Електроенергія

Відповідно п.26 ч.1 ст. 1 ЗУ « Про ринок електричної енергії»електрична енергія – енергія, що виробляється на об’єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу;

Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Виходячи з положень частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Відповідно до Постанови  Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) «Про затвердження кодексу систем розподілу» від 14.03.2018  № 310 – п. 4.1.2 Оператор системи розподілу не має права відмовити в приєднанні електроустановок Замовника до системи розподілу за умови дотримання Замовником вимог цього розділу.

Послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою.

Оператор системи розподілу – відповідне підприємство яке займається розподілом електроенергії та експлуатацією електромереж. Наприклад в Харкові це Акціонерне Товариство «Харківобленерго».

Основною метою укладення договору про користування електричної енергії є встановлення прав та обов’язків побутового споживача та енергопостачальника, а також відповідальність сторін, у разі порушення умов договору.

Цивільний Кодекс у ст. 634 дає роз’яснення, що таке договір приєднання та його особливості. Ч.1 вищезгаданої статті вказує, що Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Цивільний Кодекс ст. 714 – . За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов’язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов’язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Тобто в даному випадку, особа яка прагне підключити свою електроустановку  до електричної мережі, не може запропонувати власний договір, а може тільки погодитися і підписати вже існуючий договір який був складений електропостачальником. Слід зазначити, що укладення договору можливе якщо об’єкт підключений до електромережі.

Приклад договору Типового договору про постачання електричної енергії

В разі якщо в об’єкт не підключений до електромережі, то перед підписанням договору про постачання електричної енергії слід виконати таку процедуру.

Перш за все слід визначитися який тип під’єднання у вашому випадку необхідний. Виділяють 2 види: стандартний та нестандартний.

Стандартне приєднання – приєднання електроустановки (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) замовника до діючих мереж електропередавальної організації на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенями потужності: перший ступінь – до 16 кВт включно; другий ступінь – від 16 кВт до 50 кВт включно; третій ступінь – від 50 кВт до 160 кВт включно.

Нестандартне приєднання електрики – це підключення комунікацій об’єкту до зовнішніх електромереж, за умов, коли рівні напруги в місці приєднання та місці забезпечення потужності не співпадають. Також нестандартним вважається приєднання електроустановки, яке перевищує регламентовані параметри для стандартного приєднання (потужність понад 50 кВт, відстань до точки підключення більше 300 м). Окремий випадок – приєднання електроустановки з виробництва електроенергії – теж належить до категорії нестандартних підключень.

Процедура підключення об’єкта до електричної мережі досить велика, тому слід зазначити у стислому обсязі по етапну інформацію яка буде викладена у повному обсязі в даному тексті нижче.

  1. Звернення із заявою до відповідно ОСР який діє на вашій території з всіма необхідними документами та визначеним типом приєднання.
  2. Отримання від ОСР технічних умов проведення приєднання та проектно – кошторисну документацію на виконання цих робіт та договір про приєднання до електричних мереж.
  3. Оплата робіт.
  4. ОСР підключає об’єкт до електричної мережі.
  5. Укладання договору про постачання електричної енергії.
  6. Безпосереднє підключення вашої електроустановки до мережі і подача електроенергії до об’єкту.

 

Автор: Коваль Владлен

Рудковська Мирослава

Автор : Рудковська Мирослава

499 переглядів

0 коментарів

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *