Будьте обачними та не розголошуйте дані банківської картки!

«Нікому не повідомляйте дані своєї банківської карти», «Будьте уважні біля банкоматів», «Не давайте свою банківську картку друзям або знайомим» – мабуть всі з нас чули такі застереження щодо користування банківською карткою. На жаль, не всі прислуховуються до них, в зв’язку з чим пропонуємо Вашій увазі рішення Верховного суду з цього приводу.

Так, особа відкрила в АТ «Ощадбанк»  картковий рахунок та отримала платіжну картку до цього рахунку. Згодом, за допомогою даної платіжної картки особа отримала кредит у розмірі 90 000 грн., який належним чином виплачувала.

Однак, одного січневого ранку особа довідалася про те, що з її картки за допомогою системи «Portmone» знято грошові кошти в розмірі 9 600 грн. Як відомо, дана система дозволяє здійснювати транзакції за допомогою введення реквізитів картки. Проте, виявилося, що даний платіж здійснив не власник картки, а стороння особа. Банк відмовив особі у поверненні грошових коштів на тій підставі, що Договором про відкриття картки спеціально передбачено звільнення банка від відповідальності за збитки клієнта, заподіяні через розголошення відомостей щодо картки ( PIN-код, CVV-код і т.д).

Вимагаючи повернення своїх грошових коштів особа звернулося до суду, згодом дана справа потрапила на розгляд Касаційного цивільного суду, який 10.07.2019 ухвалив у ній рішення по суті (справа №522/22780/15-ц).

Так, Верховним Судом наголошено, що згідно з національним законодавством умови відкриття рахунка та особливості його функціонування передбачаються в договорі, що укладається між банком і його клієнтом – власником рахунка. В свою чергу позивач у даній справі, уклавши договір про відкриття рахунку,  погодився зі звільненням банка від відповідальності за збитки, які заподіяні в результаті з розголошенням клієнтом паролів або кодів, а відкритий клієнтом рахунок передбачав списання з рахунку клієнта, зокрема, платежів, які пред’явлені міжнародними платіжними системами на підставі платіжних повідомлень еквайрів. Більш  того, клієнт зобов’язався невідкладно повідомляти банк про випадки розголошення згаданих відомостей.

На підставі викладеного Касаційний цивільний суд рішення судів попередніх інстанцій скасував та відмовив особі в позові про стягнення з банку грошових коштів.

Тож вкотре наголошуємо на важливості суворого дотримання правил поводження з банківськими картками, про які ми вже писали в попередніх публікаціях

Юридичні застереження:

Звертаємо Вашу увагу на те, що описані в даній справі умови Договору про відкриття карткового рахунку (звільнення банку від відповідальності за збитки, заподіяні клієнтом у зв’язку з розголошенням таємних відомостей, обов’язок негайного повідомлення про таке розголошення) є типовими та містяться практично в кожному договорі про відкриття карткового рахунку незалежно від банку, з яким укладається такий договір.

Рішення ВС/КЦС від 10.07.2019 у справі №522/22780/15-ц

 

Підготував: Трофімов Богдан

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

 

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

167 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *