Наслідки приєднання України до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін звітами в розрізі країн (CbC)

Наслідки приєднання України до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін звітами в розрізі країн (CbC)

У зв’язку із маніпуляціями з трансфертними цінами, а саме завищенням при імпорті та заниженням при експорті, може відбуватися виведення прибутку з-під оподаткування в Україні. Ця співпраця обумовлена відкритим характером національної економіки, де велика кількість операцій проходять за непрямими контрактами через посередників у юрисдикціях із низькими податками.

Декілька років тому був встановлений контроль трансфертного ціноутворення, в результаті чого податкові органи України розпочали ретельніше моніторити зовнішньоторговельні ціни. Досить популярною була маніпуляція з вартістю маркетингових, страхових і консалтингових послуг. Податкова служба України в тих випадках мала визначати розподіл активів, ризиків і функцій між сторонами угоди, щоб оцінити справедливість розподілу прибутку. Це означало, що податкова служба мала володіти значним обсягом інформації з інших країн.

Конвенція про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах  (далі – Конвенція) є важливим інструментом міжнародного обміну податковою інформацією. Відповідно до неї передбачено три види міжнародного обміну податковою інформацією

– на прохання;

– спонтанний; 

– автоматичний. 

Ця Конвенція лягла в основу подальшої розробки всіх міжнародних інструментів автоматичного обміну податковою інформацією. 

У 2017 році Україна приєдналась до Програми розширеного співробітництва щодо BEPS (англ. Base Erosion and Profit Shifting, далі — BEPS). Ця програма була спеціально створена ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку) для країн, які не є членами організації. Україна разом із іншими країнами взяла на себе зобов’язання імплементувати мінімальний стандарт Плану BEPS – 4 з 15 кроків. Одним із них є Крок № 13 щодо запровадження глобального формату звітності з трансфертного ціноутворення про міжнародну структуру груп компаній із річним консолідованим доходом понад 750 млн євро – Country-by-Country Reporting або скорочено CbC.

Для налагодження міжнародного автоматичного обміну податковою інформацією Україна Державна податкова служба мала підписати 2 міжнародні угоди: Багатосторонню угоду компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information, MCAA CRS) та Багатосторонню угоду компетентних органів про обмін звітами CbC (MCAA CbC).

3 листопада 2022 року Державна податкова служба за підтримки Міністерства фінансів приєдналася до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін звітами у розрізі країн (CbC). До цієї угоди приєдналося вже 90 країн, а це свідчить про дієвість. 

Підсумовуючи, варто зазначити, що приєднання України до угоди CbC дає змогу здійснювати збір відповідної інформації та щорічно на автоматичній основі обмінюватись звітами в розрізі країн між юрисдикціями, в яких зареєстровано учасника міжнародної групи компаній. А також між юрисдикціями, в яких міжнародна група компаній здійснює свою діяльність, що містить інформацію стосовно загальної суми доходів (виручки) за фінансовий рік, суми прибутку (збитку) за фінансовий рік, сум нарахованого та сплаченого податку на прибуток підприємств, розміру статутного капіталу, чисельності працівників за фінансовий рік тощо.

Ключові слова: багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін звітами в розрізі країн, Державна податкова служба України, міжнародний автоматичний обмін.

Автор: Куц Катерина

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

446 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *