Верховний Суд: ціна незаконного підключення до електромережі.

Верховний Суд: ціна незаконного підключення до електромережі.

Споживач був власником домоволодіння, з 2003 року споживав електричну енергію, яка надавалася відповідачем у справі. Споживач регулярно та в повному обсязі сплачував за спожиту електричну енергію, однак згодом до нього прийшли співробітники місцевого ДТЕК та склали акт – «самовільне підключення електроустановок (токоприймачів та електропроводки) до електричної мережі постачальника з порушенням схеми обліку, відсутня технічна можливість виявити місце самовільного підключення. Споживач відмовився від часткового демонтажу конструкції».

З’явившись на засідання місцевого району електричних мереж Споживачеві вручили виписку з протоколу засідання комісії з розрахунком суми необлікованої електроенергії на суму понад 70 тисяч гривень.

Дані протокол та акт Споживач оскаржив в судовому порядку, додавши до цього вимоги про визнання дій співробітників Відповідача щодо проведення позачергової технічної перевірки незаконними.

Суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку, що відсутній спір, який виключає можливість судового захисту позивача, оскільки відсутнє право, що підлягає такому захисту.

Верховний суд у складі Касаційного цивільного суду такі висновки підтримав та зазначив таке:

«Складений працівниками електропостачальної організації акт про порушення правил користування електричною енергією для населення та протокол комісії з розгляду актів відповідно до пункту 53 Правил користування електричною енергією для населення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (в редакції, чинній на дату складання акту і протоколу) є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цих Правил, тому оскарження лише факту складення такого акта та протокола комісії, який хоч і встановлює обов`язок споживача у добровільному порядку сплатити вартість необлікованої електричної енергії, проте у разі відмови побутового споживача від сплати вартості необлікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після прийняття судом рішення на користь енергопостачальника (крім випадку виявлення факту самовільного підключення).

Таким чином, скасування акту про порушення правил користування електричною енергією та протокол комісії з розгляду зазначеного вище акта не є належним способом захисту прав, оскільки складення зазначених документів уповноваженими особами не свідчить про порушення прав споживачів електричної енергії, а є підставою для подальшого звернення постачальника електроенергії з відповідним позовом до суду.

Заявлені позивачем вимоги про визнання незаконними дії працівників енергопостачальника щодо проведення позачергової технічної перевірки правильності роботи розрахункового лічильника електроенергії, щодо складання акту про порушення і протоколу про порушення та щодо виставлення рахунку за необліковане споживання електричної енергії, самі по собі не сприяють ефективному відновленню порушеного права, а тому не підлягають розгляду в судовому порядку».

Наведене вказує на те, що отримавши акт та протокол, якими Вам приписано сплатити кошти, з якими Ви обґрунтовано не погоджуєтеся, не слід витрачати свої власні ресурси для їх оскарження. Натомість, такі ресурси має витрачати надавач комунальної послуги, як і має доводити правомірність своїх дій.

 

Рішення ВС/КЦС від 11.02.2020 у справі 234/18252/18

 

Автор:                                                                                    Трофімов Богдан

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

281 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *