Призначення військовослужбовцям грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю

Призначення військовослужбовцям грошової допомоги у зв’язку з  інвалідністю

Українські військові кожного дня, ризикуючи власним життям, охороняють наш спокій і майбутнє нашої країни, але на фронті вони отримують тяжкі поранення і потребують додаткової допомоги. Тому питання оформлення одноразової грошової допомоги захисникам України є досить актуальним.

Відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, військовозобов’язані, резервісти, які отримали поранення (травми, контузію, каліцтво) або захворювання під час виконання обов’язків військової служби, мають право на встановлення групи інвалідності та виплату одноразової грошової допомоги. Також, отримати грошову допомогу можуть особи, звільнені з військової служби, які встановили інвалідність не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення з військової служби.

Слід зазначити у цьому аспекті, що одноразова грошова допомога полягає у компенсаційній виплаті, яка гарантується Державою у разі настання певних незворотних негативних наслідків для здоров’я військовослужбовців.

 Розмір одноразової грошової допомоги: 

У випадку встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (зокрема, контузії, травми або каліцтва) або захворювання, отриманого у зв’язку із виконанням обов’язків військової служби, у тому числі після звільнення з такої служби, встановлюється:

– за 1 групу інвалідності – 992 400 гривень (400-кратний прожитковий мінімум);

– за 2 групу інвалідності  – 744 300 гривень (300-кратний прожитковий мінімум);

– за 3 групу інвалідності  – 620 250 гривень (250-кратний прожитковий мінімум).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у разі встановлення вище зазначеного не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце у період проходження зазначеної служби, у розмірі кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року: 

–  за  1 групу  –  297 720 гривень (120-кратний прожитковий мінімум);

–  за 2 групу –  223 290 гривень (90-кратний  прожитковий мінімум);

–  за 3 групу – 173 670 гривень (70-кратний  прожитковий мінімум).

Аналогічні суми призначаються у разі встановлення військовослужбовцю строкової служби, військовозобов’язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного під час виконання обов’язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.

Підстави, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються:

Призначення і подальші виплати одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо встановлення факту інвалідності є наслідком:

– вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

– вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;

– навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

– подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Куди звертатися?

З метою отримання відповідних виплат суб’єкту слід звернутися до структурних підрозділів державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.

Порядок призначення та виплати допомоги:

Процедура призначення грошової виплати складається з декількох етапів:

1. Особи, які мають право на одноразову допомогу, можуть звернутися із пакетом документів (зазначеними у наведеному нижче переліку) у обласний військовий комісаріат (військовослужбовці – у військову частину);

2. Комплект документів перевіряється на наявність підстав для виплати і надсилається у Департамент фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги;

3. Перевірені документи розглядаються Комісією і подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги;

4. Після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються до обласного військового комісаріату (військової частини), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам.

Виплата одноразової допомоги здійснюється у порядку черговості, враховуючи дату подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на відповідні цілі.

Перелік документів на одержання одноразової грошової допомоги:

заява про виплату одноразової грошової допомоги (бланк є у військкоматі або військовій частині);

– копія довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення факту інвалідності (видається комісіями МСЕК Міністерства охорони здоров’я);

– копія довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу (видається медичними установами, де безпосередньо проводилось лікування);

– копія довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (видається у військовій частині);

– витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини, а для військовослужбовців строкової військової служби – копія військового квитка (для звільнених зі служби);

– копії сторінок паспорта отримувача одноразової допомоги з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації;

– копія ідентифікаційного коду отримувача.

Терміни проходження документів:

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 975 керівник органу військового комісаріату подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються необхідні документи. Після цього розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

З приводу цього доцільно також наостанок згадати рішення Касаційного Верховного Суду від 03 квітня 2022 року у справі № 240/12378/19. Особливістю цієї справи є те, що при первинному встановленні інвалідності громадянин не звертався за отриманням грошової допомоги, а після встановлення інвалідності вищої групи вирішив скористатися своїм правом.

Верховний Суд постановив, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги за результатами огляду МСЕК у зв’язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, оскільки він не реалізував це право раніше.  

Отже, одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцям та строковикам, які отримали інвалідність під час проходження служби, внаслідок виконання воєнних обов’язків, військовозобов’язаним та резервістам призваним на збори. Призначення і виплата здійснюється Міністерством Оборони.

Автор: Валерія Здепська

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

51 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *