Психологічна допомога під час військових дій

Психологічна допомога під час військових дій

На сьогоднішній момент волелюбне українське населення проживає непрості часи, бо війна ранить не тільки фізично, але і призводить до тяжких моральних страждань. Нас переслідують незнайомі раніше відчуття – постійна тривога, безсоння, екзистенційні вибори тощо. Як впоратись у такій складній ситуації? Спробуємо розібратись і надати кілька корисних порад.

Первинна психологічна допомога (ППД) під час війни

Передусім варто зазначити, що ППД – це непрофесійне психологічне консультування, оскільки не полягає у детальному обговоренні, аналізі чи встановленні точної хронології та суті подій, підстав і передумов, які викликали стан стресу.

Основними завданнями ППД є:

– сформувати відчуття безпеки, спокою і надії у мирне майбутнє, зв’язку з іншими людьми;

– зміцнити віру в можливість допомогти собі та оточуючим, які також можуть потребувати допомоги, а також сприяти доступу до соціальної, фізичної та емоційної підтримки.

Хоча люди можуть потребувати допомоги та підтримки протягом тривалого часу після кризової події, ППД може бути призначена для підтримки тих, хто щойно постраждав. Можна надати ППД, коли вперше встановлюєш контакт із людьми, які перебувають у стані стресу.

Як самостійно впоратись з панікою?

Що таке паніка? Паніка – це раптовий стан тривоги перед реальною або близькою загрозою. Це є стресовою реакцією організму на страшні та лякаючі події. Потрібно зазначити, що паніка нерозривно пов’язана з інстинктом самозбереження, який дає сигнал тривоги у небезпечній ситуації.

Для того, щоб «взяти себе у руки» при стресовій ситуації рекомендується:

– Змусити тіло відчувати певний стан спокою, для цього робимо вдих – все тіло міцно стиснути і на видих – розслабитись. Повторювати до легкої втоми.

– Робити вправи на т.зв. «заземлення» – тобто необхідно відчути землю ногами шляхом тупотіння ногами, плескати себе долонями по ногах і руках.

– Випити склянку води.

– Зупинити погляд на предметах та називати їх, рахуючи до десяти 10-20 предметів.

Які вправи також можуть допомогти?

Вправа №1) Дихати квадратом: повільний вдих на рахунок 1-2-3-4, пауза 1-2-3-4, видих 1-2-3-4, пауза 1-2-3-4. При цьому можливо малювати очима квадрат. Або зробити повільний вдих на рахунок 1-2-3-4, і видих вдвічі довший 1-2-3-4-5-6-7-8.

Вправа №2) Зняття м’язової напруги: зробити звичайний не глибокий вдих і на затримці дихання по черзі напружити всі-всі м’язи тіла від пальців ніг до голови, потримати 2-3 секунди максимально сильну напругу, і з видохом розслабитись. Повторити кілька разів.

Залежно від віку та певних особливостей, для кожних груп людей є свої методи для заспокоєння.

а) поради для дорослих

Не кожен може самостійно впоратись зі своїм психологічним станом під час війни. Тому добре, коли є людина, яка може і знає, як правильно допомогти тим, хто дійсно цього потребує. Задля того, аби дієво надати допомогу близькій і знайомій людині, можна виокремити певні орієнтовні поради, які рекомендують професійні психологи:

– уважно вислухати людину, яка потребує психологічної допомоги;

– бути, за можливості, поруч і підтримувати з нею зоровий і тактильний контакт;

– запевнити, що все буде добре і це лише питання часу;

– спробувати привести людину до свідомості, ставлячи короткі запитання на нейтральну тематику;

– схвалювати дії особи, надаючи людині зрозуміти, що Ви підтримуєте будь-яке її рішення;

– допомогти людині подивитись на ситуацію з іншого боку, намагатися віднайти позитивні моменти;

– познайомити її із людьми, які опинились в аналогічних умовах, оскільки вони, як ніхто інший, зможуть зрозуміти один одного;

– дати людині чітко зрозуміти, що вона не залишиться наодинці зі своїми проблемами, і у будь-який момент може звернутись до Вас за допомогою і розраховувати на це.

Міністерство охорони здоров’я України опублікувало ряд певних рекомендацій, стосовно того як допомогти людині під час кризових ситуацій (при панічній атаці, при нервовому тремтінні, при страху, при істериці, при плачу при ступорі, при агресії). З детальними рекомендаціями можна ознайомитись, перейшовши за посиланням: https://moz.gov.ua/article/health/jak-perezhiti-krizu-ta-zberegti-spokij-

б) поради для допомоги дітям

Діти завжди розуміють і відчувають, що навкруги зростає напруга, рівень стресу і переживань. Ця категорія осіб особливо чутлива і до кожного необхідно знайти оптимальний підхід, пояснити ситуацію та не травмувати психіку. Для цього наведемо ППД дітям під час війни, що були розроблені психологами.

Надаючи ППД дитині під час війни, необхідно пройти такі етапи:

– переконати дитину у тому, що ставитеся до її переживань серйозно та знайомі з дітьми, які зазнали аналогічних випробувань: «Я знаю одну сміливу дівчинку, яка пройшла таку саму ситуацію»;

– створити атмосферу безпеки – обіймати дитину якомога частіше, розмовляти з нею на її улюблені теми, грати з нею в ігри з піском, водою чи глиною – взаємодія із такими матеріалами дасть дитині змогу виразити переживання за допомогою образів;

– переглянути разом із дитиною «позитивні» фотографії, зображення чи відео – так можна послабити неприємні спогади;

– спрямовувати розмову про воєнні події у інший напрям – спонукати дитину описувати не деталі події, а її почуття;

– спробувати уявити та запланувати щасливе майбутнє – визначити конкретні цілі та окреслити чіткі терміни;

– повторювати, що відчувати безпорадність, страх і гнів – це нормально, оскільки всі ми люди;

– підвищувати самооцінку дитини – частіше хвалити її навіть за маленькі успіхи;

– не дозволяти керувати вами – не виконувати будь-які забаганки дитини з жалю до неї.

Також варто передбачити ситуацію надання допомоги дитині, яка потрапила у центр воєнних дій. У такому разі необхідно діяти такими кроками:

– необхідно представитись. Назвіть своє ім’я та скажіть, що прийшли допомогти;

– прослідкувати, щоб дитина завжди була поруч із близькими. Подбайте, щоб дитину не розлучали з батьками чи іншими близькими дорослими;

– ні в якому разі не залишати дитину без нагляду. Якщо поруч із дитиною немає дорослих, то передайте її до служби захисту дітей або намагайтесь знайти близьких дитини чи зв’язатись із іншою родиною, яка може про неї належним чином подбати;

– убезпечити дитину від жахіть. За можливості зробіть так, щоб дитина не бачила трагічних сцен, наприклад тяжких поранень;

– показати дитині, що вона не сама. Будьте спокійними, говоріть м’яко. Вислухайте думки дитини про те, що відбувається. Намагайтеся перебувати на одному рівні з дитиною і підтримувати зоровий контакт.

Головне! Дізнайтеся, як звуть дитину, звідки вона та інші необхідні подробиці, які допоможуть знайти її близьких. Якщо перебуваєте з дитиною певний час – намагайтесь залучити її до гри або розмови.

Як допомогти літнім людям впоратися з тривожністю?

1. Бабусь та дідусів підтримають внуки, тому давайте слухавку дітям – нехай вони піднімають настрій Вашим батькам.

2. Розробіть та обговоріть план надзвичайної ситуації конкретно, за пунктами – від документів та аптечки до точки збору.

3. Частіше обіймайтеся з рідними людьми.

4. Людина, тим паче літнього віку, потребує із кимось ділитися своїми переживаннями та страхами, тому більше спілкуйтеся та обмінюйтеся враженнями.

Куди можна звернутись за допомогою?

Інколи, самостійно пройти складний час депресії і стресу не вдається, тому нам просто життєво необхідно мати змогу з кимось поділитись своїм «багажем хвилювань». На допомогу може прийти консультація із психологом у вашому місті, адже проговорити з фахівцем свої проблеми допоможе полегшити душевний стан. Якщо ж такої можливості немає, або для Вас більш зручним є дистанційне спілкування, то можна звернутись за дистанційною допомогою. Зокрема, можете звернутися до переліку відомих та корисних ресурсів, де кожен має змогу отримати допомогу:

– Безкоштовна психологічна допомога фундації «ВАРТОЖИТИ»: 5522 (колл-центр): https://cutt.ly/fSpUtze 

– Сайт безкоштовної психологічної підтримки «УкрЄдність»: https://cutt.ly/JSpRb2Y. Також можна отримати консультації за телефонами: +380 93 547 37 73; +380 97 112 45 91

– Сервіс психологічної допомоги Mindly – реєстрація за посиланням https://mindlyspace.com/?utm_source=Mindly .

– Платформа «ВзаємоДія» – https://viyna.net/. На ресурсі можна знайти контакти психологів, які працюють і допомагають із воєнною травмою.

– Сайт Help24 – консультація психолога в онлайн – чаті – https://help24.org.ua/uk/how-to-consult.

Цей список є необмеженим, оскільки у нашій країні можливо знайти безліч небайдужих людей, які готові допомагати один одному у цій скрутній ситуації. Якщо Вам необхідна психологічна допомога від фахівця, то можете звернутись до будь-якого ресурсу вище та обрати зручну для себе форму консультації.

Таким чином, важливо турбуватися не лише про фізичний стан, але й про психологічний. У нашому організмі все взаємопов’язано. І часто фізична хвороба – результат психологічних проблем. Тому бережіть себе, турбуйтеся про себе і будьте здорові!

Автори: Яворська О.О., Пушкаренко Д.С., Бодрухіна Є.А.

Avatar

Автор : Потапова Лоліта

100 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *