Оформлення спадщини на тимчасово окупованих територіях: що потрібно знати?

Оформлення спадщини на тимчасово окупованих територіях: що потрібно знати?

Основними нормативно-правовими актами з цього питання є:

1. Цивільний кодекс України.

2. Цивільно процесуальний кодекс України.

3. Закон України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.

З початком війни значна територія України опинилась в окупації. На захоплених землях не діє юрисдикція України, а відтак і правила, які регулювали подібні правовідносини, не працюють. Зокрема це стосується і питань спадкування власності.

Алгоритм дій у такому випадку наступний.

1. Документи для відкриття спадщини.

За загальним правилом спадкова справа відкривається незалежно від місця знаходження спадкового майна, місця проживання чи смерті спадкодавця. 30 січня 2024 року вступили в силу нові правила відкриття спадщини у період дії воєнного стану. Так, місцем відкриття спадщини тепер вважатиметься останнє місце проживання спадкодавця. 

Особливі випадки:

а) якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, то місцем відкриття спадщини вважатимуть місце перебування або нерухомого майна чи його основної частини або рухомого, якщо нерухомості немає (ст. 1221 Цивільного кодексу України).

б) якщо спадкодавець на момент своєї смерті жив на окупованій території, то місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви до будь-якого нотаріуса на території підконтрольній Уряду України (ст. 11 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”).

в) якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина (у разі відсутності нерухомого майна – основна частина рухомого майна знаходиться на відповідній території), місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що визначено ч. 2, 3 ст. 1221 ЦК України.

2. Свідоцтво про смерть.

Свілоцтво про смерть є документом, який засвідчує смерть особи. Його має видати державний орган, уповноважений на реєстрацію актів цивільного стану. Свідоцтво про смерть має затверджений зразок.

Якщо особа померла на окупованій території, то для встановлення факту смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території, членам сім’ї померлого, їхнім представникам або іншим зацікавленим особам у порядку ст. 317 ЦПК України та ст. 9 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” потрібно звернутися до будь-якого місцевого суду України незалежно від місця проживання заявника.

У рішенні суду мають бути зазначені відомості про факт смерті, мета встановлення цього факту, а також докази, на підставі яких суд виніс рішення. Цей документ є підставою для реєстрації факту смерті та видачі свідоцтва про смерть.

Лише після отримання цього документа можна йти до нотаріуса й подати документи на вступ у спадщину.

3. Звернення до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини.

Спадкоємець впродовж 6 місяців (до закінчення 6-ти місячного строку) має звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини та подати заяву про прийняття спадщини чи відмови від неї.

На підставі заяви нотаріус порушує спадкову справу, яку реєструє у Спадковому реєстрі у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Автор: Аліна Цололо.

Avatar

Автор : Росомаха Злата

48 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *