Наслідки порушення правил безпеки при виконанні робіт із підвищеною небезпекою

Наслідки порушення правил безпеки при виконанні робіт із підвищеною небезпекою

Підвищеною небезпекою характеризуються більшість робіт, які виконуються на виробництві, оскільки ймовірність настання небезпечних наслідків при їх виконанні набагато вища. Особливої актуальності це набуває у сьогоднішніх реаліях, коли відповідні служби змушені ліквідовувати наслідки атак окупантів, досить часто не дивлячись на встановлені правила безпеки. Тому, виникає питання стосовно наслідків робіт із порушенням встановлених законодавством правил. Відповідно, виникає необхідність у проведенні законодавчого аналізу цього питання.

Робота з підвищеною небезпекою – робота в умовах впливу небезпечних факторів і факторів важкості та напруженості режиму служби або така, де є потреба в професійному доборі, чи пов’язана з обслуговуванням, управлінням, експлуатацією, застосуванням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, військової техніки та інших матеріально-технічних засобів, а також із виготовлення обладнання військового (спеціального) призначення, що характеризується підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров’ю, майну, довкіллю (Положення про порядок проведення навчання з питань охорони праці та безпечного ведення робіт співробітників і розробку інструкцій в Службі безпеки України). Важливе значення має характер робіт і правил, які порушуються. Ці правила стосуються не загальних правил охорони праці, які поширюються на всі види виробничої діяльності, а лише тих окремих правил, що стосуються певних видів робіт.

Таким чином, роботи з підвищеною небезпекою – це роботи, що містять підвищену вірогідність спричинення шкоди потерпілим, виконання яких урегульовано спеціальними правилами  (газонебезпечні, підземні роботи на шахтах та рудниках, водолазні та ін.). Відповідно до абз.5 ст. 33 Закону України «Про охорону праці» перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з нагляду за охороною праці. Зокрема, такий перелік затверджено Наказом державного комітету з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 р. № 15. Цей перелік містить 137 видів робіт з підвищеною небезпекою. Інший перелік видів робіт підвищеної небезпеки прийнятий постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 р., що містить вже 54 види таких робіт, поділених на дві групи (А і Б) та застосовується для надання дозволів на виконання робіт із підвищеною небезпекою та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Порушення вимог законодавчих актів щодо охорони праці кваліфікуються за Кримінальним кодексом України (далі – КК України). За ч.1 ст.271 КК України порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, – карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк. Частина друга цієї статті встановлює покарання за те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки у вигляді виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого.

Потерпілими від таких кримінальних правопорушень можуть бути будь-які особи: як учасники виробничого процесу (робітники і службовці підприємства, де виконуються роботи з підвищеною небезпекою), так і інші особи, включаючи тих, що не мають ніякого відношення до такого виробництва.

Варто зазначити, що не можуть відповідати за порушення вимог законодавства за статтею 271 КК України працівники, які не мають повноважень посадових осіб. У певних випадках відповідальність таких працівників настає за статтями, які стосуються злочинів проти життя та здоров’я особи (ст.119, 128 КК України).

Ще однією статтею, якою регулюється настання відповідальності за порушення правил безпеки при виконанні робіт із підвищеною небезпекою, є стаття 272 КК України. Так, порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримуватись, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, є кримінально караним злочином за частиною першою цієї ж статті цього ж Кодексу. Нею передбачено відповідальність у вигляді штрафу від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. Частина друга цієї ж статті встановлює відповідальність за загибель людини чи інші тяжкі наслідки, створені такими діями, у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Так, під загибеллю людей мається на увазі загибель однієї або кількох осіб. До інших тяжких наслідків належать випадки заподіяння тяжких тілесних ушкоджень хоча б одній людині, середньої тяжкості тілесних ушкоджень двом і більше особам, шкоди у великих розмірах підприємству,установі, організації чи громадянам, а також тривалий простій підприємств, цехів або їх виробничих дільниць.

Крім того, кримінальне законодавство зазначає, що порушення вимог законодавства про охорону праці на виробництві може мати місце не тільки на підприємстві або в установі, які проводять діяльність, пов’язану безпосередньо зі створенням продукції, але й там, де будь-яка діяльність підприємства ведеться із застосуванням праці людини.

Отже, з характеру робіт із підвищеною небезпекою слідує, що за звичайного перебігу обставин уже створюється певна загроза для оточуючих, яка досить часто є реальною, тому, за такі дії КК України встановлюється кримінальна відповідальність, а тяжкість покарання залежить від ступеня суспільної небезпечності наслідків, створених відповідними діями певної категорії працівників. Відповідно, слід чітко диференціювати настання наслідків щодо їх тяжкості, точно визначати кількісну величину майнової шкоди, що може бути заподіяна таким злочином, та притягати до кримінальної відповідальності лише з урахуванням усіх вищезазначених факторів, аби встановити найбільш справедливе покарання.

Приклад судової практики можна переглянути за посиланням.

Ключові слова: правила безпеки, підвищена небезпека, виконання робіт, кримінальна відповідальність, наслідки, покарання.

Автор: Росомаха Злата

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

1 543 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *