Обережно, корупція!

На сьогоднішній день в Україні як ніколи стає актуальною активна боротьба з корупцією. Адже майже всюди від українців вимагають «хабар»: в школах, лікарнях, вищих навчальних закладах, правоохоронних органах, органах місцевого самоврядування.  На жаль, це стало досить звичним явищем в нашому суспільстві На державному рівні прийняті міри щодо подолання даної проблеми: створені державні органи, що займаються розслідуванням злочинів у сфері корупції (Національне антикорупційне бюро, Національне агентство з питань запобігання корупції, Спеціальна антикорупційна прокуратура) та посилено кримінальну відповідальність за них. Але для ефективної протидії кожен свідомий громадянин має почати з себе.

Що ж таке «хабар»?

В сучасному українському законодавстві відсутнє поняття «хабара» як такого, натомість існує такий термін, як неправомірна вигода. Різниця в тому, що «хабар» має суто майновий характер, а неправомірна вигода як майновий так і немайновий у вигляді надання певних послуг, переваг, пільг. Поняття неправомірної вигоди зафіксоване в примітці до статті 8 Кримінального кодексу України: «У цій статті під неправомірною вигодою слід розуміти кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи, вартість яких перевищує три відсотки розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які пропонують, обіцяють, надають чи одержують без законних на те підстав.»  Щодо матеріального аспекту в примітці до статті 368 Кримінального кодексу України офіційно закріплено розміри неправомірної вигоди: «Неправомірною вигодою в значному розмірі вважається вигода, що в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у великому розмірі – така, що у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, в особливо великому розмірі – така, що у п’ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян».

Як діяти якщо з вас наполегливо вимагають дати «хабар»?

Якщо ви потрапили в ситуацію, в якій існує певний алгоритм проведення коштів повз касу, вкладення їх в міфічний благодійний фонд чи фонд розвитку, чи з вас відкрито вимагають грошей – потрібно чітко розуміти як необхідно діяти. Найефективніше одразу звернутися до правоохоронних органів – поліції, прокуратури, антикорупційної прокуратури

Також для вирішення цієї проблеми можна звернутися за номером Антикорупційної лінії 0-800-502-945 та у випадках корупції серед державних службовців за номером прямої телефонної лінії національного агентства з питань державної служби (044) 256-00-31.

Досить поширеною для правоохоронців є практика затримання неправомірних вигодоодержувачів, що полягає в активній участі громадян. Зазвичай це відбувається  при безпосередній передачі коштів. Цей процес фіксується відеокамерами та диктофонами, крім того передаються марковані спеціальною фарбою купюри.

Пам’ятайте, що в разі повідомлення про цей інцидент у правоохоронні органи, ви звільняєтесь від кримінальної відповідальності. Цей факт офіційно закріплений в пункті 5 статті 354 Кримінального кодексу України: «Особа, яка запропонувала, пообіцяла або надала неправомірну вигоду, звільняється від кримінальної відповідальності за злочини, передбачені статтями 354368-3368-4369369-2 цього Кодексу, якщо після пропозиції, обіцянки чи надання неправомірної вигоди вона – до отримання з інших джерел інформації про цей злочин органом, службова особа якого згідно із законом наділена правом повідомляти про підозру, – добровільно заявила про те, що сталося, такому органу та активно сприяла розкриттю злочину, вчиненого особою, яка одержала неправомірну вигоду або прийняла її пропозицію чи обіцянку».

Отже, можна підсумувати, що корупція являється суто негативним суспільним явищем, що цілеспрямовано руйнує моральний базис соціуму. Варто констатувати, що викорінити її можливо лише спільними зусиллями, підвищуючи, перш за все, свою правову культуру та правосвідомість.

 

Шахрай Карина

Автор : Шахрай Карина

796 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *