Які бувають депозити

Нещодавно ви мали можливість ознайомитися з нашою публікацією про строкові та безстрокові депозити. Сьогодні вашій увазі пропонується ще декілька різновидів депозитів, що надаються банками України та які можуть допомогти вам у виборі належного способу зберігання та примноження своїх активів.

Варто відзначити, що правовою основою для здійснення вкладів у банки є §3 Глави 71 Цивільного кодексу України, а також Положенням про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами.  Зауважимо, що ми надаємо інформацію щодо типових особливостей кожного з різновидів депозиту, однак умови конкретного договору банківського вкладу можуть містити положення різних видів депозитів, а також містити додаткові або нетипові для певного різновиду вкладу особливості. Це зумовлено диспозитивним способом регулювання даних правовідносин в силу ст. 6 Цивільного кодексу України та п. 1.3 згаданого раніше Положення.

Отже перейдемо до більш детальних видів депозитів, які нам пропонують фінансові установи.

1. Ощадний – традиційний різновид депозиту. Ви не можете додатково вносити кошти для збільшення розміру вкладу, отримуєте відсотки в залежності від умов договору (щомісяця, щоквартально, щороку).

А) З капіталізацією відсотків – відсотки, які нараховані на суму вкладу протягом певного періоду (наприклад, місяць) зараховуються до суми вкладу. Відповідно, відсотки за наступний період будуть нараховуватися вже на суму вкладу, до якої додано відсотки за попередній період. Приклад: розмір вкладу складає 1000 грн, розмір відсотків – 1% на місяць. Відповідно, через місяць ви отримаєте 10 грн відсотків, які збільшать суму вкладу. Тобто, на наступний місяць 1% буде обраховуватися вже від 1010 грн. Відсотки за новий місяць будуть додані до 1010 грн і так далі. Відповідно, депозит на даних умовах є досить привабливим, однак, зазвичай банки «збалансовують» його порівняно нижчою процентною ставкою.

Б) Без капіталізації відсотків – відсотки не зараховуються до суми вкладу, а накопичуються окремо. Із закінченням строку дії депозиту ви отримуєте суму вкладу, а також відсотки однією виплатою

2. Накопичувальний – депозит, основним призначенням якого є накопичення значної суми грошових коштів на вклад. Його визначальною особливістю є можливість особи додатково вносити до розміру вкладу сум коштів для збільшення суми вкладу. Як правило, відсотки в такому депозиті є нижчими, оскільки банк не має можливості наперед визначити, яка сума коштів буде знаходитися на рахунку особи в певний момент часу.

3. Розрахунковий – особа отримує дебетну картку. На цій картці на кінець певного періоду (наприклад, місяця) має бути сума, не нижче від обумовленої. При цьому особа в протягом цього періоду має можливість поповнювати або знімати кошти з картки, однак зобов’язана дотриматися основної умови – мати на рахунку на кінець місяця певну суму коштів. Наведені умови також призводять до відносного зменшення розміру відсотків.

4. Мультивалютний – основна ідея: надати особі можливість в рамках одного договору банківського вкладу зберігати гроші в декількох валютах, на кожну з яких відсотки нараховуються окрема. Типовою умовою, яка також характеризує, мультивалютний депозит, є можливість знімати та поповнювати рахунок, однак з дотриманням визначеного наперед мінімального залишку по кожному з видів валюти.

5. Вклад банківських металів – особливість даного вкладу зумовлена спеціальним предметом депозиту – банківським металом (золото, срібло, платина). Відсотки за такими депозитами виплачуються у національній валюті.

6. Спеціальні вклади – надаються визначеній категорії осіб з пільговими умовами залежно від категорії особи: покупцям нерухомості, співробітникам підприємства, банку, в якому працює особа, пенсіонери, ветерани.

Звертаємо Вашу увагу, що згідно з п. 164.2.8. Податкового кодексу України базою оподаткування податку на доходи фізичних осіб є  в т.ч. пасивні доходи. В свою чергу пунктом 14.1.268. Податкового кодексу України передбачено, що для цілей регулювання податку на доходи фізичних осіб до пасивних доходів належать проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, на вклад (депозит) у кредитних спілках, інших процентів (у тому числі дисконтних доходів). Таким чином, отримані за депозитом доходи підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. Тобто, з отриманого доходу у вигляді процентів сплачуємо 18% – податок на доходи фізичних осіб, а також 1,5 % -військовий збір.

 

Підготував:                                                                                    Трофімов Богдан

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

173 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *