Що робити у разі відсутності документів на майно при оформленні спадщини: правові поради

Що робити у разі відсутності документів на майно при оформленні спадщини: правові поради

Неодноразово виникають певні проблеми при оформленні спадщини через те, що відсутні правовстановлюючі документи на майно. Це може бути пов’язано з тим, що померла особа не встигла оформити належним чином документи або ж бувають ситуації, що необхідні документи втрачено. Як все ж таки оформити спадщину в цьому випадку? На жаль, чинне законодавство з цього приводу не закріплює однозначної відповіді. Однак на підставі аналізу судової практики та інших підзаконних нормативно-правових актів можна дійти висновку, що єдиним способом вирішення даної проблеми є звернення до суду.

Зокрема, згідно із ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі – Закон України №1952-IV)  передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації. 

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України №1952-IV, будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації, відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з ч. 3 цієї статті, та у випадках, визначених ст. 28 цього Закону.

Тобто, в Законі України вказано, що оформити спадщину можливо при наявності речових прав на нерухоме майно.

У Цивільному кодексі України дане питання регламентовано у ст. 392, згідно із якою власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Однак, ця стаття є підставою для звернення із позовом до суду лише у випадку, якщо позивач отримав відмову у вчиненні того чи іншого правочину або інші перешкоди у реалізації своїх прав. 

Згідно із Постановою КГС ВС від 13.05.2019 № 905/494/18 Суд дійшов до висновку, що обставини втрати та/або неможливості повернення відповідачем правовстановлюючих документів позивача також не можуть обґрунтовувати порушення прав позивача як власника спірного об’єкту нерухомості у даному спорі про визнання права власності, оскільки позивачем не доведено, що останній не зміг реалізувати своє право на володіння, користування та/або розпорядження спірним об’єктом через відсутність зазначених документів, зокрема, отримав відмову у вчиненні того чи іншого правочину або інші перешкоди у реалізації своїх прав.

Відповідно до роз’яснення Міністерства Юстиції України від 21 лютого 2005 року №19-32/319 у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватись у судовому порядку. 

Тобто, для оформлення спадщини, у випадку відсутності або втрати правовстановлюючих документів, необхідно звернутися до нотаріусу із відповідною заявою про прийняття спадщини, щоб довести неможливість реалізувати своє право на володіння, користування або розпорядження певним майном через відсутність документів. 

Отже, для оформлення спадщини при відсутності правовстановлюючих документів необхідно: 

1)  звернутись до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини протягом шестимісячного строку з дня смерті спадкодавця; 

2) отримати у нотаріуса постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дії у зв’язку з відсутністю оригіналів правоустановчих документів; 

3) звернутись до суду із позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування та отримати судове рішення, яке набрало законної сили й на підставі цього рішення оформити спадщину у нотаріуса.

Ключові слова: оформлення спадщини, втрата, правовстановлюючі документи, суд, речові права на нерухоме майно.

Автор: Алиєва Аліса

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

380 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *