Розробка вакцини від коронавірусу. Як не стати жертвою фінансових шахраїв.

Досить часто шахраї активізуються під час стихійних лих, техногенних катастроф та епідемій. Вони закликають людей робити пожертвування нібито для допомоги постраждалим.

Одним із прикладів такого шахрайства є «розробка вакцини від коронавірусу». Весь процес відбувається так:

Ви отримуєте листа на електронну пошту від Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). У темі листа в основному пишуть «Розробка вакцини від коронавірусу». Зацікавившись, Ви відкриваєте лист. У ньому йдеться про те, що вчені всього світу активно працюють над вакциною і ліками від коронавірусу, а ВООЗ відповідає за цю роботу. Але розробка ліків дуже дорога, тому всім небайдужим людям пропонується підтримати дослідження.

В листі пишуть, що пожертвувати можна будь-яку суму, навіть зовсім невелику. І далі дають посилання на сайт, де це можна зробити. Вирішивши не залишатися осторонь, Ви хочете пожертвувати, наприклад, 50 гривень. Перейшовши по посиланню, ввівши дані карти, суму, Ви натискаєте «оплатити». І дійсно відбувається списання лише тих 50 гривень, які Ви вирішили пожертвувати на розробку вакцини. А потім ще кілька разів поспіль різні суми списуються з вашого рахунку, поки всі гроші на карті не скінчаться, адже шахраї вже отримали доступ до даних вашої банківської картки. Ось так, вирішивши допомогти всьому світу вилікувати коронавірусу, Ви стаєте жертвою звичайного фінансово шахрайства.

Як же ж захистити себе від шахрайства?

Якщо вам пропонують внести пожертвування на рахунок будь-якої відомої організації, необхідно зайти на її офіційний сайт і переконатися, що вона дійсно проводить збір грошей. На сайті повинні бути вказані реквізити організації або посилання на сторінки, де гроші можна буде перевести безпечним способом.

У випадках, коли організація невідома, варто спочатку пошукати інформацію та відгуки про неї в Інтернеті.

Щоб не попастися на виверти злочинців, необхідно дотримуватися і інших правил кібербезпеки:

– Не переходьте за посиланнями з листів незнайомих відправників.

– Перевіряйте адресний рядок сайту – часто фішингові сайти відрізняються від офіційних всього однією-двома буквами.

– Використовуйте окрему карту для онлайн-платежів і кладіть на неї потрібну суму безпосередньо перед покупкою.

– Встановіть на всі свої пристрої антивірус і регулярно оновлюйте його. Хороший антивірусний пакет включає захист від спаму і фішингових листів. Він сам розпізнає підозрілих адресатів.

– Якщо злочинці вже отримали дані вашої карти, заблокуйте її і попросіть банк випустити нову.

Такими нехитрими профілактичними засобами Ви можете убезпечити себе від фінансових шахраїв.

 

Автор: Царук Аріадна

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

67 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *