Конституційний суд: чи є статутний капітал приватного підприємства є об’єктом права спільної сумісної власності?

Приватне підприємство “ІКІО” звернулося до Конституційного суду України (далі – КС України) з клопотанням дати офіційне тлумачення положенню Сімейного кодексу, яке передбачає, що «об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту, в аспекті того, чи є статутний капітал та майно приватного підприємства об’єктом права спільної сумісної власності подружжя». Така ситуація виникла через неоднозначність розуміння змісту права спільної сумісної власності подружжя, а саме в одному випадку суди визначили майно та статутний капітал приватного підприємства „ІКІО“, створеного за рахунок спільної сумісної власності подружжя, як об’єкт права спільної сумісної власності подружжя і здійснили його поділ у відсотковому співвідношенні між спадкоємцями, в інших – виходили з того, що статутний капітал та майно такого підприємства не є об’єктом права спільної сумісної власності.

КС України оцінив важливість розгляду питання та здійснив офіційне тлумачення частини першої статті 61 Сімейного кодексу.

КС України у своєму рішенні наголосив на тому, що власність у сім’ї існує у двох правових режимах: спільна сумісна власність подружжя та особиста приватна власність кожного з подружжя. Підставами набуття права спільної сумісної власності подружжя є юридично визначений факт шлюбних відносин або проживання чоловіка і жінки однією сім’єю, а особистої приватної власності кожного з подружжя є, зокрема, поділ, виділ належної частки за законом та спадкування. А також в контексті того, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, одним із видів розпоряджання власністю є право власника використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності. Отже, зважаючи на те, що вклад до статутного капіталу та виділене із спільної сумісної власності подружжя майно передаються у власність приватного підприємства, приватне підприємство (або його частина), засноване одним із подружжя, – це окремий об’єкт права спільної сумісної власності подружжя, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу та майно, виділене з їх спільної сумісної власності.

Таким чином, для запобігання неоднозначному застосуванню судами України положення частини першої статті 61 Сімейного кодексу, КС України роз’яснив, що статутний капітал та майно приватного підприємства є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, в зв’язку з чим підлягає поділу під час вирішенню спору про поділ майна подружжя. Наведене положення слід пам’ятати під час вступу до сімейних правовідносин, а також вирішення спорів відповідної категорії.

 

Рішення Конституційного суду України від 19.09.2012 у справі №17-рп/2012

 

Автор:                                                                                            Ілаха Гахраманова

 

Цю публікацію підготовлено за підтримки  Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID “Трансформація фінансового сектору”.

 

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

37 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *