Комплексна послуга «єМалятко»: характеристика та правові поради

Комплексна послуга «єМалятко»: характеристика та правові поради

У 2019 році постановою Кабінету Міністрів України № 691 було затверджено Порядок надання послуги «єМалятко». Взагалі, це комплексна послуга для батьків новонароджених, що дозволяє отримати 10 послуг лише за однією заявою.

Насамперед, позитивним аспектом такого впровадження є можливість отримати послуги в будь-який час та в будь-якому місці, що дозволяє зекономити чимало часу батькам. Слід зазначити, що реалізація цієї програми здійснюється з використанням системи цифрових послуг, які входять до загальнодержавного онлайн-сервісу «Дія».

Сьогодні послуга «єМалятко» набирає популярності, розповсюджуючись на території всієї України. Так, у листопаді 2021 року 89% батьків новонароджених скористалися цією послугою.

Комплексна послуга «єМалятко» надається виключно за бажанням батьків дитини чи одного з них. При цьому скористатися послугою можна, використовуючи один із зазначених способів:

– подання електронної заяви в Центрі надання адміністративних послуг або в органі реєстрації актів цивільного стану;

– подання електронної заяви в пологовому будинку або перинатальному центрі;

– на сайті веб-порталу «Дія»;

– за допомогою  мобільного додатку онлайн-послуг «Дія».

Варто зауважити, що Порядком надання комплексної послуги «єМалятко» встановлюються такі категорії заявників як:

1) батьки, які перебувають у шлюбі та мають спільне прізвище;

2) батьки, які перебувають у шлюбі та мають різні прізвища;

3) батьки, які не перебувають у шлюбі (одинокі матері).

Зараз на веб-порталі «Дія» доступно 9 послуг, які можна отримати, але до кінця року планується додати ще одну – оформлення посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї. До послуг, які можна замовити станом на сьогодні можна віднести такі:

– державна реєстрація народження (тобто, отримання свідоцтва про народження дитини);

– визначення походження дитини;

– призначення допомоги при народженні;

– реєстрація в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;

– присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР);

– визначення належності дитини до громадянства України (послуга надається автоматично у тому випадку, якщо замовлено послугу з присвоєння дитині УНЗР);

– реєстрація місця проживання дитини (зареєструвати місце проживання дитини потрібно протягом трьох місяців із дня її народження. Дитина віком до 14 років може бути зареєстрована лише за місцем проживання батьків (або одного з них));

– призначення допомоги багатодітним родинам;

– внесення інформації про дитину до Реєстру пацієнтів.

Варто зазначити! Серед усіх запропонованих послуг є також низка обов’язкових (базових), замовлення яких є умовою для отримання інших послуг. До таких послуг відносяться: державна реєстрація народження та визначення походження дитини.

Слід зауважити, що у разі, якщо Ви плануєте отримати комплексну послугу «єМалятко» онлайн, то необхідними є такі документи як: медичний висновок про народження (форма 103/о), який видається у пологовому будинку, при цьому обов’язково маючи кваліфікований електронний підпис (у разі його відсутності, можна зробити або за допомогою додатку «Приват24», або ж в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів).

Також, можна скористатися послугою і офлайн, шляхом подання заяви в ЦНАПі або РАЦСі, але варто пам’ятати, що в такому разі при собі треба мати:

1) оригінали паспортів батьків;

2) податкові номери батьків;

3) номер медичного висновку або оригінал медичного свідоцтва про народження;

4) УНЗР одного з батьків;

5) інформація про дату, місто та орган, який уклав шлюб (зазначається, що для цього не обов’язково мати оригінали);

6) номер банківського рахунку у форматі IBAN для зарахування допомоги на дитину.

Зокрема, додатково можуть знадобитися: письмова згода одного з батьків щодо присвоєння дитині прізвища (якщо батьки мають різні прізвища і заяву подає один із них) чи письмова згода другого з батьків щодо реєстрації народженої дитини з одним із них (якщо батьки зареєстровані за різними адресами і заяву подає один із них).

Отже, можна зазначити, що реалізація програми «єМалятко» є досить перспективним рішенням. Передусім, це обумовлюється тим, що значно спрощується процедура отримання багатьох послуг щодо новонародженого. Більше не потрібно проходити десятки працівників державних органів та витрачати час на черги. Актуальність отримання зазначених послуг онлайн значно зросла у зв’язку із пандемією, спричиненою коронавірусною хворобою COVID-19.

 Проте, не слід забувати, що скористатися такою комплексною послугою можна лише у місячний термін від дня народження дитини. Якщо ж цей строк пройшов, то треба офлайн звертатися до органу реєстрації актів цивільного стану.

Ключові слова: послуга, новонароджений, свідоцтво про народження, єМалятко.

Автор: Скляр Марія

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

132 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *