Усім відомо, що нині в Україні постало нове випробування – перебороти коронавірусну хворобу. Аби кожен українець відчув себе захищеним, на законодавчому рівні створюються всі необхідні умови. Так, Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19», який був ухвалений Верховною Радою України на позачерговому засіданні 17 березня 2020 року. З метою підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів, необхідних для боротьби з коронавірусом, на основі даного закону було внесено зміни до Податкового кодексу України.
Зміни у Податковому кодексі України передбачають спрощену, прозору процедуру закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з COVID-19, підтримку для тих, хто займається закупівлею лікарських засобів, створення особи, уповноваженої здійснювати закупівлю товарів, необхідних для боротьби з епідемією, тощо.
Член Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина зазначила для чого саме вводяться дані зміни: «Ці зміни необхідні насамперед для того, щоб МОЗ могло оперативно закупити все, чого зараз бракує для запобігання можливій епідемії коронавірусу. Це, наприклад, спеціальні захисні костюми для медиків, обладнання для штучної вентиляції легенів та інше».
Відповідно до змін закупівля, постачання та ввезення ліків, медичних виробів й інших товарів та послуг буде здійснюватися:
Щодо сплати ПДВ, то тимчасово, до 31 грудня 2022 , звільняється від сплати ПДВ вичерпний перелік операцій. Це операції з:
Зазначимо, що лікарські засоби, медичні вироби та допоміжні товари, за які скасовується сплата ПДВ, повинні ввозитися або постачатися виключно за кошти державного бюджету. Їх перелік буде затверджений Кабінетом Міністрів України, який також зобов’язаний визначити наступне:
Також змінами Податкового кодексу України передбачається відповідальність за не цільове використання даних лікарських засобів та медичних препаратів. Так, платник податку буде зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку на додану вартість, що мала бути сплачена при ввезенні на митну територію України таких лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, а також сплатити пеню.
А контроль за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.
Автор: Нижнюк Наталія
Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.
0 коментарів