Усунення дискримінації за колом платників

13 травня єдиним законодавчим органом України був прийнятий Закон України № 592-IX «Про внесення змін до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон), мета якого зумовлена удосконаленням норм чинного законодавства щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ). Наразі Закон вже направлено на підпис Президенту України, саме тому пропонуємо розібратися з основними положеннями для розуміння випадків, коли сплата ЄСВ є правом, а не обов’язком.

Варто розпочати з того, що платники ЄСВ, але не роботодавці, звільнятимуться від обов’язків щодо сплати ЄСВ на весь період їх незаконного позбавлення волі в місцях проведення антитерористичної операції чи операцій об’єднаних сил та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. Підставою для звільнення встановлено заяву члена сім’ї або платника ЄСВ, що має бути подана після його визволення або закінчення лікування, що підтверджується даними державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями.

По-друге, Законом до переліку осіб, звільнених від ЄСВ, додано категорію громадян, які займаються незалежною професійною діяльністю, але за умови, що вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю. Тобто вони зможуть бути платниками ЄСВ тільки за власним бажанням на добровільній основі. До того ж, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не зобов’язані сплачувати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та ведення одного виду діяльності одночасно як фізична особа-підприємець та особа, зайнята незалежною професійною діяльністю.

По-третє, фізичні особи-підприємці, окрім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, а також громадяни, які є представниками незалежної професійної діяльності не зобов’язані сплачувати суми недоїмки, штрафу та пені, які їм нараховані за умови не отримання доходу від діяльності з 01.01.2017 по набрання чинності Закон. Однак так зване «списання боргів» буде можливим, якщо вказані вище особи протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом звернуться до державного реєстратора задля припинення підприємницької діяльності.

Важливим положенням Закону є скасування сплати ЄСВ, який відповідає розміру мінімального соціального внеску, для фізичних осіб-підприємців, а також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та представників фермерських господарств за умови діяльності у звітному кварталі чи місяці без отримання прибутків від такої. Однак норма не може бути застосована до громадян, які працюють на основі спрощеної системи оподаткування, обліку й звітності.

Наступним варто зауважити, що матимуть можливість не сплачувати ЄСВ за місяць звітного періоду фізичні особи – підприємці та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю та мають основне місце роботи у разі сплати ЄСВ замість них роботодавцем (не менше мінімального страхового внеску).

Отже, для втілення в життя положень Закону податковим органам надаватиметься доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з формування та реалізації державної фінансової політики, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Тому варто підсумувати, що загалом Закон набере чинності з 1 січня 2021 року, окрім норми щодо звільнення від сплати ЄСВ осіб, які водночас провадять незалежну професійну діяльність і знаходяться на обліку як фізичні осіби-підприємці для реалізації саме одного виду діяльності.

 

Автор: Чала Катерина

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

265 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *