Призначення військовослужбовцям грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю

Призначення військовослужбовцям грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю

Українські військові кожного дня, ризикуючи власним життям, охороняють наш спокій і майбутнє нашої країни, але на фронті вони отримують тяжкі поранення і потребують додаткової допомоги. Тому питання оформлення одноразової грошової допомоги захисникам України є досить актуальним.

Відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, військовозобов’язані, резервісти, які отримали поранення (травми, контузію, каліцтво) або захворювання під час виконання обов’язків військової служби, мають право на встановлення групи інвалідності та виплату одноразової грошової допомоги. Також, отримати грошову допомогу можуть особи, звільнені з військової служби, які встановили інвалідність не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення з військової служби.

Слід зазначити у цьому аспекті, що одноразова грошова допомога полягає у компенсаційній виплаті, яка гарантується Державою у разі настання певних незворотних негативних наслідків для здоров’я військовослужбовців.

 Розмір одноразової грошової допомоги: 

У випадку встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (зокрема, контузії, травми або каліцтва) або захворювання, отриманого у зв’язку із виконанням обов’язків військової служби, у тому числі після звільнення з такої служби, встановлюється:

– за 1 групу інвалідності – 992 400 гривень (400-кратний прожитковий мінімум);

– за 2 групу інвалідності  – 744 300 гривень (300-кратний прожитковий мінімум);

– за 3 групу інвалідності  – 620 250 гривень (250-кратний прожитковий мінімум).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у разі встановлення вище зазначеного не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце у період проходження зазначеної служби, у розмірі кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року: 

–  за  1 групу  –  297 720 гривень (120-кратний прожитковий мінімум);

–  за 2 групу –  223 290 гривень (90-кратний  прожитковий мінімум);

–  за 3 групу – 173 670 гривень (70-кратний  прожитковий мінімум).

Аналогічні суми призначаються у разі встановлення військовослужбовцю строкової служби, військовозобов’язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного під час виконання обов’язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.

Підстави, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються:

Призначення і подальші виплати одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо встановлення факту інвалідності є наслідком:

– вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

– вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;

– навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

– подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Куди звертатися?

З метою отримання відповідних виплат суб’єкту слід звернутися до структурних підрозділів державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.

Порядок призначення та виплати допомоги:

Процедура призначення грошової виплати складається з декількох етапів:

1. Особи, які мають право на одноразову допомогу, можуть звернутися із пакетом документів (зазначеними у наведеному нижче переліку) у обласний військовий комісаріат (військовослужбовці – у військову частину);

2. Комплект документів перевіряється на наявність підстав для виплати і надсилається у Департамент фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги;

3. Перевірені документи розглядаються Комісією і подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги;

4. Після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються до обласного військового комісаріату (військової частини), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам.

Виплата одноразової допомоги здійснюється у порядку черговості, враховуючи дату подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на відповідні цілі.

Перелік документів на одержання одноразової грошової допомоги:

заява про виплату одноразової грошової допомоги (бланк є у військкоматі або військовій частині);

– копія довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення факту інвалідності (видається комісіями МСЕК Міністерства охорони здоров’я);

– копія довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу (видається медичними установами, де безпосередньо проводилось лікування);

– копія довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (видається у військовій частині);

– витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини, а для військовослужбовців строкової військової служби – копія військового квитка (для звільнених зі служби);

– копії сторінок паспорта отримувача одноразової допомоги з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації;

– копія ідентифікаційного коду отримувача.

Терміни проходження документів:

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 975 керівник органу військового комісаріату подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються необхідні документи. Після цього розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

З приводу цього доцільно також наостанок згадати рішення Касаційного Верховного Суду від 03 квітня 2022 року у справі № 240/12378/19. Особливістю цієї справи є те, що при первинному встановленні інвалідності громадянин не звертався за отриманням грошової допомоги, а після встановлення інвалідності вищої групи вирішив скористатися своїм правом.

Верховний Суд постановив, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги за результатами огляду МСЕК у зв’язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, оскільки він не реалізував це право раніше.  

Отже, одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцям та строковикам, які отримали інвалідність під час проходження служби, внаслідок виконання воєнних обов’язків, військовозобов’язаним та резервістам призваним на збори. Призначення і виплата здійснюється Міністерством Оборони.

Автор: Валерія Здепська

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

5 226 переглядів

8 коментарів

 • Avatar
  Дудко Олександр 02.08.2022 at 13:05 | Відповіcти

  Підкажіть будь ласка, я підполковник запасу, у серпні 2021 року я звільнився з лав ЗСУ як відряджений в органи виконавчої влади із залишенням на військовій служби (був відряджений у Державне космічне агенство України, з якого і звільнився). У червні цього року я набув статус особи з інвалідністю 2 групи (пов язане із захворюванням в зв язку з проходженням військової служби). Всі документи я оформив і подав встановленим порядком у Київський міський териториальний центр комплектування та підтримки. Через тиждень мені на домашню адресу прийшов лист із зазначенням, що одноразову допомогу по інвалідності мені має виплатити Державне космічне агенство куди я був відряджений із залишенням на військовій службі. В мене питання: як мені виплатять цю грошову допомогу, коли мене розрахували і звільнили з Державного космічного агенства майже рік по тому і всі особові справи знахоляться у військоматах. І я зараз військовозобов язаний. Дякую.

  Призначення військовослужбовцям грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю

  • Avatar
   Потапова Лоліта 02.09.2022 at 15:02 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Надішліть Ваше питання із необхідними зображеннями нам на електронну пошту: jurclinica@ukr.net, щоб ми мали змогу більш детально ознайомитися і дати грунтовну консультацію!

 • Avatar
  Вое 08.01.2023 at 01:08 | Відповіcти

  Загинув колишній чоловік, військовий, загинув у ДТП коли не був на службі. У довідці написали “не виробничо” Ми з сином у іншій країні, колишній чоловік допомагав тепер все дуже складно. Чи має право дитина на якусь виплату окрім пенсії по втраті годувальника?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.02.2023 at 22:52 | Відповіcти

   Вітаємо!
   На основі проаналізованого національного законодавства, Вам можна розраховувати, окрім пенсії по втраті годувальника, на отримання допомоги по похованню, та грошового забезпечення, яке було недоотримане військослужбовцем. Умовою задля отримання допомоги на поховання є те, що служба не була припинена та особу не було звільнено з проходження військової служби відповідно до ч. 2-3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Що стосується невиплаченої заробітньої платні ( чи її частини) загиблого, то якщо такі кошти були виплачені до смерті чоловіка, то інших виплат для дитини, крім пенсійного забезпечення, непередбачено.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Креденцер 11.01.2023 at 15:02 | Відповіcти

  У чоловіка 3 група інвалідності пов’язана з захворюванням яке виникло ще на службі в АТО,майже рік знаходиться на пенсії, інвалідність дали лише на рік. Але одноразової грошової допомоги не отримав ще до цих пір. Документи і всі заяви були подані до військомат. Пенсію вже отримує а допомогу не надали. Допоможіть у вирішенні цього питання.

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.02.2023 at 22:51 | Відповіcти

   Вітаємо!
   У даному випадку, згідно із Законом України «Про звернення громадян», для з’ясування всіх обставин рекомендовано надіслати до Міністерства оборони України звернення щодо повного з’ясування обставин справи, а саме щодо причин невиплати чи затримки виплати одноразової грошової допомоги. Термін розгляду вашого звернення складає 30 днів.
   У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
   Також повідомляємо, що Міністерство ветеранів з Червоним Хрестом України розпочали проєкт з підтримки ветеранів , які отримали інвалідність І або ІІ групи внаслідок війни. Отримати допомогу можна шляхом подання заяви на отримання грошової допомоги на сайті eveteran.gov.ua.
   Цей проєкт поширюється на повнолітніх громадян України, яким відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надано статус особи з інвалідністю внаслідок війни І або ІІ групи, та відомості про яких були внесені до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Сумарно розмір допомоги складає 16 тисяч гривень.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 • Avatar
  Тацій 18.01.2023 at 23:44 | Відповіcти

  Чи відраховуються з одноразової винагороди по інвалідності аліменти?

  • Avatar
   Потапова Лоліта 28.02.2023 at 22:53 | Відповіcти

   Вітаємо!
   Одноразова допомога по інвалідності – це платіж, який надається особам з інвалідністю I, II або III групи в Україні. Це фінансова допомога, яка призначена для покриття витрат на медичну реабілітацію та інші види медичної допомоги, а також на забезпечення потреб в повсякденному житті, таких як харчування, одяг, житло, енергетичні послуги та інші.Її призначення та розмір встановлюється з урахуванням кількох факторів, зокрема групи інвалідності та середньомісячного заробітку за останні 12 місяців.
   Аліменти ж є фінансовою допомогою, яку зобов’язані сплачувати один з батьків (або інші особи) на підтримку дитини. Згідно з законодавством України, аліменти встановлюються за рішенням суду чи домовленістю сторін, а їх розмір залежить від доходів платника аліментів та потреб дитини.
   Доходи людини – це грошові кошти, які вона отримує за різними джерелами, наприклад, заробітна плата, пенсія, допомоги та інші доходи. Розмір доходів людини зазвичай визначається на підставі заробітної плати, нарахованої згідно з трудовим договором, або на основі звіту про доходи фізичної особи.
   Отже, з одноразової допомоги по інвалідності не можна відрахувати аліменти, так як ці дві форми фінансової допомоги мають різний призначення та спосіб встановлення розміру. Але, якщо особа з інвалідністю отримує аліменти на підтримку своєї дитини, то вона може звернутися до суду для перегляду розміру аліментів у зв’язку зі зміною її фінансового стану внаслідок отримання одноразової допомоги по інвалідності.
   Платник аліментів може просити суд зменшити їх розмір за наступних обставин:
   • при наявності І чи ІІ групи інвалідності;
   • при потребі у постійному догляді та лікуванні;
   • якщо він має неповнолітніх дітей від іншого шлюбу;
   • у платника різко знизився рівень доходів.
   Суд досить детально розглядає питання щодо зменшення виплат, адже згідно з державною програмою і морально-етичними нормами, саме інтереси дитини ставляться понад усе. Найбільш вірогідним є винесення такого рішення у випадку поєднання наведених вище факторів. Таким чином, батька не звільняють від відповідальності утримувати дитину, та все ж суд може прийняти до уваги фізичний стан і рівень доходу божника, призначивши невелику суму платежів. Також у разі виникнення заборгованості по аліментах суд може звільнити інваліда І групи від прострочення по виплатах, і тоді виконавча служба не матиме ніяких питань до платника.

   Відповідь підготовлена студентами-клініцистами Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *