Верховний Суд: обов’язок з оплати житлово-комунальної послуги навіть без її фактичного отримання

 

Виконавець послуги з постачання теплової енергії звернувся до суду з позовом проти двох осіб, які спільно проживали та були зареєстровані за певною адресою. Позов було мотивовано тим, що відповідачі протягом майже трьох років не оплачували відповідну послугу, в результаті чого виникла заборгованість.

Натомість відповідачі вказали, що вони самостійно відключили свою квартиру від мережі централізованого опалення, в зв’язку з чим взагалі не отримували теплової енергії від позивача.

Суди першої та апеляційної інстанції вирішили спір на користь позивача, на що відповідачі подали касаційну скаргу. Верховний суд у складі Касаційного цивільного суду підтримав рішення судів попередніх інстанцій та зазначив:

            «Відповідно до пунктів 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України  від 21 липня 2005 року № 630, споживач має право відмовитися від надання послуг центрального опалення, постачання гарячої води і водовідведення. Відключення споживача від мереж ЦО і ГВП здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

            Згідно з пунктами 2.5, 2.6, 2.7 вищезгаданого Порядку, відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця таких послуг та власника квартири або уповноваженої ним особи. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження відповідного акта сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого опалення.

            Оскільки відповідачі  не виконали вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4до вчинення дій щодо відключення, Верховний Суд погоджується з висновком, що від`єднання квартири від мереж централізованого опалення здійснено самовільно, без дотримання вимог щодо складання та затвердження акту про відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, закріплених у пунктах 2.6, 2.7 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

            Отже, установивши, що відповідачі самовільно відключили свою квартиру  від мережі централізованого опалення, не вирішили у передбаченому чинним законодавством порядку питання про надання дозволів на таке відключення,  суди дійшли обґрунтованого висновку про стягнення з них наявної заборгованості, оскільки відсутні підстави для скасування нарахувань за теплову енергію та зняття позивачів з обліку, як споживачів послуги, яку вони не отримують».

Таким чином, рекомендуємо реалізовувати своє право на самостійне забезпечення житла тепловою енергією з дотриманням національного законодавства та не допускати самовільних відключень від мереж, оскільки в такому випадку за відповідну послугу все ж доведеться платити.

 

Рішення ВС/КЦС від 16.10.2019 у справі 703/69/16-ц

 

Автор:                                                                                    Трофімов Богдан

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

82 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *