Що таке «податок на тварин» і навіщо він потрібен?

Що таке «податок на тварин» і навіщо він потрібен?

1 вересня 2020 року до Верховної Ради України було внесено проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідального поводження з домашніми та дикими тваринами, які утримуються у неволі” № 3796. Цей законопроект було розроблено з метою уніфікації термінології шляхом упорядкування відповідно до міжнародних та європейських стандартів, запровадження механізмів для введення в дію концепції «відповідального власника тварини», що можливе лише за наявності обов’язкової системи реєстрації та ідентифікації тварин, чіткого визначення компетенції та сфери відповідальності органів державної влади та місцевого самоврядування щодо питань, пов’язаних із захистом тварин.

Згідно з законопроектом тварини – це живі організми царства тварин за біологічною систематикою з розвиненою нервовою системою, здатні відчувати: сільськогосподарські, домашні, дикі, безпритульні (бездоглядні), лабораторні, тощо.

Протягом деякого часу в Україні не було достатньо врегульовано питання захисту та утримання диких видів тварин у неволі та напіввільних умовах. Але нарешті саме цим законопроектом пропонується розписати основні принципи утримання диких тварин у неволі та напіввільних умовах, що значно покращить умови утримання та догляду за такими тваринами і дозволить більш ефективно відслідковувати і контролювати утримання диких тварин в неволі або напіввільних умовах, а саме:

1. дикі тварини, що утримуються юридичними або фізичними особами у неволі без документів, що засвідчують законність їх набуття, вважаються незаконно набутими

2. при транспортуванні дикої тварини, що утримується у неволі або напіввільних умовах, вона підлягає обов’язковій ідентифікації та реєстрації згідно з вимогами законодавства

3. утримання, продаж та інше відчуження не ідентифікованих та не зареєстрованих диких тварин, якщо їх обов’язкова ідентифікація та реєстрація передбачена законодавством, заборонено

Отже, проектом пропонується впровадити обов’язкову ідентифікацію та реєстрацію для диких тварин (перелік небезпечних диких тварин затверджується Кабінетом міністрів України), які утримуються у неволі, що також дозволить більш ефективно застосовувати норми щодо притягнення до відповідальності осіб за жорстоке поводження з ними.

До того ж проектом запроваджується визначення зоологічних парків відповідно до європейського законодавства. Проектом закону більш детально виписана процедура відлову безпритульних (бездоглядних) тварин, що дозволить в подальшому ефективніше реалізовувати програми гуманного регулювання чисельності тварин на вулицях, а також аналізувати поточний стан з безпритульними тваринами в населених пунктах, полегшить відслідковування епідеміологічної ситуації, зокрема:

– відлов безпритульних тварин здійснюється юридичними особами або фізичними особами-підприємцями, які уповноважені органами місцевого самоврядування, для забезпечення здійснення відлову, тимчасової ізоляції, біостерилізації, вакцинації безпритульних тварин органами місцевого самоврядування можуть створюватися комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах відповідно до місцевих програм гуманного регулювання чисельності безпритульних тварин,

– відлов безпритульних  тварин окремими громадянами забороняється, крім випадків, коли ці тварини є небезпечними для оточуючих та проявляють агресивність, створюючи загрозу безпеці людей,

– забороняється використовувати методи відлову, технічні пристрої і препарати, що травмують тварин або є небезпечними для їх життя і здоров’я.

Цікавим фактом є також те, що у Німеччині, на думку європейських собачників, встановлені одні з найжорсткіших у Європі правил, пов’язаних з безпекою домашніх тварин. Так, в Баварії, відповідно до місцевого закону “Про небезпечних собак” без намордника заборонено вигулювати в громадських місцях собак 14 порід і їх метисів. Отже, можна сміливо говорити, що законопроект № 3796 є провідником на шляху до європейської системи правового регулювання утримання і захисту тварин, адже створює умови для їх здійснення.

 

Автор: Гахраманова Ілаха

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». 

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

217 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *