
     Безпосередньо Закон не визначає конкретні документи, які підтверджують те, що мати не бере участі у вихованні дитини. Однак, існують документи, які можна використовувати для підтвердження того, що батько самостійно виховує дитину (дітей) до 18 років:
     свідоцтво про смерть матері дитини;
     рішення суду про позбавлення матері батьківських прав;
     рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав;
     рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою;
     рішення суду про оголошення матері померлої;
     рішення суду про розірвання шлюбу, в якому одночасно вирішено питання щодо місця проживання дитини.
     Також додатковими доказами можуть бути (наприклад):
     довідка з виконавчої служби про заборгованість по сплаті аліментів;
     довідки зі школи, садочка про те, що мати не бере участі у вихованні дитини;
     акт складений та підписаний сусідами про те, що мати не бере участі у вихованні дитини;
     інші докази.
     Так як у Вас є рішення суду про розірвання шлюбу, а також рішення про встановлення факту проживання дітей з Вами, це надає Вам право на відстрочку.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Курочка 08.02.2024 at 00:09 | Відповіcти

    Доброго вечора!
    Є дитина від першого шлюбу 3р записана на мене забезпечую її також я … І зараз хочу розписатися з жінкою в якої є двоє дітей від першого шлюбу батько цих дітей не бере участі у їхньому житті, теперішня жінка на аліменти його не подавала…. Чи зможу я звільнитися зі служби в той момент коли зареєструємо шлюб

    • Avatar
     Потапова Лоліта 27.02.2024 at 22:33 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тобто Ваш чоловік матиме право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, якщо на його утриманні буде перебувати троє і більше дітей.
     Підтвердити факт утримання трьох і більше дітей можна у судовому порядку. Для цього необхідно звернутись до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.
     Що стосується Вашої дитини від першого шлюбу, то довести факт утримання можна буде, надавши:
     • свідоцтво про народження дитини, де ви записані як батько;
     • рішення суду про розірвання шлюбу;
     • довідку з державної виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів.
     Що стосується дітей Вашої майбутньої дружини, то довести факт утримання можна буде, надавши:
     • свідоцтво про шлюб;
     • свідоцтво про народження дітей дружини від першого шлюбу;
     • підтвердження проживання дитини з новим чоловіком та матірʼю дитини (довідка про зареєстроване місце проживання дітей, їх вітчима та їх матері) або у разі, якщо не зареєстровані за однією адресою, – акт про фактичне проживання дітей, що складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради.
     Оскільки рідний батько не сплачує аліменти та не бере участі у вихованні дитини має бути органом опіки та піклування складено акт обстежень житлових умов заявника, де вказано, що батько/мати не бере участі у вихованні дитини;
     Додатково можна надати квитанції, чеки тощо, що підтверджує те, що Ви утримуєте дітей Вашої майбутньої дружини.
     Отже, якщо буде доведено факт утримання трьох дітей, то Ви матимете право на звільнення від мобілізації.
     Зауважимо, що відповідно до ст. 268 СК України мачуха, вітчим зобов’язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу. Однак, згідно зі ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Враховуючи це судді зазвичай виносять рішення не на користь вітчима, наприклад: «враховуючи, що у дитини є біологічний батько, який має обов’язок з її утримання до досягнення повноліття, і він не позбавлений батьківських прав, суд дійшов висновку, що утримання вказаної дитини заявником є виключно його добровільним бажанням, яке не створює і не може породжувати виникнення будь-яких прав та обов’язків щодо утримання (виховання, тощо) неповнолітньої дитини, у зв’язку з чим суд вважає, що підстав для встановлення факту утримання неповнолітньої дитини заявником немає».

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Грінченко 18.04.2023 at 13:55 | Відповіcти

  Доброго дня. З чоловіком маємо спільну дитину, також в чоловіка є дитина від колишньої дружини(проживає з мамою, до нас приїздить часто, сплата алиментів є), також є у мене дитина від колишнього чоловіка (проживає разом з нами, алименти батько платить, але з дитиною не бачиться, вихованням не займається).
  Чи може чоловік розраховувати на відстрочку?
  Якщо так, то які документи потрібні для підтвердження того факту, що має трьох дітей?

 • Avatar
  Бєлоусов 20.04.2023 at 14:04 | Відповіcти

  Доброго дня скажіть будь ласка в мене є троє дітей але одна дитина від іншої дружини але я сплачую аліменти чи можуть мене забрати на війну чи я рахуюсь багато дітний тато…

  • Avatar
   Потапова Лоліта 02.05.2023 at 14:22 | Відповіcти

   Вітаємо! З цього приводу можемо зазначити наступне.
   Для того, щоб Ви не підлягали призову під час мобілізації Вам потрібно мати відстрочку. Для її отримання потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи. Ця заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку або призову.
   Підставою для надання Вам відстрочки відповідно до статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є утриманні трьох дітей віком до 18 років.
   Документами, які Вам потрібно буде надати для отримання відстрочки від призову у зв’язку з даною підставою, є свідоцтво про народження дітей із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства.
   Якщо Ви, як біологічний батько, сплачуєте аліменти за дитину, то вважається, що саме Ви її утримуєте.
   Отже, відповідно до інформації, яку було надано вами, Ви підлягаєте під вищевказану підставу для надання відстрочки, оскільки маєте на утриманні трьох дітей.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Павло Яніцький 04.05.2023 at 23:14 | Відповіcти

    Доброго вечора питання наступне від першого шлюбу в мене є дитина аліменти я сплачую на даний момент проживаю у громадянському шлюбі з іншою в нас є спільна донька 4,5роки і в дружини від першого шлюбу є донька 13 років яка проживає з нами її батько аліменти не платить з цього виходить що я утримую 2х дітей+оплачую аліменти третій чи маю я право на відстрочку та які документи потрібні для цього на перед дякую

    • Avatar
     Потапова Лоліта 28.05.2023 at 20:18 | Відповіcти

     Вітаємо!
     Згідно ч. 4 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. З даного положення роз’яснюємо, що отримати відстрочку можуть не лише рідні батьки, а й ті особи, що їх утримують.
     Згідно ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України одним із способів утримання дитини є сплата аліментів, які присуджуються за рішенням суду у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Тобто, якщо рідний батько не сплачує аліменти це говорить про те, що він не утримує свою дитину. Проте, треба надати довідку, яка доводить що рідний батько не сплачує аліменти.
     Отже, якщо трьом дітям до 18 років, то Ви маєте право на відстрочку, адже одній дочці ми сплачуєте аліменти, що є проявом утримання, з іншими двома проживаєте та вони не перебувають на утриманні інших осіб.
     Для отримання права на відстрочку до ТЦК потрібно надати копії свідоцтв про народження дітей, а якщо чоловік не проживає разом зі своїми дітьми — документи, що підтверджують утримання дітей. Підтвердити цей факт можна довідкою про склад сім’ї, рішенням суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідкою з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, рішенням суду про встановлення факту утримання, документами, що підтверджують самостійне виховання дітей.
     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     • Avatar
      Олександр 07.06.2023 at 05:15 |

      Доброго ранку! В мене таке питання. Я проживаю з дружиною більше 10 років у шлюбі в нас троє дітей двоє спільних, а третій від першого шлюбу дружини. Всі троє неповнолітні. Перший чоловік аліментів не сплачує. У виконавчій службі провадження стосовно нього не має. Чи можуть мене призвати по мобілізації. І які потрібно мені надати документи до воєнкомату. Посвідчення багатодітної сім’ї маємо.

     • Avatar
      Потапова Лоліта 03.07.2023 at 16:34 |

      Доброго дня!
      Відповідно до чинного законодавства України, призов громадян чоловічої статі у віці від 18 до 60 років на проходження військової служби є обов’язковим. Проте, згідно з абзацом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особам, які мають певні сімейні обставини, надається право на отримання відстрочки.
      Зокрема, якщо на утриманні чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, то він може подати заяву до військкомату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки) з проханням надати йому відстрочку від призову, надаючи документи, що підтверджують таке право.
      Такими документами є копії свідоцтво про народження дітей, у яких вказано батьківство, а у разі утримання не своїх рідних дітей — документи, що підтверджують утримання дітей. Підтвердити цей факт можна довідкою про склад сім’ї, посвідченням батька багатодітної родини, рішенням суду про встановлення факту утримання, документами, що підтверджують самостійне виховання дітей.
      Оскільки для отримання посвідчення багатодітної сім’ї необхідно надати заяву та певні документи, а саме одним з таких документів є у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу – документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; копія рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька чи матері недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копія свідоцтва про смерть батька чи матері, копія свідоцтва про народження дитини у разі внесення змін у зв’язку з усиновленням), то дане посвідчення підтверджує факт утримання дітей.
      Отже, для відстрочки необхідно надати документи, що підтверджують факт утримання:
      1) свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);
      2) посвідчення багатодітної сім’ї;
      3) довідка про місце проживання дітей разом з Вами;
      4) свідоцтво про шлюб та інші.

      Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Лопатніченко 19.11.2023 at 11:46 | Відповіcти

   Добрий день. Маємо трьох дітей. Двоє неповнолітніх, третій вчиться на денному відділенні. Чи є це підставою для відстрочки мобілізації чоловіка?

   • Avatar
    Потапова Лоліта 15.12.2023 at 10:35 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Підкреслимо, що абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
    Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства (абз.5 п.75 Постанови).
    Тобто відповідно до чинного законодавства, оскільки неповнолітніх дітей в родині лише двоє, а третя дитина вчиться на денному відділені (тобто повнолітня), це не є підставою для відстрочки від мобілізації чоловіка.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Зеновій 25.04.2023 at 18:04 | Відповіcти

  Що робити якщо двоє дітей неповнолітніх а третя повнолітня і учеться чи можуть дати відстрочку від мобілізації

  • Avatar
   Потапова Лоліта 02.05.2023 at 18:38 | Відповіcти

   Вітаємо!
   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   1. 24 лютого 2022 року було прийнято Указ Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким було оголошено проведення загальної мобілізації в Україні.
   2. Частина 1 статті 31 Цивільного кодексу України встановлює, що малолітніми особами є фізичні особи, які не досягли чотирнадцяти років. Частина 1 статті 32 Цивільного кодексу України встановлює, що неповнолітніми особами є фізичні особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
   3. Згідно з чинного законодавства повістка – це письмовий документ, який видається на ім’я конкретної особи, тобто військовозобов’язаного із зазначенням обов’язку такої особи з’явитись у територіальний центр комплектування (ТЦК) та соціальної підтримки (СП), тобто колишні військкомати. Отже, якщо вам дали першу повістку, то вона направлена на перевірку даних особи, а не відразу на призив до армії.
   4. Відповідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передбачений перелік тих випадків, які дають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Згідно цього положення, ваш випадок не підпадає під жодну обставину застосування ст. 23 цього Закону, тому застосувати її не можливо.
   5. Згідно п. 20 постанови ПВСУ від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляд справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначив, що обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов’язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв’язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу. Отже, дані правовідносини поширюються тільки на ситуацію з аліментами, тому застосувати абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ми не можемо (не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років). Тобто дане положення розповсюджується тільки на дітей до 18 років, якщо дитина є повнолітньою та продовжує навчання, то використання цієї норми все одно неможливе, так як факт навчання на це впливає.
   Таким чином, ваш випадок не підлягає застосуванню абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Кандалінцева 19.10.2023 at 19:09 | Відповіcти

   Чоловік був мобілізований. В нього в цей період народилася дитина. В нього є ще двоє дітей від попередніх жінок. Він подав заяву і одержав відстрочку, як батько на утриманні якого троє дітей. Одержавши відстрочку він перестав сплачувати аліменти на двух дітей, чи може ТЦУ скасувати відстрочку, так як він на даний час дітей не утримує? Якщо так, то що потрібно зробити?

   • Avatar
    Потапова Лоліта 19.12.2023 at 21:23 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Відповідно до п. 2 пп. г ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» підставою звільнення військовослужбовця з військової служби є факт перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
    Однак факт утримання чоловіком трьох дітей необхідно підтвердити відповідними документами, серед яких може бути довідка з державної виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів.
    Тобто фактом підтвердження того, що чоловік не сплачує аліменти на дітей від попередніх жінок, є або довідка з державної виконавчої служби про заборгованість зі сплати аліментів, або у випадку, якщо чоловік сплачував аліменти на договірній основі і перестав сплачувати, – позов матерів дітей про несплату аліментів чоловіка до суду.
    Отже, у випадку, якщо чоловік перестав сплачувати аліменти на дітей, можна стверджувати, що на його утриманні більше не перебуває троє неповнолітніх осіб, тому підстави для відстрочки відсутні. Тобто ТЦК та СП може скасувати відстрочку. Для цього Вам необхідно подати заяву та додати до неї довідку в ТЦК та СП, що у Вашого чоловіка відсутнє право на відстрочку, оскільки він ухиляється від сплати аліментів – отже, не утримує трьох дітей.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Клець 26.04.2023 at 11:28 | Відповіcти

  Добрий день! Підкажіть будь ласка.. Шлюб офіційний, маємо одну спільну дитину, двоє старших мої діти, рідний батько аліменти не сплачує, чи можемо я, мій чоловік і троє дітей виїхати за кордон? Для цього повинна бути якась відмітка від воєнкомату ? Дякую!

  • Avatar
   Потапова Лоліта 02.05.2023 at 14:13 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Відповідно до пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
   Абз. 4 ч.1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” містить норму про те, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Це стосується також і тих чоловіків, які мають дітей̆ від різних шлюбів, але можуть надати документальне підтвердження їх утримання.
   Такими документами можуть бути: свідоцтво про народження дітей ( трьох і більше); посвідчення батька багатодітної сім’ї; свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше); рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав; свідоцтво про смерть одного із батьків дитини; рішення суду про відібрання дитини у одного із батьків без позбавлення батьківських прав; рішення суду про визнання одного із батьків безвісти зниклим; рішення суду про оголошення одного із батьків померлим.
   Також, звертаємо увагу, що ключовим буде саме утримання трьох і більше дітей віком до 18 років, а не факт батьківства. Тобто можлива навіть ситуація, коли військовослужбовець перебуває у шлюбі з дружиною, яка має трьох та більше дітей віком до 18 років від попереднього шлюбу, однак військовослужбовець здійснює їх утримання.
   Тож, відповідно до вищенаведеної інформації, Ви маєте право перетнути державний кордон. Так як біологічний батько не сплачує аліменти на дітей, тобто не утримує їх, то Вам при перетині кордону потрібно буде пред’явити відповідні документів, які підтверджують, що на утримання Вашого чоловіка знаходиться троє дітей віком до 18 років (такі документи зазначені вище). Цього достатньо для виїзду за кордон.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Перенко 27.04.2023 at 09:42 | Відповіcти

  Доброго дня,чи можуть мобілізувати чоловіка у якого є 1 дитини від попереднього шлюбу ( сплачує аліменти офіційно) і двоє дітей від теперішнього шлюбу.чи вважається він багатодітним? Та таким у якого на утриманні троє дітей? Буду вдячний за відповідь.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 02.05.2023 at 14:17 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Так, чоловік може вважатися таким, що утримує трьох дітей віком до 18 років. Щодо двох дітей від теперішнього шлюбу, то підтвердженням батьківства та утримання виступає свідоцтво про шлюб та їх свідоцтва про народження. Щодо дитини від попереднього шлюбу, то саме сплата аліментів виступає підтвердженням утримання (як доказом можуть бути свідоцтво про народження цієї дитини, якщо там вказаний цей чоловік як батько, рішення суду про сплату аліментів, чеки тощо).
   Щодо статусу багатодітного батька, то у такому випадку він відсутній, тому що, багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, РАЗОМ ПРОЖИВАЄ та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. Так як спільно з Вами проживають лише двоє дітей, то і такий статус відсутній.
   Отже, такого чоловіка мобілізувати не можуть. Абз. 4 ч.1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” містить норму про те, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Це стосується також і тих чоловіків, які мають дітей̆ від різних шлюбів, але можуть надати документальне підтвердження їх утримання.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Ірина 27.04.2023 at 11:23 | Відповіcти

  Добрий день! Ми з чоловіком не одружені але у нас є спільна дитина зареєстрована на нього. Також ж двоє не повнолітніх дітей від попереднього шлюбу на яких він сплачує аліменти. Він може отримати відстрочку від служби?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 16.05.2023 at 10:22 | Відповіcти

   Вітаємо!
   У абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Відповідно до положень СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Спосіб виконання цього обов’язку може бути визначено або за домовленістю сторін або за рішенням суду. Розмір аліментів визначається відповідно або рішенням судом або домовленістю між батьками.
   Для отримання відстрочки необхідно надати підтверджуючі документи щодо утримання трьох дітей віком до 18 років.
   Стосовно спільної дитини це може бути свідоцтво про народження дитини.
   Стосовно двох дітей від попереднього шлюбу, якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. Підтверджуючими документами утримання дітей є рішення суду про призначення аліментів на утримання дітей та відповідна довідка з виконавчої служби про сплату аліментів та відсутність заборгованості по сплаті аліментів.
   Тобто за умови надання документів, які підтверджують факт утримання трьох дітей віком до 18 років, військовозобов’язаний не буде підлягати призову на військову службу під час мобілізації
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Костюк 29.04.2023 at 09:19 | Відповіcти

  Доброго дня я батько 3 неповнолітніх дітей одна дитина від першого шлюбу двоє від теперішнього. Аліменти сплачував через виконавчу зарплата була мала колишній було замало тому вона вирішила написати відмову через виконавчу. І ми домовились в усній формі що я буду плати через почту більше і при необхідності допомагати при інших потребах дитини. Зараз я сплачую половину прожиткового мінімуму дитини. Заніс всі документи в ТЦК мені відмовили в відстрочці обумовили це так ТЕ ЩО ВИ ПЛАТИТЕ ЧЕРЕЗ ПОЧТУ НЕ Є ДОКАЗОМ ДЛЯ НАС та щей половину прожиткового мінімуму. Що в такій ситуації робити???

  • Avatar
   Потапова Лоліта 05.05.2023 at 11:12 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:

   1. 24 лютого 2022 року було прийнято Указ Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким було оголошено проведення загальної мобілізації в Україні.

   2. Частина 1 статті 31 Цивільного кодексу України встановлює, що малолітніми особами є фізичні особи, які не досягли чотирнадцяти років. Частина 1 статті 32 Цивільного кодексу України встановлює, що неповнолітніми особами є фізичні особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

   3. Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років). Тобто, ви маєте право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

   4. Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України (мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку). Отже, ваша сплата аліментів на одну дитину, яка дорівнює половині прожиткового мінімуму, відповідає положенню законодавства.

   5. Розглядаючи вашу ситуацію можна прийти до висновку, що у Вас з колишньою дружиною відбувався усний договір між батьками про сплату аліментів на дитину, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 189 Сімейного кодексу України (договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується), тому дані правовідносини треба було узгодити з нотаріусом. Відповідно до ч. 1 ст. 220 Цивільного кодексу України (у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним).

   Тобто, усна домовленість з колишньою дружиною та підтвердження через пошту виплат, не є належним підтвердженням виконання сплати аліментів, так як дані правовідносини потрібно було нотаріально посвідчити.

   Таким чином, рекомендуємо Вам укласти письмовий договір з дружиною та нотаріально посвідчити його, поки ви цього не зробите, то ви не маєте право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Возняк 03.05.2023 at 08:21 | Відповіcти

  Доброго дня,скажіть будь ласка чи можуть забрати служити чоловіка,від 1шлюбу двоє неповнолітніх дітей,і в нас одна спільна також не повнолітня.По аліментах заборгованості немає.Сплачуємо регулярно.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 16.05.2023 at 10:37 | Відповіcти

   Вітаємо!
   З цього приводу можемо зазначити наступне.
   Згідно з чинним законодавством України, призов до військової служби є обов’язковим для чоловіків у віці від 18 до 60 років. Однак, відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 1992 року та абзацу 4 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 1993 року, особам, які мають певні сімейні обставини,мають право на відстрочку.
   Зокрема, якщо чоловік є біологічним батьком та є утримувачем трьох чи більше дітей, він може звернутися до військкомату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки) із заявою про надання відстрочки, подаючи документи, що підтверджують його право на таку відстрочку, зокрема, свідоцтва про народження дітей з відповідним вказанням про батьківство або рішення суду про встановлення батьківства. Відстрочка надається на термін дії обставин, які були підставою для отримання відстрочки.
   Згідно зі статтею 18 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, відстрочка не є підставою для звільнення від призову на строкову військову службу, оскільки цією статтею не передбачено пункту про звільнення від призову за наявності трьох або більше дітей.
   Отже, відповідно до поданої вами інформації, якщо чоловік є утримувачем трьох дітей, він може мати право на надання відстрочки від призову на строкову військову службу, однак це не гарантує, що він буде звільнений від призову.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Новікова Наталія 03.05.2023 at 15:25 | Відповіcти

  Доброго дня. Скажіть,будь ласка,чи можуть мобілізувати чоловіка? Якщо: від першого шлюбу є дитина 14р.,сплачує аліменти,в нашому шлюбі є спільна дитина,та є двоє від попереднього шлюбу(рідний батько сплачує аліменти), і є посвідчення багатодітної родини..дякую

  • Avatar
   Потапова Лоліта 05.05.2023 at 11:17 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне.

   Для того, щоб чоловік не підлягав призову під час мобілізації, потрібно мати відстрочку. Для її отримання необхідно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи. Ця заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку або призову.

   Підставою для надання відстрочки відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.

   Документами, які Вашому чоловіку потрібно буде надати для отримання відстрочки від призову у зв’язку з даною підставою, є свідоцтво про народження дітей із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства.

   Якщо чоловік, як біологічний батько, сплачує аліменти за дитину, то вважається, що саме він її утримує.

   Отже, якщо Ваш чоловік є біологічним батьком 4 дітей і утримує їх шляхом сплати аліментів, він підлягає під вищевказану підставу для надання відстрочки, тож мобілізації він не підлягає.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Дринова 07.05.2023 at 00:15 | Відповіcти

    Доброго дня скажіть будь ласка якщо двоє діток спільні в нас з чоловіком а третя дитина від першого шлюбу троє дітей живуть з нами але колишній плате аліменти, що потрібно щоб доказати що троє діток содержує теперішній чоловік

    • Avatar
     Потапова Лоліта 28.05.2023 at 20:15 | Відповіcти

     Вітаємо!
     Згідно ч. 4 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. З цього випливає, що отримати відстрочку можуть не лише рідні батьки, а й ті особи, що їх утримують.
     Згідно ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України (далі – СК України) одним із способів утримання дитини є сплата аліментів, які присуджуються за рішенням суду у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Тобто, якщо рідний батько сплачує аліменти це говорить про те, що він утримує свою дитину. Згідно ст.268 СК України мачуха, вітчим зобов’язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу. По-скільки рідний батько сплачує аліменти на утримання дитини, вітчим не вважається таким, що утримує дитину.
     У зв’язку з цим на утриманні чоловіка перебуває 2 дітей, що згідно Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не є підставою для відстрочки від військової служби.
     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Бажун Вікторія 09.05.2023 at 22:56 | Відповіcти

  Я МАМА 3 ДІТЕЙ СТАРША ДОЧКА ВІД ПЕРШОГО ШЛЮБУ ЕЛІМЕНТІВ НЕ УТРИМУЮ ЧИ МОЖЕ ЧОЛОВІК МОБІЛІЗУВАТИСЯ МАЄМО ПОСВІДЧЕННЯ БАГАТОДІТНОЇ СІМ’Ї

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.05.2023 at 20:17 | Відповіcти

   Вітаю!
   Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» право на відстрочку від мобілізації мають жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Однак водночас вони можуть бути призвані на службу за власним бажанням та рішенням ВЛК.
   Отже, оскільки в Законі чітко вказано, про факт утримання, а не кровну спорідненість, то при наявності посвідчення багатодітної сім‘ї чоловік звільняється від мобілізації, але добровільно має право вступити до лав ЗСУ.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Марина 27.10.2023 at 06:34 | Відповіcти

   Доброї ночі,якщо в мене 3 діток (2 з них зареєстровані тільки на мене,а батько старшої дитини позбавлений батьківських прав,аліментів не сплачував жодного разу) чи може цивільний чоловік,який зараз на передовій отримати відстрочку в разі реєстрації шлюбу

   • Avatar
    Потапова Лоліта 30.10.2023 at 21:13 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Відповідно до п. 2 пп. г ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» підставою звільнення військовослужбовця з військової служби є факт перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років. Тобто Ваш цивільний чоловік, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, матиме підставу для звільнення з військової служби, якщо на його утриманні буде перебувати троє і більше дітей.
    Згідно з ч. 1 ст. 36 Сімейного кодексу України шлюб є підставою для виникнення прав та обов’язків подружжя. Тому відповідно до ч. 4 ст. 55 СК України дружина та чоловік зобов’язані спільно дбати про матеріальне забезпечення сім’ї.
    Таким чином, Вам необхідно одружитися з Вашим цивільним чоловіком, і тоді він матиме право на відстрочку за абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та право на звільнення з військової служби за п. 2 пп. г ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», але водночас він набуде обов’язок щодо утримання ТРЬОХ НЕПОВНОЛІТНІХ (віком до 18 років) дітей.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Марина 13.05.2023 at 22:04 | Відповіcти

  Доброго вечора! ми проживаємо за межами України і в нас троє дітей на утримані з чоловіком, які народилися також за межами України і мають свідотство про народження не українське але переведене на українську мову. Чоловікові прийшла повістка по місцю прописки в Україні, ми можемо зробити посвідчення багатодітньоі сім’ї і як подати про звільнення від мобілізації, так як у нас трое маленьких дітей.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:25 | Відповіcти

   Вітаємо!
   З цього приводу можемо зазначити наступне.
   По-перше, повістка вручається особисто людині, яку викликають до військкомату. Людина розписується і заповнює дату, коли вона її отримала.
   По-друге, Вам треба ознайомитися зі змістом повістки. Важливо переконатися, що повістка є офіційним документом і містить всі необхідні відомості (ПІБ, рік народження, адресу призовника, місце роботи, вид повістки, дату, час та адресу, коли й куди необхідно з’явитися, назву органу, печатку, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника військкомату).
   Згідно з чинним законодавством України, за абзацом 16 статті 1 Закону України “Про охорону дитинства” багатодітною сім’єю визнається сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
   Для отримання статусу багатодітного батька потрібні такі документи: заява; одна фотокартка (кольорова або чорно-біла) розміром 30×40 міліметрів; копії свідоцтва про народження дітей; копія свідоцтва про шлюб (не стосується батьків, які не перебувають у шлюбі); копії сторінок паспорта громадянина України кожного з батьків із даними про прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату видачі паспорта /копія посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах. Для отримання посвідчення можна звернутися в один з органів за вибором заявника (незалежно від місця проживання), ( слід зауважити, що така процедура діє лише на території України) : до органів соціального захисту населення; до ЦНАПів; до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відповідно до пункту 3 і пункту 1 постановою Кабіну Міністрів України “ Про внесення змін до Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї”
   Зазначаємо, для користування іноземним свідоцтво про народження в Україні, його необхідно перекласти на українську мову та засвідчити (апостиль, легалізація), легалізувати світоцтво про народження, якщо країна, яка видала свідоцтво про народження є учасником Гаазької конференції, то можна через консульство.
   Зокрема, якщо чоловік є утримувачем трьох чи більше дітей і має статус багатодітного батька, він може звернутися до військкомату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки) із заявою про звільнення з призову, подаючи документи, що підтверджують його право на таке звільнення, зокрема довідка про статус багатодітного батька.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:36 | Відповіcти

   Вітаємо!
   По-перше, хочемо зазначити, що повістка має бути вручена особисто особі. Оскільки ви з чоловіком за межами України, вручити йому повістку не могли.
   По-друге, для отримання відстрочки, у випадку якщо чоловік не підлягає призову під час мобілізації відповідно до закону, потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи.
   У абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Згідно з абз.1 п.75 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. №352 (далі –Постанова) , зазначено, що призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися, до якої повинен додати документи, що підтверджують це право
   Відповідно до положень зазначених у абз.5 п.75 Постанови вказано, що підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства.
   Також відповідно до статті 13 Закону України «Про міжнародне приватне право», свідоцтва про народження, видані компетентними органами іноземних держав, можуть бути використані в Україні за наявності їхньої легалізації.
   Що стосується посвідчення багатодітної родини, то для його отримання необхідно звернутися до структурного підрозділу районних держадміністрацій, міської держадміністрації Києва, виконавчих органів міських, районних у містах рад або до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) у разі його наявності за місцем реєстрації з відповідною заявою й надати такі документи:
   Заява одного з батьків про видачу посвідчень, яка має містити прізвища, імена та по батькові батьків, місце і дата народження, серія та номер паспорта громадянина України, а також унікальні номери запису особи (за наявності) в Єдиному державному демографічному реєстрі, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України); прізвища, імена, по батькові, місце і дата народження дітей, їх унікальні номери запису особи в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності)
   у разі народження дитини за межами України – копія свідоцтва про народження дитини. Такі документи подаються за умови їх легалізації, якщо інше не передбачено законом та міжнародним договором України, та з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;
   копії свідоцтва про шлюб (не стосується батьків, які не перебувають у шлюбі);
   копії сторінок паспорта громадянина України кожного з батьків із даними про прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату видачі паспорта;
   фотокарток (батьків і дітей) розміром 30 х 40 міліметрів.
   Отже, за умови врахування усіх вищезазначених обставин, ваш чоловік може отримати відстрочку від мобілізації. Для цього йому потрібно через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву. До заяви мають бути додані свідоцтва про народження ваших дітей із зазначенням батьківства призовника. Оскільки свідоцтва про народження були видані за кордоном, то вони мають бути легалізовані, за цієї умови їх можна буде подавати як підтверджуючий документ.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Остапчук 29.09.2023 at 11:53 | Відповіcти

    Ми з дружиною в офіційному шлюбі маємо двох спільних дітей і одну дитину від попереднього шлюбу дружини маємо посвідчення багатодітної родини де внесені діти і дружина а я невнесений чи маю я право бути внесений до посвідчення ?

    • Avatar
     Потапова Лоліта 03.10.2023 at 14:08 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до ч.19 ст.1 Закону України «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. Тобто з цього випливає, що Ви є таким, що вважається багатодітним батьком.
     Також, цьому підтвердженням є роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України (лист № 16.02.10 р. № 4.1/1562) де, зазначено, що сім’ї, утворені шляхом повторного шлюбу батьків та спільного виховання трьох і більше дітей від попередніх шлюбів без їх усиновлення, можуть бути віднесені до категорії багатодітних сімей.
     Отже, ви маєте право бути внесеним до посвідчення багатодітної родини. Для цього, згідно з Порядком виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї, Ви можете звернутися до структурних підрозділів районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських (міст обласного значення), районних у містах (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і центрів надання адміністративних послуг. Також Вам потрібна низка документів:

     1. Заява про бажання бути внесеним до посвідчення багатодітної родини.
     2. Свідоцтво про шлюб.
     3. Свідоцтва про народження всіх дітей, які належать до вашої сім’ї.
     4. Копії сторінок паспорта кожного з батьків, включаючи особисті дані, фотографію, дату і місце видачі, поточну реєстрацію.
     5. Довідка про склад сім’ї, заповнена за формою №3.
     Цей документ відображає всіх членів сім’ї, включаючи дітей.
     6. Фотографії розміром 3×4 см кожного члена сім’ї.
     Це зазвичай вимагається для оформлення документів. У цьому випадку потрібно лише Ваше фото.
     7. Довідка з навчального закладу, якщо ваша дитина віком від 18 до 23 років і навчається за денною формою навчання.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Яцуляк Ульяна 16.05.2023 at 19:50 | Відповіcти

  Доброго дня.Чи буде мати чоловік відстрочку,якщо в нього на утриманні троє дітей:1-наша спільна,2-моя(батька в неї немає,я була записана як мати одиначка),3-чоловікова від першого шлюбу,аліменти ми сплачуєм по усній домовленості,чеки є,як доказати що вона на його утриманні,хто може дати такий документ?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.05.2023 at 20:24 | Відповіcти

   Вітаємо!
   З цього приводу можемо зазначити наступне:

   1. 24 лютого 2022 року було прийнято Указ Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким було оголошено проведення загальної мобілізації в Україні.

   2. Частина 1 статті 31 Цивільного кодексу України встановлює, що малолітніми особами є фізичні особи, які не досягли чотирнадцяти років. Частина 1 статті 32 Цивільного кодексу України встановлює, що неповнолітніми особами є фізичні особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

   3. Абзац 5 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

   Сфера дії даної норми поширюється на тих осіб, хто ще не є мобілізованим.

   4. Чинне законодавство не визначає поняття «утримання», проте виходячи зі змісту деяких положень законодавства можна зафіксувати наступне:

   1) частина 2 статті 181 Сімейного кодексу України встановлює, що утримання в грошовій і (або) натуральній формі тим, хто проживає окремо від дитини, може здійснюватися за домовленістю між батьками дитини.

   У такому разі необхідності у встановленні обов’язку батьком сплачувати аліменти немає, і це буде вважатися фактом утримання.

   До того ж усна домовленість між батьками, або ж нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину є добровільним (досудовим) способом отримання аліментів, а отже може бути визнаним фактом утримання. Відмінність від обов’язку, призначеному судом, або ж від обов’язку сплати аліментів, встановленому в порядку нотаріально посвідченого договору, полягає в тому, що невиконання усної домовленості не тягне за собою юридичних наслідків.

   Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» заявник з метою встановлення факту утримання дитини за усною домовленістю має право звернутися до відповідного органу (органів місцевого самоврядування, органів соціального захисту населення) із письмовим зверненням для отримання письмового роз’яснення щодо реалізації своїх прав як особи, яка є утримувачем.

   При цьому такими документами, що підтверджують факт утримання дитини, можуть бути виписки з банку, чеки та інші документи;

   2) частина 3 статті 181 Сімейного кодексу України свідчить про те, що аліменти – це виплата коштів на утримання дитини. Тобто аліменти є одним зі способів утримання дитини, і наявність обов’язку сплачувати аліменти є таким фактом, що підтверджує утримання дитини.

   5. Статтею 260 Сімейного кодексу України встановлено, що вітчим, що проживає однією сім’єю з малолітніми дітьми, має право брати участь у їхньому вихованні. Більше того, стаття 268 Сімейного кодексу закріплює обов’язок вітчима утримувати падчерку, пасинка шляхом здійснення матеріальної допомоги. З огляду на те, що батько виховує та матеріально утримує цю дитину, він може вважатися утримувачем стосовно цієї дитини.

   6. Отже, батько вважається утримувачем стосовно: 1) спільної дитини подружжя; 2) дитини заявниці; 3) власної дитини від першого шлюбу – у випадку, якщо це буде підтверджено (п. 4 Відповіді), а отже матиме право на відстрочку від мобілізації.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Хрунь Анастасія 18.05.2023 at 12:21 | Відповіcти

  Доброго дня,

  У чоловіка троє неповнолітніх дітей, двоє наших спільних, одна від першого шлюбу.
  На аліменти перша жінка не подавала, але ми повністю утримуємо дитину від продуктів, одягу, гуртків, до різних подорожей та бажань дитини.

  Які документи потрібні для доведення утримання дитини?

  Наперед вдячна за відповідь

  • Avatar
   Потапова Лоліта 03.07.2023 at 16:38 | Відповіcти

   Доброго дня!
   У абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тобто необхідно довести саме факт утримання дітей.
   Що стосується спільних дітей, достатньо буде надати свідоцтво про народження із зазначенням батьківства.
   Що стосується дитини від попереднього шлюбу, то відповідно до положень Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Спосіб виконання цього обов’язку може бути визначено або за домовленістю сторін або за рішенням суду.
   Усна домовленість між батьками, або ж нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину є добровільним (досудовим) способом отримання аліментів, а отже може бути визнаним фактом утримання.
   Законодавством не встановлено обмежень стосовно можливості доведення факту утримання шляхом подачі відповідних квитанцій, чеків та інших документів, які б підтверджували те, що грошове забезпечення дітей здійснювалося.
   Тобто для доведення утримання неповнолітньої дитини, яка не є спільною, а від попереднього шлюбу, потрібні наступні документи:
   1. Свідоцтво про народження дитини
   2. Рішення суду про розірвання шлюбу
   3. Чеки, квитанції та інші платіжні документи за придбання продуктів, одягу, оплату послуг для дитини.
   4. Копії витягів про оплату комунальних послуг за місцем проживання дитини.
   5. Інші документи за рішенням батька (квитки на проїзд, чеки гуртків тощо), що підтверджують утримання дитини.
   У тому разі, якщо дитина від попереднього шлюбу вашого чоловіка проживає з вами, то необхідно подати наступні документи :
   1.Свідоцтва про народження дітей
   2. Рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини з батьком
   або
   3. Нотаріально посвідчений договір про утримання та визначення місця проживання дитини з Вами.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Прищепко 21.05.2023 at 12:05 | Відповіcти

  Добрий день, підкажіть будь ласка чи має військовослужбовець який знаходиться на передовій на звільнення, якщо в нього 3 неповнолітніх дітей, з дружиною розлучений, дружина на аліменти не подавала він сплачує їх добровільно перераховуючи кошти на картку колишньої дружини. Дякую!

  • Avatar
   Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:34 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Згідно з абз. 12 пп. «г» п.2 ч.4 ст. 26 ЗУ Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставі перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
   Згідно з ч.1 та ч.2 ст. 181 Сімейного кодексу України Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. З цього випливає, що усна домовленість про сплату алименті може бути визнана як факт утримання. Це довести можна у позасудовий спосіб та в судовому порядку.
   У даному випадку такими доказами  може бути свідоцтво про народження дитини та виписки з банку, чеки та інші документи, які б підтверджували те, що грошове забезпечення дітей здійснювалося.
   Тобто, якщо ви надсилаєте кошти шляхом безготівкового розрахунку, то необхідно зберігати квитанцію після кожної транзакції із зазначенням ПІБ відправника, ПІБ одержувача, призначення платежу, а саме дані про те, що здійснюється виплата аліментів із вказівкою на дату проведення операції та ПІБ дитини.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Ігнатенко 22.07.2023 at 22:41 | Відповіcти

    Доброго вечора. Підкажіть будь ласка, чи має право мій чоловік на відстрочку від призову, і виїзд за кордон , якщо він сплачує аліменти на 1 дитину від попереднього шлюбу. На даний час в нас є спільна дитина і скоро з’явиться ще одна. Заздалегідь дякую за відповідь.

    • Avatar
     Потапова Лоліта 11.08.2023 at 08:55 | Відповіcти

     Вітаємо!

     Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
     Тобто лише після народження третьої дитини у Вас може з’явитися підстава для відстрочки від військової служби.
     Необхідно зазначити, що є “утриманням”. Якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей, але необхідним є рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів. Тобто якщо Ваш чоловік сплачує аліменти та немає заборгованості, то він утримує дитину від попереднього шлюбу.
     Отже, особа має право на відстрочку у зв’язку з тим, що на його утриманні перебуває троє чи більше дітей віком до 18 років, у випадку, якщо встановлений факт утримання дітей цією особою.
     Щодо Вашого питання про можливість виїзду за кордон. Відповідно до пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
     Для перетину кордону на даній підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.
     Тобто, після народження третьої дитини з’являється підстава для перетину кордону.
     Для чоловіка, який є батьком трьох і більше дітей, можна перетинати кордон без дітей, за наявності зазначених документів або їх нотаріально завірених копії.
     Також слід врахувати, що якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною (дітьми), необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей). Підтверджуючими документами, щоб перетнути кордон, можуть бути: рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів, тощо.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Храмцова 24.05.2023 at 13:54 | Відповіcти

  Підкажіть будь-ласка як довести факт утримання чоловіком 3х дітей, якщо 1 дитина своя, а 2х дітей свого брата з дружиною він утримує (можна надати банківські виписки) тому що брат загинув рік тому. Разом з ними не проживає, але знімає їм квартиру.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:26 | Відповіcти

   Вітаємо! З цього приводу можемо зазначити наступне:

   1. Ваша ситуація регулюється нормами цивільного та сімейного законодавства, які пов’язані з доведенням факту утримання двох дітей.

   2. Ця категорія відносин підлягає судовому порядку, встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, це передбачено в п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України. Тобто, для того, аби довести факт утримання чоловіком дітей, треба звертатися до суду, щоб він відкрив окреме провадження та засвідчив юридично даний факт.

   3. Таким чином, фінансова допомога зараз, яку надає ваш чоловік не є підтвердження факту утримання двох дітей брата, тільки після судового рішення, можна вже юридично говорити, що він офіційно утримає на собі трьох дітей.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Ілюк 26.05.2023 at 00:49 | Відповіcти

  Доброї ночі чи має право мій чоловік на звільнення якщо є троє дітей на утриманні але одна із них від мого попереднього шлюбу,чоловік попередній не платить аліменти є довідка з виконавчої що є борг і потім не подавала відмовляють требують факт всиновлення чи опікунство або позбавити батьківських прав попереднього чоловіка

  • Avatar
   Потапова Лоліта 31.05.2023 at 20:33 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», право на звільнення від мобілізації мають жінки та чоловіки на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Як підстава для звільнення, в законі вказана не наявність трьох і більше дітей, а саме утримання.
   Підтвердженням щодо утримання дитини дружини від першого шлюбу, буде довідка про те, що рідний батько не сплачує аліменти на дитину. Несплата аліментів призводить до наявності заборгованості, тому довідка про наявність заборгованості по сплаті аліментів є рівнозначною з довідкою про несплату аліментів.
   Для отримання довідки про наявність заборгованості по сплаті аліментів, необхідно звернутися із заявою до територіального органу державної виконавчої служби, в якому знаходиться на примусовому виконанні рішення суду щодо стягнення аліментів. Заява може бути подана особисто, або направлена поштою. Довідка про наявність заборгованості по сплаті аліментів надається безкоштовно протягом трьох робочих днів з моменту отримання заяви і є дійсною протягом одного місяця з дня її видачі. Заявник може отримати довідку особисто, або вона буде направлена поштою на адресу, зазначену в заяві. Форма довідки встановлюється Міністерством юстиції України.
   Отже, чоловік має право на звільнення, оскільки, довідка про несплату рідним батьком аліментів є доказом утримання дитини чоловіком, а при утриманні військовослужбовцем трьох і більше дітей, він має право звільнитися.
   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  tanaterpak75@gmail.com 03.06.2023 at 12:23 | Відповіcти

  Доброго дня,якщо в мене дитина інвалід 3 групи від пепшого чоловіка ,я одружилась з другим чоловіком чи може другий чоловік мати відстрочку

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.06.2023 at 18:45 | Відповіcти

   Вітаємо!

   Згідно п.6 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
   Важливим є факт виховання дитини.
   У більшості випадків дитину виховує мати, але якщо в даному випадку цей обов’язок лежить на вітчиму, то він зможе отримати відстрочку за даним пунктом.
   Факт виховання можна довести спільним мешканням з дитиною, довідкою з роботи матері , де вказано графік роботи, що показує, що мати в зв’язку з нею не може виховувати дитину, тож вона в цей час з вітчимом, свідоцтвом про одруження з матір’ю такої дитини, свідченнями вчителів дитини, сусідів та самої дитини. Також, можуть розглядатися інші фактори, які доводять те , що дитина на вихованні саме вітчима, а не матері, батька чи інших родичів. Ще, важливо мати докази того, що рідний батько не бере участі у вихованні дитини( навіть якщо сплачує аліменти, для відстрочки за цією частиною це не показник).

   Щоб дати точну відповідь на Ваше звернення потрібно знати всі деталі та конкретні обставини справи. Тож для отримання більш точної інформації радимо звернутися до до Безоплатної правової допомоги за Вашим місцем проживання або ж зателефонувати на гарячу лінію за номером: 0 800 213 103.

   Та варто зазначити, що на практиці військкомати рідко дають відстрочку в такому випадку, у зв’язку зі складністю доведення виховання дитини нерідним батьком, адже переважно дитину виховує мати , а вітчим лиш утримує (фінансово забезпечує).

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Лошакова Аліна 04.06.2023 at 11:06 | Відповіcти

  Доброго дня а якщо діти на фаміліїї його але не на утриманні його,можуть забрати?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 22.06.2023 at 19:10 | Відповіcти

   Вітаємо!

   Згідно п.4 ст 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації жінкам та чоловікам надається, якщо на утриманні в них перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

   Згідно з нормами сімейного законодавства, утриманням вважається участь батька або матері (залежно від того, хто проживає окремо) в утриманні дитини, яка сплачується в грошовій формі щомісяця (наприклад, аліменти).

   Отже, якщо в даної особи не перебувають на утриманні троє і більше неповнолітньої дітей, то наявність спільного прізвища не є причиною відстрочки від мобілізації.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Глушко 06.07.2023 at 18:46 | Відповіcти

   Доброго дня! Таке питання якщо діти записані на бившого чоловіка ,а с теперішнім ми росписанні і в посвідченні багатодітної записаний теперішній чоловік. Його мають на цій підставі не призивати на службу?

   • Avatar
    Потапова Лоліта 11.08.2023 at 08:54 | Відповіcти

    Вітаємо!
    Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
    Варто зазначити, що ключовим критерієм є саме утримання дітей,а не факт батьківства, тому не біологічний батько, за умови встановлення факту утримання ним трьох і більше дітей також може отримати відстрочку від мобілізації згідно зі статтею 23 Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу».
    Однак, згідно зі ст. 268 Сімейного кодексу України вітчимом особа може вважатися за умови спільного проживання з дитиною. Але утримувачем він буде, вважатися тільки в тому випадку, якщо біологічний батько цих дітей помер або не бере участь у їх утриманні ( не сплачує аліменти). Якщо до прикладу біологічний батько дітей все ж сплачує аліменти, то саме він вважається, таким, що утримує своїх дітей.
    Якщо наявні вказані умови за яких чоловік не підлягає призову під час мобілізації відповідно до закону, то це не означає, що у нього автоматично є відстрочка, тому для її отримання потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи.
    Для отримання права на відстрочку до ТЦК потрібно надати необхідні документи, що підтверджують факт утримання:
    1) свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);
    2) посвідчення багатодітної сім’ї;
    3) довідка про місце проживання дітей разом з Вами;
    4) свідоцтво про шлюб та інші.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Дзюбак Людмила Вікторівна 14.06.2023 at 11:42 | Відповіcти

  Доброго дня. Так ситуація. Ми багатодітна сім’я. Старша донька від першого шлюбу і 2 діток від теперішнього шлюбу. Ми одруженні 12 років. Всі живемо за однією адресою. Маємо з 2013 року посвідчення багатодітної сім’ї. Донька навчається по місцю проживання. Аліменти не отримую, на руках маю виконавчий лист. Забрала його з виконавчої служби з іншої області на оформлення пільг, тому що аліменти не сплачувались і виконавча служба не вимагала сплати від нього. Ми живемо в різних областях.
  Зараз моєму чоловіку на посту вручили повістку. Він пішов у воєнкомат, йому сказали що посвідчення не візьмуть, бо воно йому не надасть відстрочки. Чому так і як нам діяти далі???

  • Avatar
   Потапова Лоліта 03.07.2023 at 16:36 | Відповіcти

   Вітаємо!

   Відповідно до абзацу 4 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Не дивлячись на факт, что перша дитина від першого шлюбу – вона вважається на утриманні призовника, оскільки на неї не сплачуються аліменти. Варто уточнити, якщо перша дитина досягла віку 18 років, то використання положення вищевказаної статті буде недоречним.
   Для отримання відстрочки необхідно:
   Подати заяву до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з проханням надати відстрочку від призову, надаючи документи, що підтверджують таке право.
   Такими документами є копії свідоцтво про народження дітей, у яких вказано батьківство.
   Якщо чоловік утримує ще й дитину від попереднього шлюбу, то підтвердити цей факт може довідка про наявність заборгованості по сплаті аліментів. Для отримання довідки про наявність заборгованості по сплаті аліментів, необхідно звернутися із заявою до територіального органу державної виконавчої служби, в якому знаходиться на примусовому виконанні рішення суду щодо стягнення аліментів.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Старовська 15.06.2023 at 11:48 | Відповіcти

  Добрий день. Поясніть, будь ласка, можливі дії у такій ситуації. Син розлучений з першою дружиною, неповнолітня дочка живе в Киргізії з матірю, син добровільно сплачує щомісяця гроші на утримання дитини без рішення суду. В новій родині у нього дитина, і чекає на третю дитину. Які документи потрібні для підтвердження того, що в нього троє неповнолітніх дітей? Дякую.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.06.2023 at 18:43 | Відповіcти

   Вітаємо!

   Вітаємо! З цього приводу можемо зазначити наступне.
   По-перше, потрібні документи, такі як: від першого шлюбу – свідоцтво про народження дитини, квитанції про переказ коштів, банківські виписки (так як батько сплачує аліменти без рішення суду, тобто утримує дитину в грошовій формі), від другого шлюбу – свідоцтва про народження дітей та свідоцтво про шлюб.
   Так як батько сплачує аліменти першій дитині, то це визнається утриманням, бо він щомісяця у грошовій формі берете участь в житті дитини. Відповідно до ст.180 Сімейного кодексу України, так як Ваш син є батьком двох дітей від другого шлюбу, на нього покладається обов’язок утримувати їх також.
   Зауважимо, якщо свідоцтво про народження першої дитини – іноземне, то для користування в Україні, його треба перекласти на українську мову та засвідчити (апостиль, легалізація).

   Зауважимо, що така підстава для відстрочки зʼявляється саме після народження третьої дитини.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Олійник 28.06.2023 at 16:39 | Відповіcти

  Доброго дня, одружились з чоловіком, який зараз перебуває на війні. В мене троє дітей від попереднього шлюбу чи можливо в такому випадку, щоб чоловік повернувся додому? Дякую за відповідь

  • Avatar
   Потапова Лоліта 03.07.2023 at 16:28 | Відповіcти

   Доброго дня!

   З вашого питання розʼяснюємо наступне. Згідно з положеннями зазначеними у пп. “г” п.1 ч.4 ст.26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби через такі сімейні обставини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) – наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

   Ключовим у даній ситуації є саме утримання дітей, а не біологічне батьківство. Аналізуючи вищенаведені положення необхідно зазначити, як варто розуміти поняття “утримання”. Відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України – обов’язок утримання падчерки, пасинка покладається на мачуху, вітчима —«Мачуха, вітчим зобов’язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу».
   У даному випадку, щоб вважати, що особа утримує дітей, має бути наявна одна з підстав:
   1) факт смерті біологічного батька;
   2) біологічний батько з певних поважних причин не може надавати дітям належного утримання, за умови, що вітчим може надавати матеріальну допомогу.
   Якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. Тоді у цьому випадку Ваш чоловік не буде визнаний тим, хто утримує дітей і норма статті 268 Сімейного кодексу України не застосовується у цій ситуації. Як наслідок Ваш чоловік не зможете звільнитися з військової служби.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Малярт 04.07.2023 at 17:00 | Відповіcти

  Доброго дня, хотівби запитаня в мене за попереднім шлюбом двое дітей. За другим одна дитина. Які потрібні документи для відстрочки, і де їх брати про свідоцтва я знаю і чи потрібно свідоцтва чи можливо копії

  • Avatar
   Потапова Лоліта 11.08.2023 at 08:58 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   24 лютого 2022 року було прийнято Указ Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким було оголошено проведення загальної мобілізації в Україні.
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років). Тобто, ви маєте право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
   Розглядаючи вашу ситуацію, спочатку варто зазначити, що підтвердження вашої спільної дитини, яка була народжена у теперішньому шлюбі не вимагається, так як згідно норм Сімейного кодексу України цей факт доводиться завдяки свідоцтву про шлюб.
   Для того, аби довести факт утримання двох дітей за минулим шлюбом, ВАМ знадобиться судовий наказ про встановлення аліментів або інший документ (договір про сплату аліментів на дітей), який підтверджує встановлення аліментів. Відповідно до ч. 2 ст. 181 Сімейного кодексу України (за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі). Таким чином, саме сплата аліментів буде підтверджувати той факт, що у ВАС на утриманні перебуває три дитини. Також разом з цими документами, ВАМ необхідно буде надати довідку з виконавчої служби стосовно відсутності боргів по сплаті аліментів, це є обов’язковою умовою підтвердження належно сплачених аліментів.
   Треба зауважити, що ще одним фактом підтвердження наявності на утриманні трьох дітей є посвідчення батьків багатодітної сім’ї, надавши його до ТЦК та СП, ВИ також зможете підтвердити факт, що у вас перебуває на утриманні три дитини.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Кравченко 28.07.2023 at 12:25 | Відповіcти

  Добрий день! Підкажіть будь-ласка, якщо з дружиною проживали в цивільному шлюбі, дитина записана на мене, зараз я проживаю з дитиною, а дружина в іншому місті. Чи маю я право на відстрочку?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 11.08.2023 at 08:57 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   24 лютого 2022 року було прийнято Указ Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким було оголошено проведення загальної мобілізації в Україні.
   Згідно ч. 1 ст. 21 Сімейного кодексу України (шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану), тобто ваше спільне проживання у цивільному шлюбі не офіційним, тому розірвати ваш шлюб неможливо, так як його фактично не було.
   Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років), отже, якщо у вас є фактичні підстави довести, що ВИ дійсно самостійно виховуєте дитину, значить ВИ не підлягаєте призову до армії.
   Правовий статус поняття «одинокого батька» не врегульований законодавством, однак Верховний Суд вбачає можливим застосовування аналогії поняття «одинокої матері», тлумачення якого є у п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду від 06.11.1992 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів». Таким чином для набуття статусу «одинокий батько», необхідні дві умови: а) не перебування у шлюбі; б) виховання та утримання дитини самим батьком, тобто без участі іншого з подружжя у житті дитини, але цього буде замало, ВАМ потрібно довести, що саме ВИ, як фактично, так і юридично самостійно виховуєте дитину.
   Для того, аби довести факт самостійного виховання дитини, ВАМ потрібно отримати один із таких документів: а) нотаріально посвідчений Договір про участь у вихованні дитини; б) договір оренди житлового приміщення; в) довідка про осіб, що спільно проживають; г) акт обстеження житлово-побутових умов.
   Отже, керуючись чинним законодавством ВИ не підлягаєте мобілізації, але щоб у працівників ТЦК або СП не виникало питань до вашої відстрочки від армії, ВАМ необхідно буде отримати один із документів про які зазначено вище.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Каленіченко 26.08.2023 at 16:00 | Відповіcти

   Добрий день.Допоможіть розібратися.Маю сина від попереднього шлюбу 8років.Моя теперішня жінка також має малолітню дитину від попереднього шлюбу також в нас народилася донька 11місяців тому.Скажіть будь-ласка в такому випадку я маю можливість не попасти під мобілізацію та виїхати за кордон на роботу.По аліментам заборгованості у мене немає,батько жінчиної дитини аліменти платить.

   • Avatar
    Потапова Лоліта 18.09.2023 at 17:44 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено умови відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
    Отже, для отримання відстрочки, потрібно підтвердити факт утримання 3 дітей.
    За Вашим запитом, Ви маєте сина від попереднього шлюбу, для підтвердження факту утримання є рішення суду та довідка з виконавчої про відсутність заборгованості по сплаті аліментів. Підтвердженням утриманням спільної дочки є свідоцтво про народження. Щодо дитини дружини, аліменти сплачує рідний батько, тому фактично не Ви утримуєте дитину, а її біологічний батько.
    Оскільки фактично у Вас на утриманні двоє дітей, то підстав для відстрочки немає. Відповідно і підстави для можливості перетину кордону на підставі утримання трьох і більше дітей віком до 18 років теж нема.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Неминуща 31.07.2023 at 18:53 | Відповіcти

  Прошу відповісти на питання. На утриманні чоловіка є троє малолітніх дітей. Один від першого шлюбу, двоє від другого. На першу дитину сплачуються кошти у добровільному порядку. Як підтвердити цей факт, якщо кошти передаються особисто колишній дружині із рук в руки?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 11.08.2023 at 09:04 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Частина перша статті 31 Цивільного кодексу України встановлює, що малолітніми особами є фізичні особи, які не досягли чотирнадцяти років.
   Чинне законодавство не визначає поняття «утримання», проте виходячи зі змісту деяких положень законодавства можна зафіксувати наступне:

   1) частина друга статті 181 Сімейного кодексу України встановлює, що утримання в грошовій і (або) натуральній формі тим, хто проживає окремо від дитини, може здійснюватися за домовленістю між батьками дитини.

   У такому разі необхідності у встановленні обов’язку сплачувати аліменти батькові немає, і це буде вважатися фактом утримання.
   До того ж усна домовленість між батьками, або нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину є добровільним (досудовим) способом отримання аліментів, а отже такі способи можуть бути визнані фактом утримання.
   Відмінність усної домовленості від обов’язку, призначеного судом, або ж від обов’язку сплати аліментів, установленому в порядку нотаріально посвідченого договору, полягає в тому, що невиконання усної домовленості не тягне за собою юридичних наслідків.
   Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» заявник з метою встановлення факту утримання дитини за усною домовленістю має право звернутися до відповідного органу (органів місцевого самоврядування, органів соціального захисту населення) із письмовим зверненням для отримання письмового роз’яснення щодо реалізації своїх прав як особи, яка є утримувачем.
   При цьому такими документами, що підтверджують факт утримання дитини, можуть бути виписки з банку, чеки, розписки та інші документи;

   2) частина третя статті 181 Сімейного кодексу України свідчить про те, що аліменти – це виплата коштів на утримання дитини. Тобто аліменти є одним зі способів утримання дитини, і наявність обов’язку сплачувати аліменти є таким фактом, що підтверджує утримання дитини.

   У Вашому випадку чоловік передає кошти на утримання дитини колишній дружині особисто з рук у руки за усною домовленістю. У такому разі довести факт утримання можливо лише за наявності відповідних документів, що підтверджують факт передачі коштів на утримання – виписки з банку, чеки, розписки тощо.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Петрів 01.08.2023 at 01:11 | Відповіcти

  Чи маю я право на відстрочку від мобілізації, якщо одружений з жінкою з якою у нас двоє спільних дітей і одна дитина у жінки від першого шлюбу. Маємо посвідчення багатодітної родини .Перший чоловік дружини сплачує аліменти і більше ніякої участі у вихованні не приймає (дитині 8 років, батько дитину не бачив 7 років)?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 11.08.2023 at 09:03 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   24 лютого 2022 року було прийнято Указ Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким було оголошено проведення загальної мобілізації в Україні.
   Абзац 5 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   У нашому випадку одними з документів, що підтверджують факт утримання трьох і більше дітей віком до 18 років, можуть бути:
   – свідоцтва про народження дітей (трьох і більше) або
   – свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше), а також свідоцтва про народження дітей (трьох і більше).
   Абзац 19 статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» визначає багатодітну сім’ю як сім’ю, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
   Чинне законодавство не визначає поняття «утримання», проте виходячи зі змісту деяких положень законодавства можна зафіксувати наступне:

   1) частина друга статті 181 Сімейного кодексу України встановлює, що утримання в грошовій і (або) натуральній формі тим, хто проживає окремо від дитини може здійснюватися за домовленістю між батьками дитини.
   2) частина третя статті 181 Сімейного кодексу України свідчить про те, що аліменти – це виплата коштів на утримання дитини. Тобто аліменти є одним зі способів утримання дитини, і наявність обов’язку сплачувати аліменти є таким фактом, що підтверджує утримання дитини.

   5. Частина перша статті 268 Сімейного кодексу України встановлює, що мачуха, вітчим зобов’язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, неповнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
   У нашому випадку Ви, згідно з чинним законодавством, не можете вважатися утримувачем по відношенню до цієї дитини, адже в неї вже є утримувач в особі рідного батька, який сплачує аліменти, тобто утримує дитину.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Валентин 20.08.2023 at 21:30 | Відповіcти

  Добрий день. Так розумію, якщо в мене 2 дітей власних, з якими проживаю окремо, але сплачую аліменти і двоє дітей жінки, з якою я живу спільно у громадянському шлюбі, батько яких помер, то рахується, що я утримую 4 дітей?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 18.09.2023 at 17:48 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   У Вашому випадку факт утримання Вами 4 дітей не рахується. У вас є тільки 2 дітей, яких ви зобов’язані утримувати. Фактичний шлюб з жінкою за українським законодавством Вас ні до чого не зобов’язує. Якщо у Вас є намір утримувати цих дітей або вважатися таким, що утримує, Ви можете офіційно зареєструвати шлюб, а потім на законних підставах усиновити дітей.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Галина 23.08.2023 at 22:58 | Відповіcти

  Добрий вечір, якщо я жінка..
  Маю трьох не повнолітніх дітей, я маю право піти на військову службу за бажанням в будь яку точку? Ключове слово “точку”, тобто на перед, хоча не маю: бойового досвіду не володію зброєю, не медик?
  Але хочу Боронити НАШУ ДЕРЖАВУ, СВОЇХ ДІТЕЙ, СВОЇХ РІДНИХ!!!0980195411

  • Avatar
   Потапова Лоліта 19.09.2023 at 15:44 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до частини 11 статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім жінок, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.
   Водночас, якщо Ви не маєте медичної, фармацевтичної чи іншої, пов’язаної з відповідною військово-обліковою спеціальністю, освіти, то Ви можете піти на військову службу за контрактом.
   Зокрема, згідно з пунктом 14 Розділу ІІ Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 р. № 1153/2008 (далі – Положення № 1153/2008) жінки можуть бути прийняті на військову службу за контрактом за наявності вакантних військових посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями-жінками.
   Перелік цих посад затверджений наказом Міністерства оборони України “Про внесення змін до Переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби” від 04.02.2022 р. № 33.
   Відповідно до абзацу 2 пункту 15 Розділу ІІ Положення № 1153/2008 з Вами буде укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України.
   Зверніть увагу. Це буде можливим лише за умови відповідності Вами одній із військових посад, затвердженій наказом Міністерства оборони України (посилання на цей перелік прикріплено вище).
   Таким чином, Ви маєте право піти на військову службу, не дивлячись на стать, відсутність бойового досвіду, медичної чи фармацевтичної освіти та невміння володіти зброєю, однак Ви будете прийняті на неї лише за наявності вакантних військових посад, перелік яких прикріплено вище.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Гриценко Роман 05.09.2023 at 14:16 | Відповіcти

  Доброго дня. Проконсультуйте будь-ласка по такій ситуації. Я живу з дружиною в офіційному шлюбі, маємо трьох діток. Двоє дітей дружини від першого шлюбу, і одна дитина моя. Маємо Свідоцтво багатодітної родини. Перший чоловік дружини виїхав до Польщі, ще до війни, аліменти не сплачує. Ми, з дружиною та дітьми, проживаємо і прописані всі за одною адресою. Чи маю я право на відстрочку? Якщо доведеться судитись на які статті та закони спиратись. Завчасно подякував.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 18.09.2023 at 13:11 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Абзацом 4 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що як жінки так і чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років мають право на відстрочку від мобілізації. Таким чином, визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей.
   Згідно з Сімейним Кодексом України, відносини утримання можуть виникнути між такими особами: батьками й дітьми; та мачухою, вітчимом, з одного боку, і падчеркою, пасинком, з іншого.
   Отже, маючи 3 на утриманні (за ст. 268 СК України), за умови що всі вони є неповнолітніми, ваш чоловік має право на відстрочку.
   Відстрочка від мобілізації за підставою утримання трьох і більше дітей надається до настання дітьми 18 років.
   Документами, які є підставою для надання відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є: посвідчення багатодітної сім’ї, також можете додати свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) та довідка про фактичне місце проживання без реєстрації (лише у разі, якщо військовозобов’язаний має місце реєстрації, яке відрізняється від місця реєстрації та проживання дітей).
   Отже, для отримання відстрочки на даній підставі Вам необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Нестерчук 08.09.2023 at 22:25 | Відповіcти

  Чи може жінка яка виховує сама дітей піти на контракт? Дітей можливо залишити на своїх батьків, і що для цього потрібно?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 18.09.2023 at 17:51 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до ч.12 ст.1 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.
   Відповідно до ч.1 ст.20 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”: на військову службу за контрактом приймаються громадяни, які:
   1.пройшли професійно-психологічний відбір
   2.мають вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну), повну або базову загальну середню освіту
   3. не досягли граничного віку перебування на військовій службі (60 років)

   Особливостями укладення контракту для жінок є те, що жінкам, які бажають проходити військову службу за контрактом необхідно подати довідку про відсутність вагітності та довідку про те, що діти навчаються в школі (відвідують дитсадок).

   Відповідно до абз. 5 ч.1 ст.23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” : жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років мають право служити за місцем проживання.
   Отже, жінка, яка самостійно виховує дитину, має право передати її на виховання своїх батьків та вступити на військову службу за контрактом та за місцем проживання на рівних правах із чоловіками.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Катн 11.09.2023 at 20:04 | Відповіcти

  Доброго дня
  У мене з дружиною 2 дітей до 18 років
  Також є дитина не в шлюбі , я записаний як батько в свідоцтві про народження . Чи є в мене відстрочка від призову і чи можу я виїхати закордон

  • Avatar
   Потапова Лоліта 18.09.2023 at 13:19 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Таким чином, визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей. Необхідно надати докази того, що діти дійсно перебувають на утриманні військовослужбовця, такими доказами відповідно до Сімейного кодексу України можуть бути:
   1. Свідоцтво про шлюб.
   2. Свідоцтво про народження дітей
   3. Свідоцтво про народження дитини дружини від першого шлюбу
   4. Підтвердження проживання дитини з Вами (довідка про зареєстроване місце проживання дітей) або у разі, якщо не зареєстровані за однією адресою – акт про фактичне проживання дітей, що складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради або ОСББ(кооперативу), або райдержадміністрації у присутності 2х – 3 х сусідів.
   Отже, для отримання відстрочки на даній підставі Вам необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.
   Для чоловіка, який є батьком трьох і більше дітей, можна перетинати кордон без дітей, за наявності зазначених документів або їх нотаріально завірених копії.
   Також слід врахувати, що якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною, необхідно надати докази утримання такої дитини.
   Підтверджуючими документами можуть бути:
   1. Рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів, тощо.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Гриценко Роман 18.09.2023 at 17:59 | Відповіcти

  Доброго дня, підкажіть порядок дій в такій ситуації. Я багатодітний батько, свідотство є. Одружені офіційно. Двоє дітей дружини від першого шлюбу, третя моя, всі до 18 років. Аліменти від першого чоловіка не отримуються. Пачку документів на відстрочку зібрав. Пройшов медкомісію, визнаний обмежено придатним. В ТЦК приняли документи з комісії і відразу відправили на проходження психолога при ТЦК, виписали повістку на відправлення. Проходити тести в психолога я відмовився, і підписувати повістку теж. Написав заяву на отримання відстрочки, і додав весь список документів.Мені відповіли що документи будуть розглянуті, але в ТЦК настоювали щоб підписував повістку. Я підписувати відмовився, на що працівниками ТЦк було складено Акт відмови, яякий вони потім передадуть в поліцію. Підкажіть що мені робити далі?

  • Avatar
   Остапчук 29.09.2023 at 20:19 | Відповіcти

   Добрий день у нас з дружиною є двоє спільних дітей і одна дитина від попереднього шлюбу дружини маємо посвідчення багатодітної родини де є вписані діти і дружина чи маю я право вписаний до посвідчення бо у ЦНАПі говорять що не можна так як я неє біологічним батьком дитини від попереднього шлюбу дружини?

   • Avatar
    Потапова Лоліта 05.10.2023 at 18:17 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Відповідно до Закону України “Про охорону дитинства” сім’ю можна вважати багатодітною в наступних випадках:
    Подружжя, яке знаходиться у законному шлюбі і спільно проживає з трьома або більше дітьми. Це можуть бути біологічні діти подружжя або усиновлені діти.
    Один з батьків самостійно виховує трьох або більше дітей. Це може статися внаслідок розлучення, смерті або інших життєвих обставин, коли один з батьків бере на себе виховання трьох або більше дітей.
    Сім’я, в якій є діти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти в загальноосвітніх, професійно-технічних або вищих навчальних закладах, до закінчення навчання або до досягнення ними 23 років. Це означає, що якщо сім’я має трьох або більше дітей, які продовжують свою освіту після 18 років, то вони також вважаються багатодітними сім’ями.
    Посвідчення багатодітної сім’ї видаються одному з батьків багатодітної сім’ї протягом десяти робочих днів після подання вказаних документів для оформлення багатодітної сім’ї.
    Зазвичай при реєстрації посвідчення багатодітної родини вказуються відомості про батьків: якщо Ви внесені як батько, то Ви можете користуватися таким посвідченням, якщо ні, то треба звертатися для оформлення.
    У посвідченні багатодітної родити зазначаються дані про батьків дітей, тому, якщо Ви не вписані в посвідченні, то Вам треба звернутися для оформлення нового посвідчення з відповідною заявою та надати документи, перелічені нижче.
    Отже, для отримання посвідчення багатодітного батька, слід звернутися до:
    1. Центру надання адміністративних послуг;
    2. Районної держадміністрації;
    3. Виконавчих органів міських, районних у містах рад, сільських, міських рад ОТГ.
    Та надати наступні документи:
    • Заяву на отримання посвідчення батька багатодітної сім’ї;
    • Копію свідоцтва про укладення шлюбу;
    • Копію свідоцтв про народження всіх дітей;
    • Копію паспорта;
    • Довідку про склад сім’ї за формою № 3;
    • Фотографію 3 на 4 см;
    • Документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу).

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Голованенко Ірина 21.09.2023 at 11:35 | Відповіcти

  Добрий день. Підкажіть будь-ласка , ми чекаємо з чоловіком третю дитину. Термін вагітності 7 місяців. Чи є це підставою для звільнення від мобілізації?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 23.09.2023 at 15:39 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» , а саме статті 23, визначено умови звільнення (відстрочки) від призову на військову службу під час мобілізації. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Отже, для отримання відстрочки (звідки від мобілізації), потрібно підтвердити факт утримання 3 дітей.
   За Вашим запитом, Ви чекаєте на третю дитину, відповідно саме після народження 3 дитини, Ваш чоловік матиме право на відстрочку (звільнення) від мобілізації. Фактом підтвердження утримання дітей є свідоцтво про народження. Таким чином, після народження дитини Ваш чоловік матиме право на відстрочку (звільнення) від мобілізації.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Oksana 29.09.2023 at 00:06 | Відповіcти

  Добрий день. Чоловік має двох старших неповнолітніх дітей від першого шлюбу та одну дитину у другому шлюбі. На старшу дитину є договір з матір’ю, що дитина проживає з батьком та знаходиться на його повному утриманні, на другу дитину сплачує аліменти згідно договору.
  Посвідчення багатодітної родини у нас не має, оскільки діти від різних шлюбів.
  Старша дитина навчається у коледжі. Навчання триватиме до 19 років. Далі планує вступити та навчатись в Університеті.
  Чи зберігається у чоловіка право на відстрочку від мобілізації на період навчання дитини у ВНЗ до 23 років? І чи матиме він право на виїзд за кордон?
  Дякую

  • Avatar
   Потапова Лоліта 10.10.2023 at 16:42 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   1. Стосовно права на відстрочку від мобілізації.
   Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
   – жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
   – жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
   Як підстава для звільнення в законі вказана не наявність трьох і більше дітей, а саме утримання, тобто Вам як військовозобов’язаному необхідно мати усі докази утримання трьох дітей. У такому разі відстрочка буде зберігатися за Вами, але до моменту досягнення хоча б однією дитиною 18 років.
   2. Стосовно виїзду за кордон.
   Якщо у чоловіка на утриманні перебувають троє і більше дітей віком до 18 років він має право на виїзд за кордон до того моменту, як одній дитині виповниться 18 років, за наявності підтверджуючих документів або їх нотаріально завірених копій, відповідно до роз’яснень Держприкордонслужби України.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Манзенко Тетяна 01.10.2023 at 04:50 | Відповіcти

  В другому шлюбі 10 років. Від першого шлюбу двоє дітей,а також двоє дітей від другого шлюбу. Одже четверо дітей на утриманні другого чоловіка. Ьіологічний батько нецікавиться дітьми на протязі цих десяти років та аліментів несплачує. В нього ще від ругого шлюбу є дитина,отже троє дітей і його звільнили від служби. А мого теперішнього чоловіка призивають і відмовляють у відстрочці від мобілізації.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 07.10.2023 at 19:12 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Враховуючи, що біологічний батько протягом тривалого проміжку часу не сплачує аліменти і, тим самим, не утримує дітей, наявність у нього права на відстрочку, передбачене ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, є неправомірним.
   Тому, виходячи з того, що діти з попереднього шлюбу на утриманні теперішнього чоловіка, для отримання відстрочки потрібно вчинити наступне.
   Відповідно до ч. 13 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» звернутися до виконавчої служби з метою отримання довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів.
   Далі необхідно звернутися до Центру з надання адміністративних послуг або органу місцевого самоврядування, або служби опіки та піклування з відповідною заявою про те, щоб отримати довідку про склад сім’ї.
   Так, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України, Ви маєте право в судовому порядку встановити факт утримання дітей від першого шлюбу Вашим теперішнім чоловіком та надати йому юридичне значення.
   Разом з цим з відповідною заявою про отримання відстрочки звернутися до центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК СП) за місцем проживання або військового обліку, що передбачено абз.1 п.75 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. № 352 та надати вказані документи для підтвердження права на відстрочку.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Костюк Юлія 06.10.2023 at 17:50 | Відповіcти

  Доброго дня. Ситуація наступна.
  Чоловік визнав батьківство щодо двох неповнолітніх дітей, з матір’ю яких не перебував в шлюбі. Уклав нотаріальний договір про утримання та сплату аліментів. Також у нього є 1,5-річна дитина, народжена у шлюбі. Які документи необхідно надати до ТЦК для отримання відсрочки? Чи має він на неї право?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 10.10.2023 at 16:20 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Згідно з абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Утримання дитини може виражатися у сплаті аліментів, що в розумінні норм сімейного законодавства, — участь батьків та/або інших в утриманні дитини, яка сплачується в грошовій формі щомісяця. У такому разі чоловік має право на відстрочку, якщо зможе документально довести факт утримання 3 малолітніх дітей.

   Для отримання відстрочки потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи. Ця заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) за місцем військового обліку або призову. Допускається подання заяви про відстрочку при отриманні повістки або при необхідності отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон.

   Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю на утриманні неповнолітніх дітей є свідоцтва про народження дітей із зазначенням батьківства призовника або нотаріальний договір.

   Згідно з Вашою ситуацією для доведення утримання двох старших дітей Ви можете подати їх свідоцтва про народження, нотаріальний договір про утримання дітей; копії довідок / чеків про сплату аліментів.

   Для доведення утримання Вашої дитини, яка народилась у шлюбі , необхідно подати свідоцтво про народження.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Дячок 12.10.2023 at 09:58 | Відповіcти

   Доброго дня. Маю двох дітей народжених в шлюбі і одну позашлюбну дитину. Являюсь біологічним батьком трьох неповнолітніх дітей. Проживаю з дружиною і двома дітьми народженими в шлюбі, але також допомагаю третій позашлюбній дитині. Чи маю право на відстрочку? Якщо так, то, які документи потрібно подати для цього?

   • Avatar
    Потапова Лоліта 15.12.2023 at 23:51 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Ви маєте право на відстрочку. Згідно з абз.4 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Зверніть увагу: визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей.
    Для отримання відстрочки від призову потрібно подати заяву та додати до неї підтверджуючі документи. Заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку або призову.
    Для підтвердження відстрочки необхідно пред’явити свідоцтва про народження трьох і більше дітей. У випадку, якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною (дітьми), необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей). Підтверджуючими документами можуть бути: рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів.
    З собою варто мати оригінали документів, однак до ТЦК треба надавати завірені нотаріусом копії. Оригінали слід зберігати, адже ТЦК все одно може викликати людину з відстроченням для перевірки.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Мазіна 10.10.2023 at 00:25 | Відповіcти

  Доброго вечора,у нашій сім’ї троє дітей,двоє спільних і одна дитина від першого чоловіка з першим чоловіком розвелася в суді сказав що проживатиме дитина з матір’ю на аліменти не подавала,ну буває сам од себе висилає дві тисячі і каже купи щось дитині заберає на один день в неділю,де і яку потрібно взяти довідку що дитина знаходиться на повному обиспеченні мого чоловіка.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 19.12.2023 at 21:06 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до ст. 268 Сімейного кодексу України вітчим зобов’язаний утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
   Підтвердити факт утримання дитини вітчимом буде можливим за наявності відповідних документів. Документами, які підтверджують факт утримання дитини вітчимом, можуть слугувати виписки з банку, чеки, розписки про отримання грошових коштів тощо.
   Також передбачена можливість звернутися до центру надання адміністративних послуг за місцем проживання/звернення або органу місцевого самоврядування в порядку Закону України «Про звернення громадян», у яких можна отримати відповідну довідку. Крім того, таким документом може слугувати нотаріально посвідчений договір про участь у вихованні та утриманні дитини.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Ірина Марчук 10.10.2023 at 19:27 | Відповіcти

  Доброго дня. Ситуація склалася така. Я маю двох неповнолітніх дітей та виходжу заміж і чоловік хоче всиновити їх. Він має ще одну неповнолітню дитину від попереднього шлюбу та сплачує аліменти. Тільки вона з його колишньою дружиною за кордоном. Чи матиме від право перетину кордону на цих підставах якщо він буде офіційно батьком трьох дітей? І які для цього потрібні документи та рішення?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 30.10.2023 at 20:54 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Особи, на яких поширюється дія статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, можуть виїздити за межі України.
   Згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Отже, для перетину кордону на цій підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.
   Якщо батько не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною (дітьми) необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей). Такими доказами можуть бути рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів тощо.
   Крім того, звернемо Вашу увагу на те, що у випадку, якщо біологічний батько утримує своїх 2 дітей, то Ви не зможете с

  • Avatar
   Потапова Лоліта 30.10.2023 at 20:54 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Особи, на яких поширюється дія статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, можуть виїздити за межі України.
   Згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Отже, для перетину кордону на цій підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.
   Якщо батько не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною (дітьми) необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей). Такими доказами можуть бути рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів тощо.
   Крім того, звернемо Вашу увагу на те, що у випадку, якщо біологічний батько утримує своїх 2 дітей, то Ви не зможете скористатись вищезазначеною підставою для виїзду за кордон. Оскільки виходить, що Ви фактично утримуєте одну дитину. Якщо біологічний батько не утримує своїх 2 дітей, то Вам необхідно довести факт утримання саме Вами цих двох дітей.
   Оскільки Ви будете у шлюбі, то це є передумовою для утримання дітей дружини, звісно, якщо ці діти проживають разом з Вами та немає рішення суду або органу опіки та піклування про проживання дитини з батьком.
   Для підтвердження утримання дітей дружини Вам необхідно надати:
   1. Свідоцтво про шлюб.
   2. Свідоцтво про народження дітей дружини від першого шлюбу.
   3. Підтвердження проживання дитини з Вами та матірʼю дитини (довідка про зареєстроване місце проживання дітей та їх матері) або у разі, якщо не зареєстровані за однією адресою, – акт про фактичне проживання дітей, що складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради або ОСББ (кооперативу) або райдержадміністрації у присутності 2-3 сусідів.
   4. Документ, який підтверджує факт того, що біологічний батько цих дітей не утримує їх та не сплачує аліменти.
   Отже, чоловік, що є батьком трьох та більше дітей має право перетинати державний кордон. Щоб не виникало проблем при перетині кордону треба обов’язково мати відповідні документи, які підтверджують утримання трьох дітей.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Крисеко 19.10.2023 at 13:18 | Відповіcти

  Добрий день. Ми з жінкою маємо 3 неповнолітніх дітей, одна сім”я, не було дітей від ішних шлюбів. Розписані з жінкою уже 16 років. Маємо посвідчення багатодітної сім”ї. Але я прописаний за іншою адресою ніж жінка та діти, хоча насправді живемо разом. Чи це достатньо документів для заяви у військотам для отримання відстрочки?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 23.10.2023 at 10:04 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Тобто ключовим фактором у Вашій ситуації є не прописка, а факт утримання трьох дітей.
   Відстрочка від мобілізації за підставою утримання трьох і більше дітей надається до досягнення ними 18 років.
   Документами, які слугують підставою для надання відстрочки від призову у зв’язку з наявністю 3 неповнолітніх дітей, є: посвідчення багатодітної сім’ї, а також свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дітей та довідка про фактичне місце проживання без реєстрації (оскільки Ваше місце реєстрації відрізняється від місця реєстрації та проживання жінки і дітей).

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Veron 24.10.2023 at 22:27 | Відповіcти

  Доброго дня підкажіть будь ласка
  Якщо біологічний батько дітей рахується безвісти зниклим (аліменти були присуджені) чи має право чоловік скористатися звільненням з військової служби як такий, що має на утриманні трьох дітей і має статус багатодітний.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 25.12.2023 at 22:31 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Підстави для звільнення з військової служби встановлено ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Важливо брати до уваги вид служби (наприклад, за призовом під час мобілізації, за контрактом, за призовом осіб офіцерського складу тощо): залежно від цього буде різнитися підстава звільнення.
   Найбільш поширеною наразі є військова служба за призовом під час мобілізації. Відповідно до пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, під час дії воєнного стану звільняються з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини, серед яких перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
   Утримувати дитину можуть як біологічні батьки (вони зобов’язані), так і сторонні особи (вітчим, мачуха тощо).
   Обов’язок з утримання дитини автоматично виникає тільки у біологічних батьків з народженням дитини і щодо них діє презумпція утримання дитини (доводити факт утримання не треба). Для всіх інших осіб (зокрема для вітчима) факт утримання нерідної дитини необхідно окремо встановлювати в судовому порядку.
   Факт перебування нерідної дитини на утриманні встановлюється в судовому порядку за правилами окремого провадження. Для доведення факту утримання необхідно буде надати суду, як мінімум, такий приблизний пакет документів:
   • свідоцтво про народження дитини;
   • свідоцтво про розірвання шлюбу з біологічним батьком дитини (якщо шлюб було розірвано);
   • свідоцтво про реєстрацію шлюбу з новим чоловіком (якщо такий шлюб реєструвався);
   • рішення суду про визнання біологічного батька безвісно відсутнім;
   • витяг про місце проживання з реєстру територіальної громади (чоловіка, дружини, дитини);
   • акт обстеження матеріально-побутових умов проживання (підтвердження фактичного спільного проживання) (якщо є в наявності);
   • інші докази, що можуть свідчити про матеріальне утримання дитини вітчимом, наприклад:
   o квитанції про оплату навчання дитини з рахунку вітчима;
   o документи, що підтверджують дохід вітчима;
   o документи, що підтверджують відсутність доходу або малий дохід біологічної матері;
   o тощо.
   Отже, підстава для звільнення з військової служби у зв’язку з утриманням трьох і більше неповнолітніх дітей існує. Вітчим може здійснювати утримання нерідної дитини. Для встановлення факту утримання нерідної дитини вітчимом необхідно звертатися до суду в порядку окремого провадження.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Дячок 25.10.2023 at 15:47 | Відповіcти

  Доброго дня. Маю двох дітей народжених в шлюбі і одну позашлюбну дитину. Являюсь біологічним батьком трьох неповнолітніх дітей. Проживаю з дружиною і двома дітьми народженими в шлюбі, але також допомагаю третій позашлюбній дитині. Чи маю право на відстрочку? Якщо так, то, які документи потрібно подати для цього?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 30.10.2023 at 22:06 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   При цьому, особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому-дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу лише за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
   Крім того, відповідно до статті 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Утримання дитини є гарантією виконання кожним з батьків свого обов’язку забезпечувати дитину, надавати їй можливість на користування всіма благами соціального забезпечення, належним харчуванням, житлом, розвагами, надати їй захист і піклування, які необхідні для її благополуччя.
   Отже, батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, незалежно від того чи перебувають вони у шлюбі, чи ні (у випадку народження дитини під час фактичних шлюбних відносин), чи шлюб визнано розірваним.
   Отже, оскільки Ви є утримувачем трьох неповнолітніх дітей, призову Ви не підлягаєте.
   Які документи потрібно подати, щоб отримати відстрочку у такому випадку?
   Законодавством не передбачено чіткого переліку документів, які необхідно подати для отримання відстрочки. Пакет документів залежить від підстави відстрочки.
   Зокрема, якщо чоловік є біологічним батьком та/або є утримувачем трьох чи більше дітей, він може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання відстрочки, подаючи документи, що підтверджують його право на таку відстрочку: свідоцтво про шлюб, свідоцтва про народження дітей з відповідним записом про батьківство або рішення суду про встановлення батьківства та довідка про фактичне місце проживання без реєстрації (лише у разі, якщо військовозобов’язаний має місце реєстрації, яке відрізняється від місця реєстрації та проживання дітей).
   Щодо підтвердження факту утримання дитини, яка не проживає з Вами, то підтверджуючими документами можуть бути: рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів, нотаріально посвідчений договір про утримання та визначення місця проживання дитини з Вами, договір з матір’ю дитини або інші документи, що підтверджують утримання дитини, з якою Ви не проживаєте, однак фінансово допомагаєте.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Артеменко 07.11.2023 at 15:56 | Відповіcти

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка. Від першого шлюбу в мене є дитина, неповнолітня, при розлученні дитина залишилась жити зі мною, але на аліменти, я не подавала. Одружилась вдруге, новий чоловік повністю забезпечує мене і мою дитину від першого шлюбу. Але дитина спілкується зі своїм біологічним батьком, вони гуляють по вихідним, він інколи купує якісь іграшки та можуть сходити чи в ігрову чи кіно. Але аліменти він не сплачує.
  Їжа, одяг, приватний садочок, і все що треба для життя дитини забезпечує вітчим. Чи можна довести, що він утримує мою дитину і як це зробити ?
  Але без шкоди біологічному батьку(позбавлення прав ви.д.)
  Дякую.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 25.12.2023 at 22:59 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Із чинного законодавства випливає, що утримувати дитину може й особа, що не є біологічним батьком/матір’ю, зокрема вітчим. У такому випадку встановлення факту утримання дитини здійснюється в судовому порядку за правилами окремого провадження за п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України.
   Для встановлення факту утримання дитини у судовому порядку необхідно:
   1. Свідоцтво про шлюб;
   2. Свідоцтво про народження дитини дружини від першого шлюбу;
   3. Підтвердження проживання дитини з новим чоловіком та матірʼю дитини (довідка про зареєстроване місце проживання дітей, їх вітчима та їх матері або якщо вони не зареєстровані за однією адресою – акт про фактичне проживання дітей, який складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради);
   4. Акт обстежень житлових умов заявника, де зазначено, що батько/мати не бере участі у вихованні дитини.
   Крім цього, можуть знадобитись:
   1. Свідоцтво про розірвання першого шлюбу (з біологічним батьком дитини);
   2. Інші докази, що можуть свідчити про матеріальне утримання дитини:
   • квитанції про оплату приватного дитячого садочка з рахунку вітчима;
   • документи, що підтверджують дохід вітчима;
   • документи, що підтверджують відсутність доходу або малий дохід матері тощо.
   Щоправда, судова практика із вказаного питання є певною мірою суперечливою. Зокрема, суди здебільшого не визнають факт утримання дитини вітчимом, якщо відомо, що біологічний батько має можливість виконувати свої обов’язки з утримання дитини. Суди аргументують це тим, що у батька все ще залишається обов’язок з утримання дитини навіть якщо аліменти де-факто не сплачуються, а у вітчима такого зобов’язання за таких умов не виникає.
   У Вашому випадку існує ризик відмови у задоволенні заяви, зважаючи на те, що біологічний батько має можливість утримання дитини, продовжує спілкування з нею.
   Позбавлення батьківських прав біологічного батька для встановлення факту утримання вітчимом дитини не вимагається і значення не має.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Вербовецький 08.11.2023 at 09:53 | Відповіcти

  Я розлучений. Маю на руках рішення суду про те що
  Моїх двоє дітей після розлучення проживають , прописані зімною! Що мати їх не утримує а утримую я ( батько)
  На аліменти не подавав на дружину!
  Чи мобілізують мене?
  Строкової служби не проходив.
  Навчався і працював до останнього часу в ДСНС.
  Звільнився. Мав спеціальне звання прапорщик атестований пожежний рятувальник)
  ???

  • Avatar
   Потапова Лоліта 15.11.2023 at 14:49 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
   Для того, аби довести факт самостійного виховання дитини, Вам необхідно мати один із таких документів: а) рішення суду про розлучення зі встановленням місця проживання дітей; б) нотаріально посвідчений договір про участь у вихованні дитини; в) договір оренди житлового приміщення; г) довідка про осіб, що спільно проживають; д) акт обстеження житлово-побутових умов.
   Отже, керуючись чинним законодавствам, Ви не підлягатимете мобілізації, якщо в рішенні суду, яке підтверджує факт самостійного виховання дітей, визначено, що ви той, з ким проживають діти, і ви не перебуваєте повторно в шлюбі.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Остап 14.11.2023 at 12:03 | Відповіcти

  Доброго дня. Маю дитину-інваліда (1 група, підгрупа А). Життя так склалося, що з дитиною і колишньою вже дружиною фактично не проживаємо, хоча зареєстровані всі троє в одному помешканні. Офіційно утримую і дитину-інваліда і колишню дружину, згідно рішення суду і виконавчих проваджень, сплачую аліменти. Чи маю право на відстрочку від мобілізації у такому випадку? Дякую за відповідь.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 25.12.2023 at 22:45 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абзацу 5, 7 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
   • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
   • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи.
   Тобто в такому випадку Ви маєте право на відстрочку від мобілізації.
   Для підтвердження цієї підстави Вам можуть знадобитись:
   • свідоцтво про народження дитини;
   • свідоцтво про розірвання шлюбу;
   • рішення суду про призначення аліментів;
   • медичний висновок за формою № 080/о «Медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років», затвердженою Порядком видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років;
   • довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Максим 22.11.2023 at 11:52 | Відповіcти

  Доброго дня.
  Маю питання на яке не можу знайти відповідь в офіційних джерелах але впевнений, що компетентні юридичні спеціалісти точно знайдуть вирішення проблеми.
  Отже я в шлюбі, маю трьох неповнолітніх дітей (останній народився в листопаді 2020), в березні 22 виїхав з Чернігова за межі України. В травні 2023 став на консульський облік в країні ЄС, в вересні 23го мав відпустку та відвідував батьків в Україні. По закінченню відпустки під час перетину кордону вже на виїзд з України прикордонник повідомив мені, що я знаходжусь в “базі ухилянтів”, але так як в мене на руках були всі необхідні документи для перетину він мене не затримував і кордон я майже безперешкодно перетнув. Тепер дистанційно намагаюся викреслити себе з того списку.
  При зверненні мого знайомого до міського ТЦК по місцю моєї прописки (з копіями свідоцтв про народження моїх дітей та посвідчення багатодітної родини) співробітник ТЦК повідомив, що для того щоб подати заяву на відстрочку необхідно звернутися особисто мені (+ мені загрожує штраф за несвоєчасне повідомлення ТЦК про народження дитини). Я не відмовляюсь платити штраф якщо на те є підстави та згоден надати всі документи але чи не можна вирішити це дистанційно? Заяву за моїм підписом й копії моїх документів я можу відправити як поштою в паперовому вигляді так і в сканованому вигляді на email. Наскільки я пам’ятаю Закон України про звернення громадян (а заява це є не що інше як звернення) немає нічого проти електронних листів. Заздалегідь дякую за відповідь.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 30.11.2023 at 21:14 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають мобілізації військовозобов’язані, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей. Тобто, підтвердженням Вашої відстрочки від мобілізації за абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» буде свідоцтво про одруження, а також свідоцтва про народження трьох дітей.
   Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто або через засоби електронного зв’язку. Таким чином, Ви можете відправити свою заяву на відстрочку від мобілізації поштою або через засоби електронного зв’язку, але всі копії документів потрібно буде завірити у нотаріуса, щоб підстава для відстрочки була правомірною.
   Процедура подання заявки на відстрочку: 1) заява має довільну форму, в ній потрібно вказати паспортні дані заявника; 2) прохання надати відстрочку відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з зазначенням того, яка конкретно підстава була зазначена вище; 3) дата, підпис; 4) до заяви додати усі необхідні завірені копії документів у нотаріуса; 5) після цього заяву реєструють у журналі вхідної кореспонденції ТЦК та СП; 6) комісія ТЦК та СП ухвалює рішення щодо надання відстрочки; 7) особі надають виписку з книги протоколів ТЦК. У кінці на руки видають довідку про надання відстрочки від мобілізації.
   Крім цього, Ви можете видати довіреність на ім’я уповноваженої особи, яка за Вас віднесе відповідні документи до ТЦК.
   Щодо вашого штрафу можна зазначити наступне: якщо у вас є рішення суду про призначення Вам штрафу, тоді треба буде його сплатити обов’язково.
   Отже, Ви можете подати заяву до ТЦК на відстрочку від мобілізації без відвідування цього органу, але довідку про надання відстрочки від мобілізації видають особисто. Тому, дослідивши це питання на практиці, рекомендуємо особисто звернутися до ТЦК, щоб вся ця процедура була дотримана.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Инна Шаповал 25.11.2023 at 17:43 | Відповіcти

  Доброго дня ! чоловік мобілізований з червня 2022 року, є дочка від попердього шлюбу чоловіка аліменти сплачуються
  ,заборгованості немає! Ми одружені є спільна дитина , це свідоцтво про народження! У мене є син від мого першого шлюбу
  батько біологічний дитину не бачив 6 років, позбавлений батьківський прав, аліменти сплачуються половина від прожиткового мінімуму ніякої участі у житті дитини не бере! чи може мій чоловік звільнитися що на утриманні троє дітей, чи потрібно обовязково всиновлювати, отримати нове свідоцтво на прізвище теперішнього чоловіка а тоді на звільнення! Дякую

  • Avatar
   Потапова Лоліта 05.12.2023 at 17:22 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби, зокрема на підставі перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років. Отже, при подачі заяви на звільнення військовослужбовцю з відповідним рапортом необхідно буде представити докази того, що він утримує трьох дітей.
   Якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною необхідно надати документи, які б підтверджували факт утримання такої дитини:
   1) рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини;
   2) довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів тощо.
   У випадку, якщо військовий має кількох дітей від різних шлюбів або виховує та утримує дітей від попередніх шлюбів дружини, не будучи їхнім законним батьком, то для цього необхідно: рішення суду про розірвання шлюбу з першим чоловіком; довідка про осіб, що спільно проживають; рішення суду про позбавлення батьківських прав; свідоцтво про шлюб; свідоцтво про народження дитини дружини від першого шлюбу; звернутись до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.
   Для підтвердження факту утримання рідної дитини, з якою спільно проживаєте, достатньо буде подачі свідоцтва про народження дитини та свідоцтва про шлюб.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Марʼяна 27.11.2023 at 21:39 | Відповіcти

  Доброго дня ! Мій чоловік він першого шлюбу має двох неповнолітніх діток і в шлюбі зі мною одну дитину , плюс мій неповнолітній син від мого першого шлюбу . Аліменти 2 старшим чоловік сплачує справно , в більшій сумі ніж назначив суд . Принесли повістку до війська , які документи треба нести в воєнкомат ?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 01.12.2023 at 21:17 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Ваш чоловік має право на відстрочку. Згідно з абз. 4 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Для отримання відстрочки від призову потрібно подати заяву та додати до неї підтверджуючі документи. Заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку або призову.
   Документи, які необхідно пред’явити: свідоцтва про народження трьох і більше дітей. У випадку, якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною (дітьми), необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей). Наприклад, довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів, рішення суду про призначення аліментів тощо.
   З собою варто мати оригінали документів, однак до ТЦК треба надавати завірені нотаріусом копії. Оригінали слід зберігати, адже ТЦК все одно може викликати людину з відстроченням для перевірки.
   За детальнішою консультацією звертайтесь до нас на пошту: jurclinica@ukr.net.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Каріна Духоная 02.12.2023 at 12:17 | Відповіcти

  Доброго дня! Якщо у чоловіка 2 дітей від попереднього шлюбу, він розвівся, аліменти офіційно не платить, з дітьми не проживає. У нього буде 3 дитина, але ми не перебуваємо у офіційному шлюбі. Чи буде мати він відстрочку , коли народиться 3 дитина і за яких умов?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 25.12.2023 at 23:08 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Законні підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації закріплені ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
   За таких обставин можемо розглядати таку підставу як утримання особою трьох або більше дітей віком до 18 років.
   Після розірвання шлюбу за батьками зберігається обов’язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Утримання може надаватись за домовленістю між батьками дитини або за рішенням суду, у натуральній або грошовій формі, тим з батьків, хто проживає окремо від дитини (ст. 180, ч. 1-3 ст. 181 СК України).
   Тобто сплата аліментів не є єдиною формою утримання дитини. За домовленістю між батьками це можуть бути подарунки, придбання матеріальних цінностей для дитини, сплата за її лікування тощо.
   Право дитини на утримання не потребує факту реєстрації шлюбу батьків. Тобто обов’язок батьків з утримання дитини виникає навіть за їх спільного проживання або фактичних шлюбних відносин (щодо ще ненародженої дитини).
   Таким чином, головними умовами за цією підставою є наявність в особи трьох дітей до 18 років та їх перебування на утриманні в цієї особи.
   Оскільки чоловік офіційно не сплачує аліменти та не проживає разом з дітьми, то у разі, якщо він утримує їх в будь-який інший спосіб, він має це довести.
   Отже, якщо чоловіком виконується обов’язок щодо утримання 2 дітей від першого шлюбу в негрошовій (натуральній) формі та якщо виконується стосовно новонародженої дитини, то є можливість отримати відстрочку за цією підставою за наявності відповідних доказів такого утримання.
   Однак, якщо чоловік ніяким чином не утримує двох дітей від першого шлюбу, то відстрочка за цією підставою не може бути надана.
   Також не можна буде скористатися цією підставою до народження третьої дитини.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Сергій 06.12.2023 at 16:07 | Відповіcти

  Добрий день.
  Ситуація наступна, у мене з дружиною (у шлюбі) є неповнолітня дитина. Також у мене є двоє неповнолітніх дітей позашлюбом. Всі діти перебувають на моєму утриманні, але юридично це ніяк не оформлено. Чи достатньо для отримання відстрочки від мобілізації свідоцтв про народження дітей та нотаріального договору з мамою двох дітей про їх утримання, який буде укладено найближчим часом.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 11.12.2023 at 15:09 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Абз. 5 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Під неповнолітніми особами ч. 1 ст. 32 Цивільного кодексу України розуміє фізичних осіб у віці від 14 до 18 р.
   Згідно зі ст. 157 Сімейного кодексу України питання виховання та утримання дитини вирішуються батьками спільно. На підставі цієї ж статті батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.
   Тобто юридичне закріплення факту утримання батьком не є обов’язковим, однак для підтвердження такого факту слід пред’явити відповідні документи, як, наприклад, виписки з банку (бажано з указаним призначенням платежу), чеки, розписки тощо.
   Нотаріально посвідчений письмовий договір про участь у вихованні та утриманні дитини також є документом, що підтверджує факт утримання дитини.
   Отже, Ви маєте право на відстрочку згідно з чинним законодавством, однак для підтвердження факту утримання Вами трьох неповнолітніх дітей слід мати свідоцтва про народження дітей, виписки з банку (бажано з указаним призначенням платежу)/чеки/розписки, а також нотаріально посвідчений договір про участь у вихованні та утриманні дитини.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

   • Avatar
    Владислав 27.12.2023 at 23:17 | Відповіcти

    Доброго дня. Підкажіть будь ласка, в нас з дружиною є двоє дітей до 18 років, та нещодавно дізнались, що дружина вагітна, чи є це підставою відстрочки?

    • Avatar
     Потапова Лоліта 08.01.2024 at 16:53 | Відповіcти

     Вітаємо!

     З цього приводу можемо зазначити наступне:
     Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Відповідно до статті 84 Сімейного кодексу України дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності. Однак ще ненароджена дитина не може перебувати на утриманні. Тобто наразі саме вагітна дружина перебуває на утриманні чоловіка, а не дитина, яку вона виношує. Отже, факт вагітності дружини третьою дитиною не є підставою відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

     Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Сергій 19.12.2023 at 17:39 | Відповіcти

  Вітаю
  Розлучений, у розірваному шлюбі мав трьох неповнолітніх дітей.
  Які саме документи є доведенням факту того, що діти у попередньому шлюбі знаходяться на моєму утриманні?
  Як саме переконливо довести факт утримання дітей, якщо вони зі мною не проживають?
  Чи виписки з банку будуть вважатись прикордонниками достатніми документами для доведення цього факту?
  Дякую.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.01.2024 at 00:46 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до п.2-16 Правил перетинання державного кордону громадянами України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, в тому числі і чоловіки, на утриманні яких перебуває троє чи більше дітей.
   Відповідно до роз’яснення Державної прикордонної служби України щодо перетинання кордону під час правового режиму воєнного стану утримання трьох дітей і більше віком до 18 років, в тому числі і від різних шлюбів, є підставою для перетину державного кордону України під час правового режиму воєнного стану при наявності підтверджуючих документів.
   У Вашому випадку підтверджуючими документами будуть: свідоцтво про народження дітей, рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, розміру сплати таких аліментів, квитанції про переказ коштів, банківські виписки тощо. Для більш переконливого доведення факту утримання трьох і більше дітей віком до 18 років має бути зібраний повний пакет документів, зазначених вище.
   Отже, маючи певний перелік документів, можна довести факт утримання 3-х і більше дітей та на цій підставі перетнути державний кордон України під час правового режиму воєнного стану.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Тимчан Наталія 27.12.2023 at 14:51 | Відповіcти

  Доброго дня. В нас багатодітна родина, 4 неповнолітніх дітей, я б хотіла дізнатися чи може мій чоловік розраховувати на відстрочку? В мене двоє діток від попереднього шлюбу і двоє спільних. Колишній чоловік має заборгованість по сплаті аліментів, але коли ми звернулися до ТЦК за тимчасовим військовим квитком для мого чоловіка і заявою на відстрочку, з виконавчої служби почалися виплати аліментів. І в ТЦК кажуть, що не достатньо доказів на відстрочку. Підкажіть будь ласка що потрібно зробити в такому випадку. Дякую.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 10.01.2024 at 17:36 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Ваш чоловік матиме право на відстрочку від мобілізації лише у випадку, якщо буде вважатись, що він утримує дітей від попереднього шлюбу. Однак, так як Ваш колишній чоловік почав виплачувати аліменти і він є батьком дітей, то вважається, що він їх утримує.
   Тому наразі Ваш чоловік не може скористатися правом на відстрочку чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Ольга 28.12.2023 at 17:02 | Відповіcти

  Доброго вечора ,підкажіть будь ласка .Якщо чоловік усиновить моїх двох дітей (колишній позбавлений батьківських прав )і в нього є донька від попереднього шлюбу ,чи буде він вважатися багатодітним батьком ?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 10.01.2024 at 17:33 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
   Згідно з положеннями законодавства Ваш чоловік має право на посвідчення батька багатодітної сім’ї, але йому потрібно буде довести факт виховання трьох дітей.
   Згідно з ч. 1 ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Тобто, якщо чоловік усиновить Ваших дітей, то він офіційно стане для них батьком.
   Підтвердженням факту виховання доньки, який у свою чергу надасть чоловіку статус батька багатодітної родини, є відповідні положення законодавства. Так, згідно з п. 3-5 Постанови КМУ від 2 березня 2010 р. № 209 «Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї» для підтвердження відомостей про факт виховання дитини одним із батьків використовуються відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень. Тобто, якщо донька Вашого чоловіка з минулого шлюбу, то відповідно у чоловіка повинно бути судове рішення про розлучення, в якому буде зазначено про його обов’язок сплачувати аліменти, і саме це є доказом того, що він виховує доньку.
   Таким чином, підтвердивши цей факт, Ваш чоловік матиме право на отримання посвідчення батьків багатодітної сім’ї.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Ільчук 12.01.2024 at 12:47 | Відповіcти

  Доброго дня. Чи має право чоловік на виїзд за кордон , маючи троє дітей до 18 років? Діти проживають з матір’ю.Розлучений , аліменти офіційно виплачує.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 16.01.2024 at 15:41 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у п. 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
   Відповідно до абз. 4 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Так як аліменти є формою утримання дітей, і Ви не маєте заборгованостей та сплачуєте їх регулярно, тоді за наявності свідоцтв про народження трьох дітей, де Ви записані батьком, рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідки з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів Ви зможете перетнути кордон. Ці документи мають бути або оригіналами, або нотаріально завіреними копіями.
   Крім цього, Вам може знадобитися довідка з військкомату про відстрочку від мобілізації через утримання 3-х дітей. Тому якщо її немає, то варто звернутися до ТЦК та СП для отримання.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Avatar
   Kolesnik 25.01.2024 at 10:46 | Відповіcти

   Доброго дня. Я одружена, маємо з чоловіком двох неповнолітніх дітей. Крім того, з нами проживає моя донька від попереднього шлюбу, також неповнолітня. Батько старшої дитини аліменти офіційно не сплачує, але за домовленістю щомісяця дає або продукти, або гроші у розмірі 1000-1500 грн. Наша родина має статус багатодітної. Чи має право мій теперішній чоловік на відстрочку від мобілізації? Старша донька проживає зі мною весь час, участь у вихованні її батько не приймає. Так як зараз я у відпустці по догляду за дитиною до трьох років і не працюю, родину утримує мій чоловік.

   • Avatar
    Потапова Лоліта 31.01.2024 at 22:44 | Відповіcти

    Вітаємо!

    З цього приводу можемо зазначити наступне:
    Абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають 3-є і більше дітей віком до 18 років.
    Так, відповідно до Сімейного кодексу України один із подружжя може сплачувати аліменти на підставі рішення суду та договору між батьками про сплату аліментів на дитину. Однак, такий договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. Якщо між Вами та батьком старшої дитини був укладений такий договір, і він регулярно сплачує грошову суму, визначену в договорі, тоді вважається, що він утримує старшу дитину і Ваш чоловік не має права на відстрочку.
    Навіть у випадку, якщо такої письмової домовленості немає, а батько старшої дитини сплачує гроші на усній домовленості тобто без офіційного призначення аліментів, тоді вважається, що саме він утримує дитину, та Ви не зможете підтвердити той факт, що Ваш чоловік утримує трьох дітей.
    Отже, Ваш чоловік не має права на відстрочку від мобілізації, оскільки вважається, що він утримує двох дітей, бо батько старшої дитини надає грошову допомогу тобто утримує останню.

    Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Popenko 15.01.2024 at 20:48 | Відповіcти

  Доброго дня. У чоловіка є двоє дітей від попереднього шлюбу, де він сплачує аліменти. У цьому шлюбі є третя дитина, проте чоловік не проживає разом, дитину не утримує і офіційно розлучення ще немає, так як дитина маленька, на аліменти на третю дитину не подавали до суду. Чи має він право на відстрочку від мобілізації, і чи потрібні йому додаткові документи (крім свідоцтва про народження і шлюб на третю дитину, в нього лише дублікати документів, дитина прописана не за місцем прописки батька)?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 19.01.2024 at 22:05 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Підставою для надання відстрочки від мобілізації у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства або рішення суду про встановлення батьківства, свідоцтво про шлюб. Крім цього, підтвердженням утримання дітей від попереднього шлюбу буде рішення суду про призначення аліментів на утримання дітей та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості зі сплати аліментів.
   Для отримання відстрочки потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи. Ця заява подається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку або призову. Допускається подання заяви про відстрочку при отриманні повістки або при необхідності отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон.
   Варто пам’ятати, що отримати відстрочку від мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» можна лише до моменту набуття статусу військовослужбовця.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Остапчук 21.01.2024 at 17:23 | Відповіcти

  Ми з дружиною маємо двох спільних дітей і одну дитину від попереднього шлюбу дружини офіційно в шлюбі батько дитини загинув на війні відповідно дитина від попереднього шлюбу дружини отримує свою частку допомоги від Держави з зв’язку зі смертю військового є свідоцтво про смерть проживаємо всі разом але я маю інше місце реєстрації чи маю право на отримання відстрочки,і які документи потрібні?

 • Avatar
  Рачківська Оксана 04.02.2024 at 01:52 | Відповіcти

  Доброго вечора. Чи має чоловік відстрочку в такій ситуації. Має троє не повнолітніх дітей. Двоє в шлюбі, а одна позашлюбна. Всі записані на нього. На аліменти не подавали. Усні домовленості. Виплати перераховуємо. Одна дитина з мамою перебуває закордоном. Як нотаріально завірити аліменти? Строк дії маминої карти за кордоном вичерпаний, перераховуєм бабушці яка також з ними.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 09.02.2024 at 01:17 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Згідно з абз. 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тобто необхідно довести саме факт утримання.
   Що стосується спільних дітей, то зазвичай достатньо надати свідоцтво про народження із зазначенням батьківства.
   В іншому випадку береться до уваги, що відповідно до положень Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а спосіб виконання цього обов’язку може бути визначено або за домовленістю сторін, або за рішенням суду. Усна домовленість між батьками або ж нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину є добровільним (досудовим) способом отримання аліментів і може бути визнаним фактом утримання.
   Для доведення факту утримання законодавством не встановлено обмежень. Це можуть бути відповідні квитанції, чеки та інші документи, які б підтверджували те, що грошове забезпечення дітей здійснювалося. Тобто для доведення утримання неповнолітньої дитини, яка не є спільною, потрібні наступні документи:
   • свідоцтво про народження дитини;
   • рішення суду про розірвання шлюбу;
   • чеки, квитанції та інші платіжні документи за придбання продуктів, одягу, оплату послуг для дитини;
   • копії витягів про оплату комунальних послуг за місцем проживання дитини;
   • інші документи за рішенням батька (квитки на проїзд, чеки гуртків тощо).

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Руслан 09.02.2024 at 15:21 | Відповіcти

  3 дітей. Старшій виповнилось 18 років але вона являється студенткою університету на денному навчанні. Чи може бути якась відстрочка ?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 12.02.2024 at 18:52 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Згідно з ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
   Проте чинне законодавство України не містить вказівки щодо відстрочки або звільнення з військової служби жінок та чоловіків, які виховують повнолітніх дітей, тому підстав для відстрочки у Вашому випадку немає, а норми вищезгаданих статей поширюються лише на тих осіб, які утримують неповнолітніх дітей, незважаючи на можливе утримання повнолітніх.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Кириленко 10.02.2024 at 17:29 | Відповіcти

  Доброго дня. У мене була заборгованість по аліментах від 1 шлюбу (у нас від першого шлюбу 2 дітей) З колишньою дружиною все вирішили усно,вона забрала виконавче впровадження з виконавчої. Зараз у другому шлюбі є дитина. Чи мають мені надати відстрочку,якщо я офіційно аліменти їй до забирання єю виконавчого листа платив не в повному обсязі? Відповідно зараз боргів ніких немає

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.02.2024 at 16:51 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Ви будете мати право на відстрочку від мобілізації, однак для цього необхідно подати заяву про відстрочку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку та додати до неї документи, які підтверджують наявність такого права.
   Для того, аби довести факт того, що на Вашому утриманні перебуває спільна дитина, достатньо мати свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства та свідоцтво про шлюб.
   Усна домовленість між батьками або ж нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину є добровільним (досудовим) способом отримання аліментів, отже, може бути визнаний фактом утримання.
   Для доведення утримання неповнолітніх дітей, які не є спільними, потрібні наступні документи: свідоцтво про народження дитини, рішення суду про розірвання шлюбу, чеки, квитанції та інші платіжні документи за придбання продуктів, одягу, оплату послуг для дитини, копії витягів про оплату комунальних послуг за місцем проживання дитини, інші документи за рішенням батька (квитки на проїзд, чеки гуртків тощо). Крім того, бажано додати ще заяву дружини щодо факту відсутності Вашої заборгованості зі сплати аліментів.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Вадим 10.02.2024 at 19:39 | Відповіcти

  З колишньою дружиною 2 дітей. Після розлучення суд присудив аліменти. Через не вчасну сплату утворився борг і виконавча служба блокувала рахунки. Після усної домовленості колишня дружина забрала виконавчі листи,рахунки розблокували. Зараз даю кошти на руки. Наразі одружився з іншою жінкою і у нас є спільна дитина.Чи маю я в такому випадку право на відстрочку?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 22.02.2024 at 14:54 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тобто необхідно довести саме факт утримання.
   Щодо спільних дітей – достатньо надати свідоцтво про народження із зазначенням батьківства та свідоцтво про шлюб.
   В іншому випадку береться до уваги, що відповідно до положень Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а спосіб виконання цього обов’язку може бути визначено або за домовленістю сторін, або за рішенням суду.
   Усна домовленість між батьками або ж нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину є добровільним (досудовим) способом отримання аліментів, отже, може бути визнаним фактом утримання.
   Крім того, бажано додати ще заяву дружини щодо факту відсутності Вашої заборгованості зі сплати аліментів.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Наталія 12.02.2024 at 18:07 | Відповіcти

  Якщо людина вже за кордоном, виїхала як чоловік дружини інваліда, чи треба зараз оформлювати відстрочку? І як?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 17.02.2024 at 22:30 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Якщо цей чоловік планує повернутися на територію України, то йому потрібно буде оформити відстрочку від мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, за умови, що його дружина із числа осіб з інвалідністю і не має інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону її утримувати (детальніший перелік підстав для отримання відстрочки від мобілізації можете побачити в ст. 23 вищевказаного Закону).
   Щоб отримати відстрочку цьому чоловіку потрібно подати заяву про відстрочку до ТЦК та СП від призову та надати документи, які підтверджували б наявність однієї з підстав, передбаченої ст. 23.
   Варто зазначити, що законодавством не передбачено чіткого переліку документів, які необхідно подати для отримання відстрочки. У цьому випадку потрібно буде прикріпити нотаріально завірені копії свідоцтва про шлюб, довідки до акта огляду МСЕК та пенсійного посвідчення дружини.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Олександр 19.02.2024 at 13:40 | Відповіcти

  Добрий день,скажіть будь ласка як підтвердити факт утримання 3 дітей? Я багатодітний батько є відповідне посвідчення,1 дитина від мене 2 дитини від першого шлюбу жінки(вона розведена і першого чоловіка позбави батьківських прав).Куди звертатися та з якими документами?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 23.02.2024 at 21:59 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Таким чином, визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей. При цьому важливо довести, що рідний батько дітей не утримує їх, адже особа, позбавлена батьківських прав, згідно з ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України (далі – СК України) не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.
   Для підтвердження цього факту необхідно звернутись до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.
   Якщо Ви вже в шлюбі з жінкою, у якої є діти від попереднього шлюбу, це передбачає зобов’язання забезпечувати утримання її дітей, особливо якщо вони проживають разом з Вами і відсутнє рішення суду чи органу опіки щодо місця проживання дитини з батьком.
   Не потрібно надавати додаткове підтвердження утримання Вашої спільної дитини, оскільки наявність свідоцтва про шлюб та народження дитини вважається достатнім підтвердженням факту утримання згідно з нормами Сімейного кодексу України.
   Щоб довести факт утримання Вами дітей від попереднього шлюбу дружини слід надати такі документи:
   1. Свідоцтво про шлюб
   2. Свідоцтво про народження дитини дружини від першого шлюбу
   3. Підтвердження проживання дитини з Вами та матірʼю дитини (довідка про зареєстроване місце проживання дітей, їх вітчима та їх матері) або у разі, якщо не зареєстровані за однією адресою, – акт про фактичне проживання дітей, що складений комісією відповідної сільської, селищної, міської ради.
   4. Рішення суду про позбавлення біологічного батька дитини батьківських прав.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Андрій 20.02.2024 at 15:49 | Відповіcти

  Вітаю.
  У мене двоє рідних неповнолітніх дітей із дружиною перебувають за кордоном. Зараз за кордоном народилася моя третя дитина. Для отримання відстрочки мені обов’язково потрібно доводити факт утримання дітей? І, якщо необхідно, то як це зробити, тому що я передав кошти разом із ними готівкою. До 2014 року проживали разом. Після 2014 року переселенці, проживали разом. З 2022 року виїхали за кордон. Навесні 2023 року приїжджали до мене в Україну оформляти документи і повернулися за кордон.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 27.02.2024 at 22:42 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Оскільки Ви є батьком трьох неповнолітніх дітей, то Ви можете скористатись цією підставою для отримання відстрочки.
   Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
   Згідно з абз. 1 п. 75 Постанови КМУ № 352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» (далі – Постанова КМУ № 352) призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися, до якої повинен додати документи, що підтверджують це право. Абз. 6 п. 75 Постанови КМУ № 352 зазначено, що підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення факту батьківства призовника. Тобто для підтвердження утримання 3 дітей необхідно надати їх свідоцтва про народження.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Олександр 20.02.2024 at 20:18 | Відповіcти

  Добрий вечір.
  Моя ситуація.
  У нас з дружиною троє неповнолітніх дітей.
  Брак зареєстрований.
  Перша дитина моя від першого шлюбу проживає з нами. Є рішення суду про сплату аліментів. Аліменти сплачує вчасно.
  Друга дитина від першого шлюбу дружини. Є рішення суду про сплату аліментів. Аліменти сплачує вчасно.
  Третя дитина наша спільна, зараз їй тільки один рік.
  Дружина перебуває в декретній відпустці.
  Всі проживаємо за однією адресою.
  Маємо посвідчення батьків багатодітної сім’ї.
  Чи маю я право на відстрочку. І якщо так, то які документи міні потрібно підготовити?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 27.02.2024 at 00:26 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Згідно з абз.4 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Відстрочка не надається автоматично. Для її отримання необхідно подати заяву та прикріпити до неї підтверджуючі документи.
   Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства (абз.5 п.75 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. №352).
   Щодо утримання рідних дітей при розлученні батьків та утримання нерідних батькові дітей при спільному проживанні з матір’ю, зокрема другої дитини (дружини від її першого шлюбу).
   Якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. У цій ситуації чоловік не буде визнаний тим, хто утримує трьох дітей і норма статті 268 СК України стосовно обов’язку мачухи та вітчима утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, не застосовуватиметься. Однак, якщо аліменти дітям не надходять або біологічний батько дітей помер, то у такому випадку чоловік має право скористатися відстрочкою з військової служби як такий, що має на утриманні трьох дітей.
   Тобто Ви маєте довести факт саме утримання. Якщо своїй дитині від першого шлюбу Ви платите аліменти, то дитина дружини має з Вами проживати (що підтверджує довідка про зареєстрованих осіб), їй має НЕ платити аліменти її рідний батько, Ви маєте перебувати у шлюбі з її матір’ю.
   Однак, оскільки дитині дружини від її першого шлюбу сплачує аліменти її рідний батько, то констатуємо факт того, що вона перебуває на утриманні не вітчима, а рідного батька, що і є перепоною в отриманні відстрочки.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Оксана 21.02.2024 at 13:45 | Відповіcти

  Вітаю, підкажіть якщо чоловік батько трьох неповнолітніх дітей з громадянством іншої країни чи може він тут скористатися відстрочкою від мобілізації?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 27.02.2024 at 00:19 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тобто відсутня вказівка на те, що діти мають бути з українським громадянством.
   Варто зазначити, якщо чоловік не підлягає призову під час мобілізації відповідно до закону, це не означає, що у нього автоматично є відстрочка, а для її отримання потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи.
   Призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися, до якої повинен додати документи, що підтверджують це право (абз.1 п.75 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. №352 (далі – Постанова)).
   Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства (абз.5 п.75 Постанови).
   Отже, враховуючи усі вищенаведені норми законодавства, діти не повинні обов’язково мати громадянство України для того, щоб чоловік зміг скористатись правом відстрочки від мобілізації.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Удод 23.02.2024 at 16:23 | Відповіcти

  Добрий день. Підкажіть будь ласка, в мене є дитина від першого шлюбу (12 років), на аліменти я не подавала, чоловік колишній їх не платить, з дитиною не спілкується взагалі і не утримує. Батьки колишнього чоловіка дають просто кожного місяця гроші на онуку. В теперішньому шлюбі є спільна дитина, моя дитина утримується моїм теперішнім чоловіком. Від першого шлюбу у чоловіка є дитина. а аліменти колишня дружина не подавала. Але чоловік кожного місяця кидає на карточку гроші, спілкується з донькою. Що треба для того, щоб у теперішнього чоловіка була відстрочка від мобілізації? Дякую

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.02.2024 at 16:46 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Однак навіть якщо Ви не подавали на аліменти, але біологічний батько сплачує певні кошти (наприклад, через своїх батьків) або будь-яким іншим чином утримує дитину, то Ваш чоловік не матиме права на відстрочку.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Віталій 27.02.2024 at 10:15 | Відповіcти

  Вітаю
  У мене 3 дітей
  2є в теперешньому шлюбі (7 та 16 років) і одна від попереднього шлюбу, 21 рік, навчається на стаціонарі, перебуває на моєму утриманні
  Чи маю я право оформити багатодітну родину?
  Чи маю я право на відстрочку від мобілізації?
  Дякую

  • Avatar
   Потапова Лоліта 04.03.2024 at 16:45 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Згідно з абз.4 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Тобто за цією підставою Ви не маєте права на відстрочку від мобілізації, адже у Вас лише двоє неповнолітніх дітей.
   Щодо другого питання. Згідно із Законом України «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
   Тобто стаціонарна (денна) форма навчання Вашої 21-річної дитини відповідає вимогам закону, але Ви маєте право на оформлення статусу багатодітної родини (шляхом оформлення відповідного посвідчення багатодітної родини у відповідному відділені ЦНАП протягом 10 днів з дати подання заяви) лише у тому випадку, якщо дитина від попереднього шлюбу проживає разом з новою сімʼєю (Вами, Вашою дружиною, двома дітьми від теперішнього шлюбу).

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Луцків 04.03.2024 at 11:31 | Відповіcти

  Чи має право діючий військовослужбпвець багатодітний батько не приймати участь в бойових діях???

  • Avatar
   Потапова Лоліта 10.03.2024 at 22:33 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Згідно з чинним законодавством України багатодітні батьки, які мають троє і більше дітей віком до 18 років, мають право на звільнення з військової служби за сімейними обставинами. Це право передбачено п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
   Відповідно до п. 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яке затверджено Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 р., військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають за командою рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення.
   Документи, що підтверджують підстави для звільнення з військової служби за сімейними обставинами, – це документи, які підтверджують сімейний стан (свідоцтво про народження, про шлюб, паспорт військовослужбовця, його дружини тощо).
   Законом не передбачена така підстава для невиконання або неучасті в бойових діях, як наявність 3-х і більше дітей. Це є лише підставою для звільнення (чи відстрочки) з військової служби, але не для невиконання наказів.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Інна 08.03.2024 at 13:48 | Відповіcти

  Добрий день,підкажіть будь-ласка,брат перебуває в шлюбі у нього двоє неповнолітніх дітей, від першого шлюбу неповнолітня дитина(позбавлений батьківських прав),але сплачує аліменти своєчасно.Чи має право на відстрочку від мобілізації?Дякую

  • Avatar
   Потапова Лоліта 15.03.2024 at 00:42 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Однак Ваш брат не може мати відстрочку, адже офіційно він має лише двох неповнолітніх дітей.
   Що стосується дитини від першого шлюбу, то відповідно до ч. 1 ст. 166 СК України особа, що була позбавлена батьківських прав, втрачає права на пільги та інші права, засновані на спорідненості з дитиною, тобто і право на відстрочку.
   Що стосується сплати аліментів, то згідно з ч. 2 ст. 166 СК України Ваш брат, хоч і позбавлений батьківських прав, але він не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Андрій 12.03.2024 at 19:39 | Відповіcти

  12.03.2024 AT 19:37 | Відповіcти

  Доброго дня. Прошу надати відповідь. Був у шлюбі де народилося 3 дітей,потім розвелись і було рішення суду про сплату аліментів. Аліменти сплачувалися не вчасно,в наслідок чого утворилася пеня,заарештовані рахунки. Аліменти сплачувалися за виконавчим документом з заробітної плати.Потім Колишня дружина вирішила забрати всі виконавчі листи,щоб у мене була можливість знайти більш оплачувану роботу. Листи дружина з виконавчої служби забрала,офіційно боргів немає. Я три місяці перечисляю аліменти їй на карту. Питання
  Чи маю я право в такому випадку на відстрочку за Утриманням 3 дітей.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 01.04.2024 at 15:36 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Ви будете мати право на відстрочку від мобілізації, однак для цього необхідно подати заяву про відстрочку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку та додати до неї документи, які підтверджують наявність такого права.
   Для доведення утримання неповнолітніх дітей потрібні наступні документи: свідоцтво про народження дитей із зазначенням батьківства, рішення суду про розірвання шлюбу, чеки, квитанції банківських переказів та інші платіжні документи за придбання продуктів, одягу, оплату послуг для дітей, копії витягів про оплату комунальних послуг за місцем проживання дітей, інші документи за рішенням батька (квитки на проїзд, чеки гуртків тощо). Крім того, бажано додати ще заяву дружини щодо факту відсутності Вашої заборгованості зі сплати аліментів та довідку з виконавчої служби про закриття виконавчого провадження.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Яворський 16.03.2024 at 22:05 | Відповіcти

  Доброго дня, Я розведений в шлюбі були народжені троє дітей. З жінкою є підписаний і нотаріально завірений договір про добровліьну сплату аліментів. І я щомісяця оплачую цю суму. Чи буде цього достатньо для відсрочки, і які документи з собою варто брати в воєнкомат?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 21.03.2024 at 11:37 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» однією з підстав для відстрочки є перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
   Ви будете мати право на відстрочку від мобілізації, однак для цього необхідно подати заяву про відстрочку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку та додати до неї документи, які підтверджують наявність такого права.
   У Вашому випадку підтвердженням утримання будуть наступні документи: свідоцтва про народження дітей із зазначенням батьківства, рішення суду про розірвання шлюбу, підписаний і нотаріально засвідчений договір про добровільну сплату аліментів, банківські чеки, квитанції (за наявності).

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Василь 26.03.2024 at 16:39 | Відповіcти

  Доброго дня.
  Підкажіть якщо у мене є 3 неповнолітніх дітей, як правильно сформувати пакет документів на відстрочку від мобілізації за сімейними обставинами. Син 8 років від першого шлюбу, є Рішення суду про елементи але дружина його не подавала у виконавчу службу бо я сумлінно забезпечую дитину фінансово та всім іншим, але виконавча служба не може надати довідку про відсутність заборгованості по аліментах оскільки не має заяви першої жінки про виконавче провадження. Також 2 доньок (7 років, народжена в Польщі та 8 місяців народжена в Україні) маю від другої жінки, розписались ми цього року, всі діти по документах на мені, але прописаний я за іншою адресою остільки у дружини є будинок де приписані доньки і я давав дозвіл на це, а у мене квартира в іншому місті де я прописаний. Який правильний перелік документів потрібно подати з Заявою про відстрочку до ТЦК у моєму випадку, хочу направити їх заказним листом укр. пошти з описом вкладених документів, та кур’єрською доставкою. Повістки не отримував, але дані в ТЦК теж не оновлював це з років 19, зараз мені 35, попередньо хочу надіслати їм лист з заявою, чи у цьому не має сенсу якшо у мене не оновленні облікові дані, прийти до ТЦК з нотаріально завіреними копіями документів?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 01.04.2024 at 15:40 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Абз.4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Ви будете мати право на відстрочку від мобілізації, однак для цього необхідно подати заяву про відстрочку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку та додати до неї документи, які підтверджують наявність такого права.
   Для підтвердження утримання дитини від першого шлюбу необхідно надати: свідоцтво про народження дитини, рішення суду про розірвання шлюбу та виписку з банку про рух коштів (погодженої суми аліментів) на рахунок дружини. Крім того, бажано додати ще заяву дружини щодо факту відсутності Вашої заборгованості зі сплати аліментів.
   Для підтвердження утримання дітей у чинному шлюбі необхідно надати: свідоцтва про народження дітей, свідоцтво про шлюб та додатково докази утримання дітей (квитанції, чеки щодо утримання дітей, заяву дружини про підтвердження факту догляду та утримання дітей).
   Спершу Вам треба зробити по 2 копії кожного документу та завірити їх нотаріально. Один пакет документів треба направити цінним листом на пошту ТЦК. Скоріш за все, відповідь буде стандартною, що Ви зобов’язані з’явитися у ТЦК для оновлення даних. Тому при відвідуванні Вами ТЦК візьміть другий пакет документів. Під час візиту до ТЦК варто повідомити осіб, які будуть приймати документи, що у Вас є право на відстрочку, та зазначити, що Ви вже направили поштою всі необхідні документи. Проте друга копія документів у вас завжди має бути з собою.
   З урахуванням того, що Ви давно не оновлювали дані, ТЦК та СП можуть зобов’язати Вас пройти ВЛК для отримання довідки, адже повторний медогляд проводитися кожні 5 років.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Ольга 10.04.2024 at 13:43 | Відповіcти

  Доброго дня! Наступна ситуація ми с чоловіком в шлюбі в нього є донька від першого шлюбу ( сплачує офіційно аліменти) є спільна донька , та мій син від першого шлюбу ( на аліменти не подавала). Після подачі документів у військомат повернули на доопрацювання оскільки потрібно довести утримання саме мого сина( вважають що аліменти можуть просто надходити на картку по домовленості) . З документів надали ( документи з ЖЕК про склад сім’ї та факту сумісного проживання, свідоцтво про шлюб) Які ще можна надати документи щоб комісія до кінця погодила відстрочку , оскільки Юрист військомату не може визначити що потрібно

  • Avatar
   Потапова Лоліта 18.04.2024 at 17:49 | Відповіcти

   Вітаємо!

   З цього приводу можемо зазначити наступне:
   Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону Україну «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
   Згідно зі ст. 180 Сімейного кодексу України (далі – СК України) батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Ч. 1 ст. 181 СК України визначено, що способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
   З цього вбачається, що Ваш чоловік матиме право на відстрочку на підставі утримання трьох неповнолітніх дітей, але лише за умови, якщо доведе, що саме він утримує Вашого сина від першого шлюбу, а Ваш колишній чоловік жодним чином не бере участі в утриманні дитини. Вважаємо, що доречно доводити факт утримання у судовому порядку, оскільки, якщо Ви не подавали на аліменти, то вважається, що біологічний батько сплачує їх на добровільній основі, а, отже, є спір і тільки суд може встановити істину на підставі тих доказів, які Ви додасте до заяви.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *