Монетно-готівковий ряд продовжує оновлюватися

Монетно-готівковий ряд продовжує оновлюватися

Вже другий рік поспіль у жовтні гаманці українців стаються легше. Цього разу черга дійшла до монет номіналом 25 копійок, адже з 1 жовтня 2020 року згідно з Постановою Правління Національного Банку України №117 від 12 серпня 2020 року «Про вилучення з готів кого обігу монет номіналом 25 копійок» монета номіналом 25 копійок перестає бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою.

Проте, не слід перейматися за свої накопичення або одразу позбуватися цих монет, адже українські банки забезпечуватимуть обмін фізичним особам монет номіналом 25 копійок на монети і банкноти всіх номіналів, що перебувають в обігу, у сумах, кратних 10 копійкам до 30 вересня 2021 року. Крім того, Національний банк України та уповноважені банки (Державний ощадний банк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, Перший український міжнародний банк) здійснюватимуть обмін цієї монети до 30 вересня 2023 року.

Слід також зазначити, що  обмін буде проводитися без стягнення плати за проведення такого обміну.

Варто звернути увагу на те, що банки України забезпечують до 16 жовтня 2020 року обов’язкове приймання від клієнтів-юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізичних осіб-підприємців залишків монет номіналом 25 копійок для зарахування на рахунки. Відповідно, при розрахунках за товари (роботи, послуги) буде проводитись заокруглення (у чеках)  загальних сум розрахунків готівкою за правилами, встановленими пунктом 4 постанови Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».

В багатьох виникає питання про доцільність виводу монет з обігу. Навіщо це робиться? Основна мета – оптимізація монетно-готівкового ряду. Такі зміни не призведуть до втрат, але зменшать витрати банків, пояснюють в НБУ. Адже створення таких монет стало дорожче їх номіналу. Також зміни можуть спростити розрахунки і підвищити якість готівки в обігу.

В найближчій перспективі НБУ буде активно виводити з обігу старі банкноти номіналами 1 і 2 гривні зразків 2003 – 2007 років  та обігових монет номіналом 1 гривня, виготовлених до 2018 року. В НБУ пояснюють, що зараз таких банкнот лише 2% від загального об’єму готівки і вони вже майже не виконують свою функцію платіжного засобу. У той же час, Постановою Правління Національного Банку України від 06.08.2020 №115 передбачається поступове вилучення їх з обігу, при цьому їх не потрібно спеціально обмінювати, в зв’язку з чим вони залишаються платіжним засобом до прийняття окремого рішення Правління Національного Банку України про їх вилучення.

Постанова Правління Національного банку України від 12.08.2020  №117 «Про вилучення з готівкового обігу монет номіналом 25 копійок»

Постанова Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року №25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів»

Постанова Правління Національного Банку України від 06 серпня 2020 №115

 

Автор:                                                                         Алиєва Аліса

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

151 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *