Спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні

Спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні

7 вересня 2022 Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт №7649 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» (далі – Законопроєкт № 7649).

Передусім, варто зазначити, що законопроєкт, який береться за основу, означає, що даний проєкт пройшов обговорення у першому читанні і, за сприятливих умов, може бути прийнятий вже у наступному другому читанні.

Перейдемо до аналізу змін, які пропонуються внести.

Статтю 12 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”(далі – Закон України№ 1058-IV) пропонується доповнити частиною другою, в якій зазначається, що особи з 16 років можуть добровільно сплачувати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно договору, що укладається з Пенсійним фондом України. Даний договір вважається договором приєднання і може бути укладений за допомогою мобільного додатка Дія або веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду.

Ідентифікація особи здійснюватиметься через:

використання кваліфікованого електронного підпису, електронної системи ідентифікації «Bank ID»;

– інший засіб електронної ідентифікації особи;

– використання мобільного додатку Дія;

– веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду.

Тобто, відбувається спрощення механізму укладення договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування, а також спрощення механізму ідентифікації особи. Тепер з’явилась можливість вирішувати дані питання дистанційно.

Також у законопроєкті № 7649 зазначається, що такий договір може бути укладений на користь третіх осіб, які повинні відповідати таким вимогам:

1. Така особа досягла 16-річного віку;

2. Вона не належить до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі.

У Законопроєкті № 7649 також пропонується ввести типовий договірпро добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування, в якомупередбачається наступне:

особа, яка відповідає вище вказаним вимогам, повинна повідомити відомості про особу, яка буде сплачувати страхові внески або за яку будуть сплачувати, а також особа має бути ознайомлена з усіма умовами договору та погоджуватись із цими умовами;

– особа самостійно визначає розмір внесків, періодичність і строки сплати;

– «суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду, а у разі, якщо з урахуванням фактично сплаченого за особу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідний місяць обчислена відповідно до частини четвертої статті 40 Закону України № 1058-IVсума заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески, перевищуватиме максимальну величину заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, кошти зараховуються в рахунок наступного за таким місяця»;

– інформація про сплату страхового внеску буде формуватись Пенсійним фондом автоматично за фактом зарахування коштів;

– застраховану особу будуть повідомляти в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду про факт зарахування коштів.

Варто зауважити, що суми коштів, передбачені договором, сплачуються на рахунок Пенсійного фонду та поверненню не підлягає.

Також, Законопроєктом № 7649 Закон України № 1058-IV пропонується доповнити статтею 73-1. Даною статтею вводиться можливість внесення благодійних внесків юридичними або фізичними особами. Такі внески можуть бути як знеособленими, так і персоналізованими. Персоналізований внесок означає те, що він буде адресований конкретно визначеному пенсіонерові, а знеособлений – адресується відповідно невизначеному пенсіонеру. За персоналізованим благодійним внеском 70% внеску буде виплачено пенсіонерові у спосіб, який він обере (за допомогою поштових відділень або ж на банківську картку).

Отже, підсумовуючи все вище зазначене, у разі, якщо Законопроєкт № 7649 буде прийнятий у другому читанні, то українці з 16 років зможуть добровільно сплачувати внески до Пенсійного фонду на майбутню пенсію та робити пенсійні внески за родичів. За допомогою даного законопроєкту особи матимуть можливість самостійно збільшувати пенсії, що покращить ситуацію стосовно соціального забезпечення осіб, які мають незначні внески і матимуть, відповідно, незначний розмір пенсійного забезпечення.

Ключові слова: пенсійне страхування, страхові внески, договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування, благодійні внески.

Автор: Бугрик Анастасія

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

125 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *