Хо-хо, Новий рік вже стукає у двері! А чи готові Ви, з точки зору юридичної обізнаності, перейти у нове десятиліття? Юридична клініка пропонує Вам ТОП-10 нормативно-правових актів, які діятимуть з 01.01.2020 та визначатимуть регулювання відповідних правовідносин. Тож зустрічайте Новий рік юридично обізнаними та грамотними, усього Вам найкращого у 2020!
Відповідним Законом визначено правовий статус викривачів корупції, їх права та гарантії захисту, забезпечено умови для розкриття інформації про корупцію. Законодавчим актом унормувано порядок розкриття викривачем корупції інформації, звільнено від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, забезпечено державний захист викривачів корупції, зокрема, захист їх трудових прав. Згідно із Законом, «викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання». Законом також встановлена виплата винагороди викривачу.
У зазначеній Постанові вказано, що виплати допомоги будуть здійснюватися у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня 2020 р., вчителям закладів загальної середньої освіти, які мають стаж педагогічної роботи до 10 років. Допомога виплачується за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти.
Згідно із цією Постановою урегульовано питання призначення пенсії державним службовцям. Документом передбачено право на пенсію державних службовців, які на день набрання чинності нового Закону України «Про державну службу», маючи право виходу на пенсію, продовжували працювати на держслужбі, не отримуючи пенсійного забезпечення. Такі особи отримують після звільнення з держслужби право на обчислення пенсії на умовах Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 р. № 622.
У Наказі визначено комплекс дій уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України під час проставлення відміток про перетинання державного кордону України в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон, також встановлено повноваження таких осіб та системно врегульовано відповідну адміністративну процедуру.
Передбачено внести зміни до статті 80 Конституції України, виклавши її в такій редакції: «Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп». Таким чином депутатська недоторканість в Україні скасовується, а народні депутати будуть притягатися до юридичної відповідальності (в т.ч. кримінальної) на рівні зі звичайними громадянами. Важливо розуміти, що народних депутатів не можна буде притягати до відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп (т.зв. індемнітет).
Право на отримання доплати мають члени/голова сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, яке утворене відповідно до Закону про фермерське господарство та зареєстроване платником єдиного податку четвертої групи. Але не мають права на отримання доплати члени/голова сімейного фермерського господарства, які підлягають страхуванню на інших підставах або звільняються від сплати ЄСВ та не беруть добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Законом передбачається імплементація у національне законодавство вимог статей 204-207 Угоди про асоціацію, а також положень Регламенту (ЄС) №1151/2012 Європейського парламенту та ради від 21 листопада 2012 року про якість сільськогосподарських продуктів та продуктів харчування. Відповідно до документа, визначається термін «географічне зазначення» як найменування місця, що ідентифікує товар, який походить з певного географічного місця та має особливу якість, репутацію чи інші характеристики, зумовлені головним чином цим географічним місцем походження, та хоча б один з етапів його виробництва здійснюється на визначеній географічній території. Географічне зазначення є знаком, що наноситься на продукт і засвідчує його високу якість, багаторічну традицію виробництва й особливий зв’язок з територією, де його виготовляють. Географічні зазначення допомогли здобути світове визнання таким продуктам, як шампанське, коньяк, сири рокфор, пармезан і багато інших.
Передбачається встановити такі тарифи на оплату послуг, пов’язаних з виплатою і доставкою пенсій та грошових допомог населенню в готівковій формі: у місті – 1,15 відсотка суми відповідної виплати; у селі, селищі міського типу – 2,3 відсотка суми відповідної виплати.
Закон дозволить забезпечити захист прав водіїв транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, надати доступ до зарядних станцій для електромобілів, удосконалити та наблизити до європейських стандартів відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, збільшити завантаженість роботи діючих зарядних станцій для електромобілів і створити більше можливостей для подальшої розбудови інфраструктури та мережі зарядних станцій для електромобілів.
Законом вносяться зміни до Бюджетного кодексу України щодо надання права розпорядникам коштів за бюджетними програмами, брати відповідні бюджетні зобов’язання понад фактичні надходження спеціального фонду бюджету в межах планових показників, передбачених законом про Державний бюджет України та прогнозних показників, визначених в Бюджетній Декларації. Закон спрямований на забезпечення виконання середньо- та довгострокових зобов’язань за договорами на будівництво, реконструкцію, капітальний та середній поточний ремонт автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення.
Огляд підготували:
Мельник Марія, 2-ий курс, Інститут підготовки кадрів для органів юстиції
Чала Катерина, 2-ий курс, Інститут підготовки кадрів для органів юстиції
0 коментарів