Чи звільняються споживачі від сплати судового збору?

Положення частини 1 та 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлює, що суд здійснює захист прав споживачів і споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав.

Проте судова практика неоднозначна і часто суд вимагає від споживача сплати судового збору, мотивуючи це тим, що пільги щодо сплати судового збору для споживачів положенням статті 5 ЗУ «Про судовий збір» не передбачено. Але це суперечить пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17.10.2014 №10, де зазначено, що вищезазначена стаття не закріплює виключного переліку пільг щодо сплати судового збору, а тому питання сплати судового збору регулюється не тільки Законом України «Про судовий збір», так і іншими нормативно-правовими актами. Наприклад, ст. 14 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового слідства, прокуратури і суду», ст. 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 22 Закону України від «Про захист прав споживачів».

Чинний Закон України «Про захист прав споживачів» установлює відповідні права, механізми їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів, серед яких право споживача подати позов до суду у зв’язку з порушенням його прав, а складовою забезпечення такого права є саме звільнення споживача від сплати судового збору. А тому відсутність в положенні статті 5 ЗУ «Про судовий збір» категорії споживачів не свідчить про те, що така категорія не має пільг.

Рішення ВССУ, на підкріплення вищезазначеної позиції: ухвала ВССУ від 21.12.2016 року по справі № 470/264/16-ц (ЄДРСРУ 63583267); ухвала ВССУ від 16.11.2016 року по справі № 757/8774/15-ц (ЄДРСРУ 63049591); ухвала ВССУ від 23.11.2016 року по справі № (ЄДРСРУ 62960589); ухвала ВССУ від 16.11.2016 року по справі № 362/5568/15-ц (ЄДРСРУ 62787780); ухвала ВССУ від 09.11.2016 року по справі № 761/38469/15-ц (ЄДРСРУ 62754415); ухвала ВССУ від 02.11.2016 року по справі № 565/931/15-ц (ЄДРСРУ 62662351); ухвала ВССУ від 26.10.2016 року по справі № 208/1109/15 (ЄДРСРУ 62524532); ухвала ВССУ від 02.11.2016 року по справі № (ЄДРСРУ 62524789); ухвала ВССУ від 28.09.2016 року по справі № 565/1606/15-ц (№ в ЄДРСРУ 61922130); ухвала ВССУ від 21.09.2016 року по справі № 342/1094/15-ц (№ в ЄДРСРУ 61690155).

Отже, незважаючи на суперечливу судову практику, споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав. Відсутність такої пільги у положенні статті 5 ЗУ «Про судовий збір» не є перешкодою для реалізації права споживача на звільнення від судового збору у разі подання позову, що пов’язаний з порушенням права споживача.

Замковий Володимир

Автор : Замковий Володимир

1 066 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *