Верховний Суд: оплата послуг з опалення

Споживач проживав у квартирі, яку було від’єднано від центрального опалення, оскільки у ній встановлено індивідуальне (автономне) опалення. При цьому така особа мала статус ветерана війни – інваліда війти, а тому мав право на отримання 100% знижки з оплати за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання. Більш того, споживач не підписував жодних договорів або угод з надавачем послуг.

Тим не менш, надавач послуг з централізованого опалення місць загального користування звернувся до такої особи з позовом про стягнення заборгованості з оплати таких послуг.

Суд першої інстанції став на сторону надавача послуг, в той час як суд апеляційної інстанції погодився зі споживачем. В підсумку справа переглядалася Верховним судом, яким постановив наступне:

 «У пункті 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України від 21 липня 2005 року № 630 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

За таких обставин суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що нарахування оплати за опалення місць загального користування позивачем здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства та існуючих нормативних документів.

У постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15 зроблено висновок, що «споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі».

Посилання у запереченнях на касаційну скаргу про те, що на оплату опалення місць загального користування поширюється пільга передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», колегія суддів вважає необґрунтованими.

Тлумачення пункту 5 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» свідчить, що до опалювальної площі житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, не входить площа місць загального користування багатоквартирного будинку. Аналогійний висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 лютого 2019 року у справі № 539/1130/17 (провадження № 61-30118св18)».

 

Отже, слід мати на увазі перелік житлово-комунальних послуг, на які поширюються пільги, що надаються певним категоріям громадян, в т.ч. пам’ятати про особливий характер послуг з централізованого опалення місць загального користування.

 

Рішення ВС/КЦС від 05.06.2019 у справі №703/3515/15-ц

 

Автор:                                                                                    Трофімов Богдан

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

87 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *