На сьогоднішній день ВРУ вже багато зроблено у частині розробки та запровадження правового регулювання захисту викривачів. На рівні закону закріплено безліч прав викривачів, наприклад: право на безоплатну правову допомогу, винагороду визначених законом випадках, осіб, які повідомляють, убезпечено від незаконного звільнення з роботи тощо. Тож ми вже з цього переліку бачимо міцну базу захисту від держави.
З метою більшого вдосконалення системи повідомлення до ВРУ надійшов проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо упорядкування окремих питань захисту викривачів № 3450 від 08.05.2020 року, а зовсім нещодавно, 04.02.2021 року Закон було прийнято.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо упорядкування окремих питань захисту викривачів»: «для належної організації повідомлення про факти пропонується регламентувати створення єдиного порталу, який дозволить забезпечити:
– високі стандарти захисту інформації, яка отримується від викривачів;
– єдиний підхід до обробки повідомлень;
– зменшення ризиків несанкціонованого доступу до повідомлень, що отримуються від викривача;
– значну економію коштів державного бюджету»
Якщо детальніше, то запропоновано запровадити Єдиний портал повідомлення, що у свою чергу сприятиме належній та якісній процедурі розгляду таких повідомлень про корупцію. Також, зміни стосуються гарантій реалізації права викривачів на захист у судах з боку адвокатів системи безоплатної правової допомоги.
Отже, якщо прогнози соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону дійсно виправдають себе, то ще одна система отримання, обробки та обліку повідомлень про корупційні, пов’язані з корупцією правопорушення, а також інші порушення Закону України “Про запобігання корупції” зміцнить правову ланку держави.
Автор: Валерія Короленко
0 коментарів