До страховика чи одразу до суду?

Законодавством передбачено певний порядок отримання від страховика цивільно-правової відповідальності винуватця ДТП страхового відшкодування потерпілою від ДТП особою. Одним з елементів даного порядку є обов’язкове відповідно до закону подання страховику винуватця ДТП заяви про здійснення страхового відшкодування протягом 30 днів  з дня повідомлення такого страховика про ДТП.

В національній судовій практиці була поширеною практика, за якою пропуск цього 30-денного строку судами визнавався підставою для подальшої відмови вже і в позовній заяві про відшкодування шкоди. Водночас, інші суди посилалися на підстави відмови у страховому відшкодуванні, за яких така відмова може мати місце лише в разі неподання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року, якщо шкода заподіяна майну потерпілого, і трьох років, якщо шкода заподіяна здоров’ю або життю потерпілого, з моменту скоєння дорожньо-транспортної пригоди. Слід зауважити, що страхове відшкодування здійснюється або страховиком, або судом за рахунок страховика.

Аналогічна ситуація виникла і в даній справі: суд першої інстанції визнав правильним підхід про можливість стягнення відшкодування протягом одного року, в той час як суд апеляційної інстанції вважав, що таким строком є лише 30 днів. В підсумку даний спір вирішувала Велика Палата Верховного суду, яка вказала наступне:

«У пункті 33.1.4 статті 33 Закону № 1961-IV ( Про обовязкове страхування цивільноправової відповідальності власників наземних транспортних засобів) передбачено, що у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов`язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону,  МТСБУ), повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов`язок, він має підтвердити це документально.

Крім того, для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на отримання відшкодування, протягом 30 днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду подає страховику (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, ? МТСБУ) заяву про страхове відшкодування (пункт 35.1 статті 35).

Відповідно до пунктів 37.1.1, 37.1.4 статті 37 Закону № 1961-IV підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати) є:

неподання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року, якщо шкода заподіяна майну потерпілого, і трьох років, якщо шкода заподіяна здоров`ю або життю потерпілого, з моменту скоєння дорожньо-транспортної пригоди.

При цьому зазначений у пункті 37.1.4 статті 37 Закону № 1961-IV строк є присічним і поновленню не підлягає.

Із аналізу наведених норм спеціального Закону № 1961-IV можна зробити висновок, що підстави для відмови у виплаті страхового відшкодування  передбачені у статті 37 Закону № 1961-IV, їх перелік є вичерпним і розширювальному тлумаченню не підлягає.

Тому саме річний строк звернення із заявою про виплату страхового відшкодування є припинювальним і з його спливом у страховика настає право на відмову у виплаті страхового відшкодування.

Разом з тим у Законі № 1961-IV прямо не передбачено, що встановлено досудовий порядок урегулювання спору. Не зазначено про обов`язок особи, яка заявляє вимогу про виплату страхового відшкодування, спочатку звернутися до страховика, та не пов`язано дотримання такого порядку з правом чи можливістю цієї особи звернутися до суду з вимогою про стягнення страхового відшкодування.

Тому у контексті вказаних обставин справи можна зробити висновок, що у Законі № 1961-IV не передбачено обов`язкового досудового порядку врегулювання питання з приводу виплати страхового відшкодування, особа, яка вимагає такої виплати, за власним розсудом може звернутися із заявою безпосередньо до страховика, з дотриманням вимог, передбачених у статті 35 названого Закону, чи звернутися безпосередньо до суду».

            Таким чином, після повідомлення страховика про ДТП в особи є 30 днів на звернення до нього з заявою про здійснення страхового відшкодування, а також протягом року шляхом звернення до суду. При цьому попереднє звернення до страховика зі вказаною заявою не є обов’язковим.

 

Рішення ВС/ВП від 11.12.2019 у справі № 465/4287/15

 

Підготував:                                                                                    Трофімов Богдан

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

212 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *