Окремі аспекти щодо оновлення валютного регулювання для громадян та бізнесу

Окремі аспекти щодо оновлення валютного регулювання для громадян та бізнесу

Із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні Правлінням Національного банку України було прийнято Постанову №18 від 24.02.2022 року “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану”, що регулює найважливіші питання діяльності банків. Фінансові правовідносини є досить динамічними, що потребує своєчасного внесення змін до законодавства. У цій статті буде проаналізовано останні зміни, внесені Постановою Правління Національного банку України №211 від 29.09.2022 року.

Продаж банками безготівкової іноземної валюти громадянам:

Так, з 1 жовтня 2022 року підвищено ліміт на продаж банками безготівкової іноземної валюти фізичним особам. Якщо раніше одна фізична особа протягом календарного місяця могла придбати іноземної валюти на суму не більше 50 тисяч гривень в еквіваленті, з подальшим розміщенням цієї валюти у цьому банку на умовах строкового вкладу, то зараз ліміт становить 100 тисяч гривень в еквіваленті. Норма про розміщення придбаних коштів на вкладному (депозитному) рахунку в банку на строк не менше трьох календарних місяців не змінилася.

На думку спеціалістів Національного банку України такі зміни допоможуть підвищити попит серед населення саме на безготівкову валюту, бо у цьому випадку банками пропонується більш вигідний курс і відповідні операції є більш безпечними.

Норма про дозвіл банкам продавати безготівкову валюту громадянам була введена Національним банком 21 липня 2022 року, але не всі банки одразу скористалися цим дозволом.

Переказ бізнесом іноземної валюти за кордон за рахунок наявної валюти для утримання власних підрозділів:

Національний банк України дозволив підприємствам здійснювати перекази на рахунки їхніх підрозділів і філій за кордоном з урахуванням певних умов. Зокрема:

– такі перекази дозволені лише для утримання відповідних філій чи підрозділів;

– щомісячний обсяг переказів не має перевищувати четвертої частини від загальної суми коштів, яку бізнес переказав у 2021 році за кордон для утримання його підрозділів;

– перекази мають здійснюватися за рахунок наявної в бізнесу власної іноземної валюти.

У цьому контексті термін “власні кошти в іноземній валюті” означає, що такі кошти не були куплені, залучені у формі кредиту або позики.

Вважається, що таке послаблення обмежень допоможе українському бізнесу у просуванні власних товарів на зовнішніх ринках.

Перекази з гривневих платіжних карток на картки іноземних банків:

Ця підтема, ймовірно, є найцікавішою для населення, бо Національний банк з 5 жовтня повертає заборону на Р2Р-перекази (person-to-person) з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.

Надання такого дозволу у квітні 2022 року дало можливість українцям, що залишилися в Україні, підтримати рідних, які виїхали за кордон. Водночас, наразі ризики використання цього інструменту, з метою обходу обмежень на купівлю валюти, збільшуються. Отже, такий захід сприятиме захисту міжнародних резервів України, які є важливими, зокрема, для безперебійної роботи економіки та для здійснення оборонних закупівель.

Крім того, українці й надалі матимуть змогу переказувати кошти за кордон для оплати навчання (на рахунки навчальних закладів), лікування, транспортування хворих, витрат, пов’язаних зі смертю, а також для сплати аліментів. Національний банк також врахував запити громадян і дозволив із 01 жовтня переказувати кошти за кордон для оплати навчання на рахунок юридичної особи-нерезидента, яка, відповідно до наданих навчальним закладом повноважень, здійснює приймання коштів.

Можливо зазначити, що, незважаючи на цю заборону, громадяни можуть переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків, незалежно від країни фактичного перебування клієнта.

Валютний нагляд при ввезенні гуманітарної допомоги в Україну:

Національний банк України впроваджує з 01 жовтня додаткові підстави для завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями з імпорту продукції, яка ввозиться в Україну як гуманітарна допомога.

Національний банк України визначив перелік документів, що дають змогу банкам завершити валютний нагляд за такими імпортними операціями. Серед них, зокрема: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, а також документи, що підтверджують передавання або одержання ввезеної гуманітарної допомоги її отримувачем.

Такі дії мають полегшити діяльність для співробітників благодійних фондів, які займаються питаннями доставки в Україну гуманітарних вантажів.

Загалом, за даними Національного банку України, такі зміни допоможуть зменшити попит у готівковому сегменті валютного ринку шляхом послаблення регулювання у безготівковому сегменті, а також вони сприятимуть захисту міжнародних резервів.

Ключові слова: Національний банк, НБУ, валютні обмеження, заборона на Р2Р-перекази.

Автор: Сич Валерія

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

261 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *