Земельна ділянка для ветерана війни: ключові нюанси та основний алгоритм отримання

Земельна ділянка для ветерана війни: ключові нюанси та основний алгоритм отримання

Питання щодо набуття власності на земельну ділянку ветеранами війни врегульовано нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон), Земельного кодексу України (далі – ЗК України), Закону України «Про землеустрій» та Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До них належать учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (ст. 4 Закону).

Закон надає ветеранам війни право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва (п. 14 ч. 1 ст. 12; п. 13 ч. 1 ст. 14). На землі сільськогосподарського призначення така пільга не поширюється, однак це не виключає право ветеранів на їх отримання в загальному порядку.

За умови, що ветеран війни не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки, він може реалізувати його і отримати обрану ділянку в порядку, передбаченому для безоплатного набуття земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. 

Важливо! У період дії воєнного стану в Україні безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5 пункту 27 Перехідних положень ЗК України).

Вищезазначене не поширюється на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності ЗК України.

Розміри земельної ділянки, яку можливо безоплатно набути у власність, встановлено статтею 121 ЗК України, де вони визначені в таких межах:

  • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Процедура набуття

Безоплатне надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, встановленому статтею 118 ЗК України, і складається з наступних кроків:

Крок 1: звернення із клопотанням до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, який займається передачею земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність приватних осіб (ст. 122 ЗК України). Такими є, зокрема:

  • сільські, селищні, міські ради, що передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб;
  • Верховна Рада АРК, обласні, районні ради, що передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб;
  • районні державні адміністрації, що на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
  • ведення водного господарства;
  • будівництва об’єктів, пов’язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо);
  • індивідуального дачного будівництва.

Разом із клопотанням слід надати документи, що підтверджують статус ветерана війни і, відповідно, наявність пільги щодо першочергового відведення земельних ділянок.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. 

Також до клопотання додаються: 

  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; 
  • погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
  • документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). 

Крок 2: розгляд відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування клопотання у місячний строк і надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні.

Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам нормативно-правових актів, а також іншої містобудівної документації.

Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із Законом України «Про землеустрій», у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Крок 3: надання розробленого проєкту землеустрою відповідному органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, який у двотижневий строк з дня його отримання приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Крок 4: Реєстрація права власності на земельну ділянку відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Avatar

Автор : Росомаха Злата

13 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *